Arménie

Arménie - rady na cestu

Arménie: cestovní doklady a režim vstupu

Pro cestu do Arménie je potřeba cestovní pas (platnost musí přesahovat nejméně 6 měsíců od dne vstupu na území Arménie). Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Arménie. Vízum lze získat na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí, ale rovněž přímo na hranicích (tj. na letišti v Jerevanu či na pozemních hraničních přechodech). Toto vízum je však možné získat pouze do běžných cestovních pasů a pouze za účelem turistiky nebo tranzitu. Arménská strana zatím nevyžaduje po občanech ČR žádajících o vízum pozvání do země. V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.

Oficiálně je pro ČR akreditováno Velvyslanectví Arménské republiky ve Vídni, které sídlí na následující adrese: Neubahngasse 12,14/1-16, 1070 Vídeň, tel. (+43-1) 522-74-79 , 81; fax (+43-1) 522-74-81 e-mail: armenia@armembassy.at.

V Praze je rovněž akreditována Kancelář Velvyslanectví Arménské republiky se sídlem ve Vídni na následující adrese: Národní 60/28, Praha 1; tel. +420/221105 388/367. Tato kancelář však arménská víza nevydává.

Arménie: celní předpisy

Pro vývoz jakýchkoliv uměleckých předmětů je nutné mít povolení Ministerstva kultury Republiky Arménie. Alkohol je limitován stejným způsobem jako v ČR, ale v tomto směru jsou arménské orgány benevolentní. Stejným způsobem přistupují i k výrobkům z drahých kovů, které jsou určeny pro osobní potřebu. Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné předpisy nebo přístup celních orgánů mohou měnit, doporučujeme občanům České republiky informovat se o aktuální situaci na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí.

Arménie: důležité informace

Lékařská záchranná služba 103

Policie 102

Hasiči 101

Havarijní služba Jerevanu 104

Arménie: bezpečnostní situace

Pobyt na celém území Republiky Arménie je podle oficiálních informací i dosavadních zkušeností Velvyslanectví České republiky ve Tbilisi (akreditovaného pro Arménii) poměrně bezpečný. Velvyslanectví ČR ve Tbilisi však přesto doporučuje občanům ČR mířícím do Arménie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí).

Arméni se chovají k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné). Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb.

Arménie: zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky

Hlavní město: Jerevan

Rozloha: 29 743 km² (138. na světě), z toho 4,7 % vodní plochy

Nejvyšší bod: Aragac (4090 m n. m.)

Časové pásmo: +3

Počet obyvatel: 3 215 800 (133. na světě, 2006)

Hustota zalidnění: 108,1 ob. / km² (88. na světě)

Jazyk: arménština (úřední), ruština, kurdština

Národnostní složení: Arméni, Rusové, Kurdové

Náboženství: arménská apoštolská církev 93%, arménská katolická církev 1%, islám 4%, pravoslaví 1%, ostatní 1%

Státní zřízení: republika

Vznik: 21. září 1991 (rozpad SSSR)

Prezident: Serž Sargisjan

Předseda vlády: Tigran Sargsjan

Měna: arménská dram (AMD)

Časový posun: Časový posun v Arménii je +3 hodiny oproti středoevropskému času.

Měna: Měnovou jednotkou v Arménii je dram (AMD), který se dělí na 100 luma. Orientační kurz koncem května 2010 byl: 1 USD = 385 AMD, 1 EUR = 482 AMD.

Orientační ceny nejtypičtějších arménských produktů: brandy – od 5 000 AMD, víno – od 3 000 AMD, koberce – od 20 000 AMD, keramika, šperky apod. – od 3 000 AMD.

Poštovné: Evropa: pohled: 300 AMD. Známky jsou prodávány na poštách.

Napětí: 220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm.
Není problém dobíjet fotoaparáty, videokamery, mobilní telefony. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér.

Stravování – arménská kuchyně:
Arménská kuchyně nabízí několik hlavních specialit. Co se chleba týče, velmi rozšířený je tzv. lavaš, je to obdoba arabských placek. Velmi dobré jsou arménské šašliky, nebo-li kousky masa na tyči opečené nad ohněm. Kromě nich je možné si dát kebab, který se podává v mleté podobě připomínající jakési podélné karbanátky. V Urartské nížině a u jezera Sevan jsou velmi levné a chutné ryby.
V každém obchodě je možné koupit vážené sušenky a bonbóny. Bonbóny slouží také jako sladidlo ke kávě. Ta se vaří spolu s vodou ve specielním plechovým kalíšku a pak se přelije do hrnku. Čaj se prakticky nepije. Velmi oblíbené jsou arménské limonády, které se vyrábí asi v deseti příchutích včetně hrušky nebo ostružiny. V Arménii se také vaří pivo, např. značka Killikia. Arménské víno je vyhlášené a chutná velmi sladce, podobně jako portské. Ceny za potraviny nejsou vysoké. Zeleninu a ovoce je možné koupit na každém rohu. Pekárna je v každé vesnici a s pečivem také není problém. V Jerevanu je možné najít normální supermarkety se všemi druhy potravin. V restauracích se platí povinné dížko 10% z ceny jídla i nápojů, které se připočítává až na závěr. S vracením drobných si nikdo hlavu moc neláme.
Co se lihovin týče, tak v každé domácnosti se najde nějaká ta lahvinka domácí tutovky. Sílu má podobnou jako slivovice a tutovka se jí říká podlé arménského slova "tut", což znamená moruše, ze kterých se také pálí.

Ceny potravin v Arménii:

Ceny v Arménii

Zastoupení ČR v Arménii:

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0162 Tbilisi
Telefon 00995/32/916740-42, sekretariát-32/916743, konzul-32/916747
Fax 00995/32/916744
E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tbilisi
Vedoucí úřadu PhDr. Ivan JESTŘÁB
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Gruzii, Arménskou republiku
Časový posun +3 hod v době zimního času, +2 hod v době letního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí až čtvrtek 8.15 - 17.00, pátek 8.15 - 15.45
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí, úterý, 10.00 - 12.00, čtvrtek, pátek 10.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Arménie

Zájezdy do Arménie

Velký okruh Arménií - památky a přírodní krásy

Arménie11-denní poznávací zájezd - Arménie, ceny od 35 990 Kč
Připravili jsme pro Vás nový zájezd do Arménie. Budete mít možnost se na tomto podrobném poznávacím zájezdu seznámit nejen s významnými křesťanskými památkami (Arménie jako první země přijala oficiálně křesťanství za státní náboženství), ale také s jejími neskutečnými přírodními krásami, vysokými horami – výhledy na 5 160 m vysoký Ararat, hlubokými kaňony a velkým jezerem Sevan.