Slovinsko

Slovinsko - rady na cestu

Cenné rady a informace před Zájezdy do Slovinska najdete právě na těchto stránkách.

Slovinsko - cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Slovinsko - celní předpisy:

V souladu s předpisy EU. Daň z přidané hodnoty (slovinsky DDV) se občanům členských států EU vč. ČR nevrací. Omezení se vztahují na tabákové výrobky a alkoholické nápoje. Další podrobnosti lze najít např. na carina.gov.si.

Slovinsko - zdravotnictví, důležitá telefonní čísla:

Obecně platí na území RS „evropský průkaz zdravotního pojištění“, který umožňuje přístup ke službám zdravotní péče během přechodných pobytů. Na základě evropského zdravotního pojištění vám bude poskytnut přístup k veřejným zdravotním službám (např. služby lékaře, lékárenské, nemocniční nebo středisek zdravotní péče) na stejné úrovni jako občanům RS.
Kromě běžného zdravotního připojištění do zahraničí doporučujeme všem osobám hodlajícím se v RS aktivně věnovat různým sportům (nejen adrenalinovým) zajistit si ještě zdravotní připojištění. Při zranění během sportů vede absence tohoto připojištění ke značným především finančním komplikacím.
Důležitá telefonní čísla:
Policie: 113
Hasiči 112
Zdravotní a záchranná služba 112
Evropské nouzové tel.č. 112
První pomoc (Splošna nujna medicinska pomoč, ZDL) 01/ 522 84 08
Ljubljana - Univerzitetni klinični center UKC
Zaloška cesta 2
1000 Ljubljana
01/ 522 50 50

Slovinsko - informace pro turisty:

Oficiální měnou je EURO (€). Kreditní karty jako Visa, Mastercard, Eurocard, American Express, atd. přijímají hotely, restaurace, obchody a některé čerpací stanice.

Banky: pondělí až pátek 8.00 - 12.00 a 15.00 - 17.00, sobota 9.00 - 12.00 (pouze některé banky)

Pošty: pondělí až pátek 8.00 - 18.00 hod., sobota 8.00 - 12.00 hod.

Obchody: pondělí až pátek 8.00 - 19.00 hod., sobota 8.00 - 13.00 hod. Některé obchody jsou otevřeny i v neděli.

Elektrické napětí: 230 V (jako v České republice). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Klimatické podmínky
Na většině území převládá kontinentální podnebí s velkými teplotními rozdíly; průměrné teploty v lednu jsou -1 °C, v červenci 23 °C. V Alpách je podnebí vysokohorské: dlouhá chladná zima a kratší léto s četnými srážkami zejména v Julských a Kamnicko-Savojských Alpách (okolo 1 500 mm ročně); se stoupající nadmořskou výškou je klima drsnější. Na pobřeží Jadranu je klima středomořské: velmi teplé a slunečné léto s mírnější zimou, přičemž sluníčka je 2 tisíce hodin ročně. Důležitým alpským větrem je teplý „fén“, pro pobřeží jsou typické silné nárazové větry: burja (bora, až 45 m/s) vane ze severovýchodu, jugo (až 15 m/s) od jihozápadu. V Alpách jsou pozorovány mírné seismické otřesy. Pro koupání jsou optimální červen a červenec, pro turistiku září a říjen.

Ochutnávka vína v restauraci přijde koštujícího návštěvníka zhruba na 3,4 €, tedy asi 92 korun za jeden litr. Při nákupu v obchodě zaplatí zákazník za litr vína od 2,1 € podle druhu. Kvalitnější druhy vín jsou ale dražší. Nejlepší slovinská vína jsou z oblasti Drava. Mezi nejlepší patří Rizling, Traminac a Sauvignon. Ve slovinské kuchyni je znát vliv Rakouska a Německa. Slovinsko je také známé svými rybími specialitami.

Turisté většinou nejezdí do Slovinska k moři - slovinské pobřeží je krátké - ale spíše do hor.

Největší zajímavosti: Lublaňský hrad, centrum Lublaně. Istrijské pobřeží (luxusní středisko Portorož, skromnější Koper, Piran, Izola, Ankaran). V Alpách je známé středisko Bled, kde se nachází jezero s kostelíkem na ostrůvku uprostřed. Stejně jsou velmi zajímavé Julské Alpy pro pěší turisty, zvláště v oblasti Bohinjského jezera. Postojenská jeskyně (Postojnska jama) a systém Škocjanských jeskyň (Škocjanske jame). Množství minerálních pramenů a s nimi souvisejících lázní.

Ceny potravin ve Slovinsku:

Ceny ve Slovinsku

Zastoupení ČR ve Slovinsku

Slovinsko - Velvyslanectví Ljubljana
Velvyslanectví České republiky ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, Ljubljana 1000
Telefon 003861/4202450, KO- 00386 4202453, 00386 4202464
Fax 003861/2839259
ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Vedoucí úřadu PhDr. Věra Zemanová
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Republiku Slovinsko
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí, středa, pátek 09.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Slovinsko

Zájezdy do Slovinska

Severní Jadran a jeho ostrovy

náhled10-denní pobytově-poznávací zájezd - Slovinsko, ceny od 11 790 Kč
Na dalším ze zájezdů do Chorvatska vás čeká koupání v nádherných vodách severního Jadranu, návštěva malebných horských oblastí Slovinska s lázněmi Bled a fascinujícími horskými štíty Julských Alp, významných míst Istrie, okruh po jednom z nejznámějších ostrovů Chorvatska s návštěvou historického města Krk. Užijte si Chorvatska trochu netradičněji, nejenom koupání a odpočinkem, ale také poznáváním přírodních i kulturních zajímavostí Chorvatska.

Slovinsko - Julské Alpy

náhled8-denní poznávací zájezd s pěší turistikou - Slovinsko, ceny od 9 790 Kč
Na tomto zájezdu lze vychutnat lehká pěší turistika v nejkrásnějších scenériích Julských Alp, podíváte se i do Slovinského krasu a navštívíte hlavní město Slovinska, Ljublaň. Julské Alpy jsou příznačné svými hlubokými údolími, kde se nad třpytivými jezery tyčí ohromné šedobílé skalní stěny horských masivů. Na území Julských Alp byl roku 1981 vyhlášen Triglavský národní park, který patří k ...

Slovinsko - hory, moře a přírodní zajímavosti

náhled5-denní poznávací zájezd - Slovinsko, ceny od 5 690 Kč
Slovinsko je nejvyspělejší zemí bývalé Jugoslávie. Stejně jako my je od roku 2004 členem Evropské unie. Neleží daleko a není velké a tak na jeho návštěvu stačí několik dnů. Monumentální Julské ALpy, krásná jezera Bled a Bohinj, nejslavnější evropské jeskyně Postojná a pro zpestření italský Terst a zámek Miramare Maxmiliána Mexického, bratra císaře Františka Josefa I.

Další informace o Slovinsku, o jeho historii, přírodě a památkách, si můžete vyhledat na webu Info Slovinsko

.