Chorvatsko

Chorvatsko - rady na cestu

Na Zájezdy do Chorvatska se mohou hodit níže uvedené rady.

Chorvatsko - cestovní doklady

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Chorvatsko - celní předpisy

Dnem vstupu Chorvatska do EU 1. července 2013 byly zrušeny celní kontroly na státních hranicích se sousedními státy EU (Slovinsko, Maďarsko). Na druhé straně zůstávají nebo se zpřísňují celní kontroly na hranicích s nečlenskými státy EU (Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou). V každém případě je nutno na hraničním přechodu ohlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků nebo cestovních šeků v hodnotě 10.000,- Euro a vyšší.

Zboží, které si cestující přiveze ze států EU (hraniční přechody se Slovinskem a Maďarskem), nepodléhá clu. Výrobky podléhající spotřební dani (pivo, víno, líh, tabákové výrobky a minerální oleje), jsou od spotřební daně osvobozeny, jen pokud jejich množství nepřekročí stanovenou hodnotu, kterou najdete na stránkách http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_cs.htm
Při dovozu zboží ze třetích zemí (hraniční přechody se Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou) u výrobků podléhajících spotřební dani může fyzická osoba (starší 17 let) dovézt bez zaplacení cla, DPH a SPD následující množství:
200 ks cigaret,
100 ks doutníčků do 3 gramů,
50 ks doutníků nad 3 gramy, nebo
250 g tabáku ke kouření.
1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % obj. nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % obj., nebo
2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % obj. (šumivá vína, jemné likéry)
4 litry vína a
16 litrů piva
Do Chorvatska je zakázán dovoz jakéhokoliv množství drog a jiných omamných prostředků, byť i pro osobní potřebu. V tomto ohledu jsou přijíždějící osoby podrobovány častým kontrolám na hranici i ve vnitrozemí.
Zvláštnímu dohledu a povolovacímu řízení podléhá vývoz předmětů, které mají nebo mohou mít povahu kulturní či historické památky. To platí zejména pro předměty nacházející se na mořském dně, u kterých lze předpokládat historickou hodnotu (zejména všechny vraky lodí a předměty v nich), jejichž samotný výlov je již sám o sobě zakázán.

Chorvatsko - zdravotnictví, důležitá telefonní čísla:

Na základě Evropského průkazu ČR mohou čeští pojištěnci uplatňovat nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Tento mechanismus však nepokrývá náklady na transport pojištěnce do ČR, proto doporučujeme uzavření cestovního zdravotního pojištění.
Policie: 192
První pomoc: 194
Hasiči: 193

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje využívat telefonní číslo jednotného integrovaného záchranného systému 112 bez dalších předvoleb. Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74

Chorvatsko - důležité informace:

Jednotkou měny je 1 kuna, dělí se na 100 lipa. Bankovky a mince mají následující hodnoty: bankovky: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1,000 kuna, mince: 1, 2, 5, 25 kuna; 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa. Poplatek ve směnárnách je 1,5%.

Kreditní karty: Akceptovány jsou: American Express, Visa, Mastercard. Většina hotelů, restaurací a obchodů karty uznává.

Banky: po - pá 7.30 – 13.30, 14.00 - 19.30, so 7.00 - 12.30, pošty: po - pá 7.00 - 20.00, so 7.00 - 15.00

V Chorvatsku je možné téměř na všech místech platit buď místními kunami nebo Eurem, veškeré vstupy do památek je nutno platit v kunách. Kuny české banky většinou mimo sezónu neprodávají, je nutno se zeptat v bankách nebo ve směnárnách. V sezóně směnárny chorvatskou měnu někdy nabízejí. Nejvýhodnější je v Chorvatsku zajít do směnárny a Eura vyměnit za místní měnu. Někdy lze v Chorvatsku směnit také české koruny. Výměna je možná i na hranicích.

Supermarkety: po - so 7.00 - 21.00, ne 7.00 – 13.00.

Muzea: jsou zavřena v pondělí a v neděli odpoledne.

Kriminalita:

V Chorvatsku je situace obdobná jako v Česku či jinde v Evropě. Může docházet k drobným krádežím, např. zavazadel nebo věcí na pláži. Zejména na frekventovaných místech a v davu musíte s tímto rizikem vždy počítat a dodržovat základní pravidla opatrnosti.

Ceny, potraviny, restaurace:

Jídlo v restauracích, ceny benzinu i pro leckterého Čecha nepostradatelné pivo - to vše je v Chorvatsku dražší než v ČR. Na této slunečné zemi je nejlepší moře a únosné ceny za ubytování. V obchodě s potravinami jsou ceny oproti Česku přinejmenším dvojnásobné.

O poznání větší šok zažije turista v chorvatské restauraci. Z nabídkového lístku se dozví, že točené pivo pořídí v průměru za 10 kun (37 Kč), o polovinu levnější je místní lehké víno a nápoj chuťově příbuzný fernetu - Pelinkovac, podobně laciná je i místní specialita Rakija. Mnohem vyšší než v českých a moravských restauracích je účet za večeři. Ačkoliv je moře od pohostinství většinou na dohled, cena za rybí pokrm dosahuje 120 kun bez přílohy (440 korun). Nejlevnějším jídlem na jídelníčku bývají mušle. 60 kun bez chleba či hranolek představuje za nejlevnější mořské jídlo v přepočtu 220 Kč. Ani ve vnitrozemí oblíbené jehněčí maso není levné. Poutače inzerují cenu 120 kun.

Vybrané speciality:
Pljeskavica – sekaný řízek pečený na grilu
Čevapčiči – mleté maso s cibulí a kořením, často připravované na grilu
Džuveč – oblíbené dalmatské jídlo, tvořené rýží, cibulí, rajčaty a paprikou, případně je v něm přidáno maso
Pašticada – hovězí vařené v bílém víně
Pršut – zvláštní, vynikající místní šunka
Paški sir – ovčí sýr z ostrova Pag

Něco o vínu: Zmiňováno je i v chorvatské národní hymně. Na jižních svazích poloostrova Pelješac nad vesničkami Potočine, Borak a Dingač zraje první chráněné víno v Chorvatsku /1912/ Dingač, který má obsah alkoholu až 14%. V městečku Potomje se pak v několika vinných sklepích zpracovávají hrozny v extra kvalitní červené a suché víno. Místní obyvatelé však dávají přednost vínům s menším obsahem alkoholu, jako je Postup a Plavac. Většinou nepijí vína čistá, ředí je vodou tzv. /bevanda/.
Z istrijských vín jsou známá porečki merlot, porečki teran, cabernet sauvignon. Vynikající jsou iistrijská bílá vína malvazija a pinot. Z ostrova Hvar známe víno plavac Faros, na ostrově Brač se daří vínům kaštelet a bolský plavac. V přehledu kvalitních chorvatských vín bychom mohli dlouho pokračovat. Turista však nejčastěji kupuje domácí vína „bjelo nebo crno“ bílé nebo červené jejich cena se pohybuje od 5 do 8 kun za litr, doporučujeme vinaři dát k naplnění svoji vlastní láhev.
Prošek: V Chorvatsku je nejznámějším dezertním vínem prošek. Pravého proška, se vám těžko podaří ochutnat, hospodáři jej vyrábějí jen pro vlastní potřebu a pije se jen při svátečných rodinných událostech. K výrobě vína se vyberou jen ty nejlepší hrozny ze speciálních odrůd. Bobulky se suší minimálně jeden měsíc na podzimním slunci, tak dlouho dokud se neodpaří přebytečná voda, zbudou jen měkké hrozinky. Teprve pak se vylisují a mošt se nechá zkvasit na víno. Ze sto kg hroznů je až 10 litrů. Toto dezertní víno má specifickou hnědožlutou barvu i v číši moku, lze vidět slunce, které stálo u jeho zrodu. Čím starší je prošek, tím je kvalitnější, skladuje se v tmavých sklepích, a láhve jsou po hrdlo zasunuta do písku. Víno je velmi sladké, svým vysokým obsahem až 20% alkoholu jej lze nazvat slunečním likérem. Ze zbytků vylisovaných hroznů se pálí rakija takzvaná lozovača, pálenka lozo. Proška lze zakoupit v obchodě nebo na trhu, je to však víno dělané pro obchod, to znamená přislazované cukrem, dobarvováno i s přidáním alkoholu. Zvláště ženám i toto víno chutná.

Nejzajímavější místa: Plitvická jezera, nejznámější a nejnavštěvovanější národní park Chorvatska se sestává z 16-ti navzájem propojených jezer. Dalmácie s ostrovy Hvar, Brač, Korčula. Dubrovnik - jedno z nejkrásnějších měst v Evropě s překrásnou citadelou a hradbami podél celého starého města bylo v r. 1979 zařazeno organizací UNESCO do celosvětového seznamu památek kulturního dědictví. Split je největší město na chorvatském pobřeží a jeden z nejvýznamnějších přístavů. Pro mimořádné cenné kulturní a historické památky patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům.

Koupání: Mořské pobřeží je většinou skalnaté, bez bot do vody jíti, znamená několik dní řeznou ránu hojiti. Při koupání na otevřeném moři při větších vlnách dejte pozor, aby vás vlna nevrhla na vyčnívající ostrý kámen. Opatrnosti není nikdy dost a tak nenechávejte děti při koupání bez dozoru.

Ježci: Ježci se dají odstranit kovovými vidlicemi a pak je dopravit do hloubky. Pokud se nám přesto podaří stoupnout, kleknout či dokonce sednout na ježka, je to bolestivé, ale nezoufejte. Nejlépe je postižené místo ponechat pod vodou a ostny odstraňovat pinzetou. Ostny nesmí ztvrdnout! Vhodné je i postižené místo namazat, či polít olejem nebo přiložit mokrou látku a co nejrychleji vyhledat lékaře. Dejte pozor, aby vám zbytky ostnů nezůstaly v kůži, pak by mohlo dojít k zanícení. Když trny jsou vyjmuty, slunce a mořská voda postižené místo zanedlouho zahojí.

Zmije: Dnes je u pobřeží zmije vzácností. Na hady je nutno dát pozor v horách při sběru bylin, či vycházkách. Pevná obuv a kalhoty jsou nejlepší ochranou. Zvýšenou opatrnost též věnujte zmijím na malých ostrůvcích při pobřeží, had je velmi plachý, při hluku se schová hluboko pod zem.

Komáři: V některém období může dojít k vyrojení komárů a pak se noc stává nesnesitelná. Ve všech obchodech v Chorvatsku je dostatek přípravků, které citlivým způsobem zlikvidují tento hmyz. Lidskému organizmu jsou tyto chemické přípravky neškodné, mají evropský atest.

Telefonování mobilním telefonem: Pokud cizí předplatitel přijede do Chorvatska s mobilním telefonem GSM a chce volat na číslo domů, nejdříve musí vytočit 00, potom volací číslo této země, volací číslo města nebo sítě a posléze dotyčné číslo. Jestli chce cizí předplatitel volat v Chorvatsku, musí vytočit volací číslo župy nebo mobilní sítě /MOBITELu 099, CRONETu 098/ a potom číslo dotyčného účastníka. V Chorvatsku lze používat mobilní telefon GSM jen v případě, že jeho provozovatel v jeho zemi nebo operatér má smlouvu s HPT. Doporučujeme se před cestou informovat u své společnosti v ČR nebo SR a zjistit potřebné podmínky včetně případné licence.

Klimatické podmínky:
Chorvatské klima je různorodé, od kontinentálního v severovýchodní části země přes horské ve vyšších polohách až po přímořské jadranské, typicky středomořské, s mírnými deštivými zimami a horkými suchými léty. Nejteplejším měsícem na pobřeží je červenec; nejvyšší teploty dosahují na Istrii 34 °C, v jižní Dalmácii až 38 °C. Noční teploty přitom neklesají pod 20 °C.
Pobřeží se vyznačuje velkým množstvím slunečních dní. Oblačnost se směrem k jihu zmenšuje; průměrná denní délka slunečního svitu v červenci je v Dubrovníku a ve Splitu 12 hodin, v Rijece 9 hodin.
Počasí je významně ovlivňováno vanoucími větry, které jako všude u moře mají svá jména. Bura (též bóra) je silný, chladný a suchý vítr, vanoucí od severovýchodu z hor na moře, zpravidla v charakteristických, nevypočitatelných poryvech. V létě se vyskytuje nejčastěji na severním Jadranu, u pohoří Velebit. Jugo je teplý a vlhký jihovýchodní vítr, provázený mraky a bouřkami a velkým vlnobitím, který vane zpravidla po několik dní. Maestral (mistral) je severozápadní, typický letní jadranský vítr, který přináší čistý a chladnější vzduch z moře. Je spojen s pěkným počasím a stálý po celý den.

Internet
Rozšíření internetu v Chorvatsku je v zásadě srovnatelné s Českou republikou, snad o něco nižší. Internetových kaváren je možná méně, ale v každém místě najdete aspoň jednu. Přístup na internet poskytuje také řada hotelů.

Elektřina (proud, používaní redukcí)
Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Jazyky, dohovoření:
Oficiálním jazykem je chorvatština, jihoslovanský jazyk, což usnadňuje dorozumění (například číslovky, dny v týdnu a mnoho dalších). Diskuse o tom, zda jazyk Srbů a Chorvatů je společný, tzv. srbochorvatština, či zda jde o samostatné jazyky, se koncem 20. století přenesla do čistě politické roviny. Chorvatština používá pro psaní latinku s doplňujícími znaménky, podobně jako čeština. V turistických centrech, v hotelích a s mladšími lidmi se dorozumíte anglicky.

Ceny potravin v Chorvatsku:

Ceny v Chorvatsku

Zastoupení ČR v Chorvatsku:

Chorvatsko - Velvyslanectví Záhřeb
Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47/VI 10 000 Zagreb
Telefon 00385 1 617 7246 , 00385 1 6192105, 0385 1 6192112
Fax ZÚ: 00385 1 6176630, fax KO: 00385 1 6177239
E-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/zagreb
Vedoucí úřadu RNDr. Martin KOŠATKA, CSc.
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Chorvatskou republiku
Časový posun 0 hod
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Chorvatsko

Zájezdy do Chorvatska

Národní parky a přírodní krásy Chorvatska

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 10 990 Kč
Tento zájezd do Chorvatska propojuje koupání na plážích s poznáváním jedinečných přírodních krás národních parků Chorvatska. V Chorvatsku budete mít možnost vykoupat se pod úchvatnými vodopády řeky Krky, projít se soutěskou Paklenica nebo zavzpomínat na slavného Vinetoua v NP Plitvická jezera. Chorvatsko ale také nabízí významné historické monumenty ve starobylých městech Zadar, Šibenik, Split a Trogir. Chorvatsko je ale mezi českými turisty samozřejmě nejvíce proslavené díky svému nádhernému moři a pohodové relaxaci na plážích Jadranu.

Severní Jadran a jeho ostrovy

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 11 790 Kč
Na dalším ze zájezdů do Chorvatska vás čeká koupání v nádherných vodách severního Jadranu, návštěva malebných horských oblastí Slovinska s lázněmi Bled a fascinujícími horskými štíty Julských Alp, významných míst Istrie, okruh po jednom z nejznámějších ostrovů Chorvatska s návštěvou historického města Krk. Užijte si Chorvatska trochu netradičněji, nejenom koupání a odpočinkem, ale také poznáváním přírodních i kulturních zajímavostí Chorvatska.

Národní park Mljet + Jižní Dalmácie

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 14 590 Kč
Slunečními paprsky omývaná a mírnou středomořskou brízou ovívaná přímořská část jižní Dalmácie tvoří neopakovatelnou směs přírodní krásy a významných historických památek. Podél členitého pobřeží jsou roztroušené ostrovy plné bujné vegetace. Zveme Vás na krásné pláže a k pobřežním útesům, odkud je to jen kousek k rozlehlému ostrovu Korčula a k četným menším ostrůvkům, jako je idylický Mljet či hornatý poloostrov Pelješac, kam jaro přichází dřív a léto končí později.

Ostrov Vis - poklad střední Dalmácie

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 12 490 Kč
Požádáte-li Chorvata, aby vám jmenoval tři nejhezčí ostrovy své vlasti, ve výčtu nebude pravděpodobně chybět Vis. Přírodní krásy ostrova, příchuť zapovězeného – pro veřejnost nepřístupný do roku 1989, členité pobřeží s množstvím zátok, jeskyní a nejednou písečnou pláží, mediteránská městečka místo rozlehlých rekreačních center, subtropická vegetace a průzračné vody Jaderského moře zvou ke strávení krásné dovolené. Poznejte dosud nepoznané, zpomalte a vychutnejte si tento ostrov, kde život plyne doposud neuspěchaným tempem.

Přírodní krásy a památky Bosny a Hercegoviny

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 11 890 Kč
V posledních letech je možné pozorovat rostoucí zájem o balkánský poloostrov. Rumunské Karpaty, bulharská horstva, Černá Hora i Albánie si již získaly nemálo příznivců. Spíše nenápadně se ale zatím seznamujeme s Makedonií či Srbskem. Ale jeden stát zatím pro mnohé cestovatele zůstává ve sféře toužebného snění: Bosna a Hercegovina. Díky našemu pobytově-poznávacímu zájezdu budete moci poznat pro mnohé utajená, ale přesto světově proslulá a známá místa tohoto balkánského státu, který bezesporu patří k nejkrásnějším, nejzajímavějším i nejtajemnějším nejen na Balkáně, ale i v celé Evropě. K tomu si přidejte skvělou jižní část Chorvatska se slavným Dubrovnikem a nádhernou Korčulou a máte námět na krásnou a nezapomenutelnou dovolenou.

Národní parky a přírodní krásy Chorvatska

náhled6-denní poznávací zájezd - Chorvatsko, ceny od 7 490 Kč
Chorvatsko - to není je letní dovolená u Jaderského moře v některém z nejznámějších letovisek. To jsou také nádherné národní parky, na které je náš zájezd zaměřen. A hlavně mimo sezónu, kdy do Chorvatska mnoho turistů nejezdí.

Pokud se chystáte na zájezd do Chorvatska, nejdete mnohé informace o této krásné zemi na našich pomocných webových stránkách Info Slovinsko

.

Další informace o sousední zemi, Slovinsku, si můžete vyhledat na webu Info Chorvatsko

.