Španělsko

Španělsko - rady na cestu

Na Zájezdy do Španělska se můžete dobře připravit přečtením našich webových stránek s radami a informacemi.

Španělsko - důležité informace:

!!!Nebezpečí okradení ve Španělsku je poměrně vysoké. Ve městech si dávejte pozor na kapesní zloděje!!! Doporučujeme, abyste s sebou vzali dvě kvalitní fotokopie Vašeho cestovního dokladu (občanského průkazu nebo stranu s fotografií Vašeho pasu a dvě fotografie – již mnohokrát došlo ke krádeži cestovních dokladů a veškeré náležitosti se pak snáze řeší, pokud klienti s sebou mají alespoň kopie svých dokladů). Ty ukládejte vždy odděleně od svých dokladů.
Taktiky při okrádání jsou různě kombinovány a kromě běžného kapsářství jsou používány různé způsoby odlákání pozornosti (prodej květin, "neúmyslné" potřísnění oděvu, prokazování dostatečné hotovosti falešnému policistovi). Proto se doporučuje dodržovat hlavní zásady obezřetnosti a opatrnosti jako například:
- nemít důležité doklady a věci na jednom místě,
- pasy, letenky a větší hotovost, pokud je to možné, ponechat v hotelovém trezoru,
- nosit u sebe jen menší obnosy finanční hotovosti, pokud neplánujete provést větší nákup,
- mít odděleně od platební karty zaznamenáno její číslo a event. telefon bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty,
- neponechávat v autě doklady a cennosti atd.,
- nepřespávat na osamocených místech.
V případě, že k okradení přesto dojde, je vhodné se obrátit na nejbližší policejní oddělení, případ ohlásit a požádat o vystavení policejního protokolu.

Španělsko: cestovní doklady

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Španělsko: celní předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity:
800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

Španělsko: důležitá telefonní čísla

Tísňové telefonní číslo 112, kterým lze kontaktovat současně policii, zdravotníky, hasiče a další pohotovostní služby. Je funkční 24 hodin denně po celý rok.
Občanská garda (Guardia Civil): 062, Národní policie (Policía Nacional): 091, Záchranná služba (Samur): 092

Španělsko: důležité informace

Elektřina (proud, používaní redukcí)
230 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnou zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4,8 mm a roztečí 19 mm. Zásuvka má pak dva otvory pro kolíky, kovové uzemňovací písky na horní a spodní straně a vodí zářezy po stranách. Zástrčka i zásuvka jsou symetrické. Tento typ zásuvky funguje bez problémů se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě (popis viz výše). Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Suvenýry:

Nejčastěji si turisté vozí olivy, olivové oleje a stolní vína. Lehké španělské stolní víno lze pořídit v přepočtu již od 30 Kč za litr. Kvalitnější španělské víno přijde zhruba na 100 Kč. Oblíbené jsou věci z kůže či keramika. Nejtypičtějším suvenýrem jsou ale kastaněty, které lze pořídit od 200 Kč. Z oblasti andaluských hor je to pak zvláště med a produkty z včelího vosku.

Ceny potravin ve Španělsku:

Potraviny:
Do Španělska není nutné vozit přehnané zásoby jídla - to, co by si člověk z domova mohl přivézt, tam přijde stejně draho. Ceny v obchodech i restauracích v tuzemsku a na španělském pobřeží a ostrovech jsou přibližně jedna ku jedné. U všeho zboží přece jen "české ceny" neplatí. Předražená je např. nebalená zmrzlina. Kopeček v kornoutu stojí 42 korun i víc, zatímco tady stačí na to samé 10 korun. Vybírat mezi obchody na pobřeží se nevyplatí. Rozdíly mezi obchody v turistických letoviscích jsou nepatrné, levněji se dá nakupovat pouze mimo města na periferiích, kde jsou vystavěny veliké supermarkety. Turista se tam ale dostane jen autem, Španělé autobusové linky k nákupním střediskům nezřizují. Vedle základních potravin je ve Španělsku levné i ovoce a balená voda. Nejvýhodněji se dá koupit v pětilitrovém balení, které stojí v přepočtu jen asi 16,50 Kč.
Podobné jako v jiných přímořských zemích, jsou příležitostí k výhodnějšímu nákupu místní tržiště. Ovoce je na tržištích levnější než v normálních obchodech, ale chodit pro ně až na večer v naději, že trhovci ještě zlevní jako třeba v Itálii se nevyplatí - ve Španělsku jsou ovoce i zelenina stejně drahé čerstvé ráno i večer před koncem prodejní doby.

Stravování:
I turisté, kteří mají předem zajištěno stravování v hotelech, musí počítat s placením nápojů až na místě. Ten, kdo spoléhá na jídlo v restauracích, by si měl vybírat spíš menu než jednotlivá jídla, stravování ho vyjde levněji. Zatímco celé menu stojí v restauraci střední kategorie 160 až 300 korun, samotné hlavní jídlo stojí minimálně stejně. Další peníze "spolkne" cestování v místě pobytu. Dražší než v tuzemsku jsou nejen vlaky i autobusy, ale také vstupenky do pamětihodností či vodních parků.

Ceny ve Španělsku

Zastoupení ČR ve Španělsku

Španělsko - Velvyslanectví Madrid
Velvyslanectví České republiky ve Španělsku
Embajada de la República Checa
Avda. Pío XII, 22-24, Madrid 28016
Telefon 0034/913531880, sekretariát-913531882, KO-913531896-7
Fax 0034/913531885, OEÚ-913531888, KO-913531898
madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid
Vedoucí úřadu PhDr. Kateřina LUKEŠOVÁ
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Španělsko a Andorrské knížectví
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.30, 13.00 - 16.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Španělsko

Zájezdy do Španělska

Španělsko, Francouzská Riviéra

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 12 590 Kč
10 dnů a dvě země. Španělsko a jih Francie. Připravili jsme pro vás velmi zajímavý kombinovaný zájezd, kde se můžete rekreovat jak na plážích Francouzské Riviéry ve Francii, tak na pobřeží Costa Maresme ve Španělsku.

Přírodní krásy a kultura Mallorcy

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 16 390 Kč
České cestovní kanceláře nemají často Mallorcu v nabídce jako cíl poznávacích zájezdů a přitom tento ostrov patří bezesporu k nejkrásnějším a nejzajímavějším ve Středozemním moři. Mallorca je jako stvořená pro poznávání jak přírodních krás.

Španělsko - okruh s pobytem v Andalusii

náhled14-denní pobytově poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 19 990 Kč
Andalusie - oblast na jihu Španělska, která vás přiláká svými architektonickými skvosty: Granada se slavnou Alhambrou, Sevilla s obrovskou katedrálou, Córdoba s nádhernou mešitou, jeskyně Nerja s prehistorickými malbami a mnohé další. Andalusie, kouzelný kraj s nádherným pobřežím, kam jezdí relaxovat smetánka z celého světa.

Andalusie - letecky

náhled8-denní letecký poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 23 990 Kč
Připravili jsme pro vás nový letecký zájezd do Andalusie, který vám usnadní cestu na jih Španělska a umožní navštívit nejkrásnější místa v Andalusii. Pohodový pobyt na krásných plážích Andalusie na jihu Španělska je kombinován se zajímavými výlety.

Portugalsko, Španělsko

náhled14-denní poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 22 290 Kč
Ve Španělsku navštívíme malebnou oblast Andalusie s městy, jejichž nádherné památky připomínají dobu maurské nadvlády. Kromě toho vám Španělsko nabídne ve své centrální části nádherná historická města.

Španělsko, Portugalsko - velký okruh letecky

náhled11-denní letecký poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 29 990 Kč
Navštívíte všechna známá a turisty vyhledávaná místa Španělska a Portugalska jako v předešlém zájezdu a navíc si zkrátíte dlouhou cestu do Španělska letadlem. Portugalsko vám nabídne vynikající portské víno.

Tenerife s trekingem - turistika mezi sopkami a exotickými soutěskami

Kanárské ostrovy8-denní letecký poznávací zájezd - Kanárské ostrovy, ceny od 29 990 Kč
Tenerife, ostrov trochu zprofanovaný v povědomí lidí jako klasická „válecí“ a pro mnohé nezáživná destinace. Opak je však pravdou. Bujná tropická vegetace v rozeklaných soutěskách se zde střídá s černou sopečnou pouští a barevnými skalami, jinde zase s borovicovými či vavřínovými lesy. Této kráse vévodí 3 718 metrů vysoká sopka Pico del Teide, z níž se turistům naskýtá opravdu ohromující výhled na ostatní ostrovy. V národních parcích narazíme na bizarní skalní formace, které nemají obdobu nikde jinde v Evropě. Zapomenout nesmíme ani na divoké skalnaté pobřeží Atlantiku, které ostrov lemuje. Spolu se stálou celoroční teplotou kolem 25 °C je Tenerife ideálním ostrovem, kde lze naplno prožít aktivní dovolenou.

Francouzské a španělské Pyreneje

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 12 790 Kč
Milujete pěší turistiku a hledáte oblast s relativně stabilnám počasím? Pak se nechte zlákat a vydejte se s námi poznávat hory na pomezí Francie a Španělska, které dělí Pyrenejský poloostrov od zbytku Evropy.

Kanárské ostrovy Tenerife a La Gomera

náhled8-denní letecký poznávací zájezd - Kanárské ostrovy, ceny od 23 990 Kč

Pokud jsou Vaším cílem Pyreneje, najdete mnoho informací zejména o jejich nádherné přírodě na našich webových stránkách Info Pyreneje.

Historií a památkami přeplněná Andalusie je cílem mnoha návštěvníků. Informace o Andalusii najdete na našem pomocném webu Info Andalusie.