Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy - rady na cestu

Vydejte se na Zájezdy do Španělska a před tím se informujte na našich stránkách, kde najdete různé rady a tipy na cesty.

Kanárské ostrovy: cestovní doklady

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Kanárské ostrovy: celní předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity:
800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

Kanárské ostrovy - důležité informace:

!!!Nebezpečí okradení ve Španělsku je poměrně vysoké. Ve městech si dávejte pozor na kapesní zloděje!!! Doporučujeme, abyste s sebou vzali dvě kvalitní fotokopie Vašeho cestovního dokladu (občanského průkazu nebo stranu s fotografií Vašeho pasu a dvě fotografie – již mnohokrát došlo ke krádeži cestovních dokladů a veškeré náležitosti se pak snáze řeší, pokud klienti s sebou mají alespoň kopie svých dokladů). Ty ukládejte vždy odděleně od svých dokladů.
Taktiky při okrádání jsou různě kombinovány a kromě běžného kapsářství jsou používány různé způsoby odlákání pozornosti (prodej květin, "neúmyslné" potřísnění oděvu, prokazování dostatečné hotovosti falešnému policistovi). Proto se doporučuje dodržovat hlavní zásady obezřetnosti a opatrnosti jako například:
- nemít důležité doklady a věci na jednom místě,
- pasy, letenky a větší hotovost, pokud je to možné, ponechat v hotelovém trezoru,
- nosit u sebe jen menší obnosy finanční hotovosti, pokud neplánujete provést větší nákup,
- mít odděleně od platební karty zaznamenáno její číslo a event. telefon bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty,
- neponechávat v autě doklady a cennosti atd.,
- nepřespávat na osamocených místech.
V případě, že k okradení přesto dojde, je vhodné se obrátit na nejbližší policejní oddělení, případ ohlásit a požádat o vystavení policejního protokolu.

Ostrov Tenerife (2 046 km2) je největším z Kanárských ostrovů, má tvar trojúhelníku a je považován za kontinent, protože se zde vyskytují oblasti s různými klimatickými podmínkami, rostlinami i zvířaty. Sever ostrova je o něco chladnější a častěji zde prší, takže je neuvěřitelně zelený – plný banánových plantáží (hlavní zemědělský produkt ostrova), stále kvetoucích stromů a keřů. Jižní část ostrova je vyprahlejší s výrazně teplejším klimatem, proto se zde nacházejí největší a nejrušnější letoviska ostrova – např. Playa de las Américas, Los Cristianos, Los Gigantes, kde naleznete pláže s černým lávovým pískem. Dominantou a symbolem ostrova je nejvyšší hora Kanárských ostrovů i celého Španělska - Pico del Teide (3 718 mn.m.). Necelých 200 metrů pod vrchol tohoto vulkánu je možné vystoupat lanovkou, kolem se rozprostírá Národní park Teide, který zabírá 36% celkové plochy ostrova. Světově známou atrakcí je zoologická zahrada Loro Parque v Puerto de la Cruz, která se může pochlubit největší kolekcí papoušků na světě, obřím podmořským akváriem či největším výběhem tučňáků na světě. Za návštěvu stojí mimo jiné také například město La Laguna, které je zapsané na seznamu památek světového dědictví UNESCO či vesnička Masca, kolem které se rozprostírá snad nejkrásnější krajina na celém ostrově.

Klimatické podmínky

Podnebí je oceánské subtropické, ovlivňované teplým Golfským proudem a pasátovými větry, které přinášejí zejména na severní stranu Tenerife oblačnost a srážky. Zimní teploty obvykle neklesají pod 20°C, letní dosahují v průměru 25°C, výjimečně 30°C. Teploty a výše srážek se mění s nadmořskou výškou; zatímco na plochých ostrovech jako Fuerteventura a Lanzarote jsou teploty celoročně téměř shodné, na Tenerife a Gran Canarii jsou v zimě teploty nižší a srážky vyšší, na Tenerife v nejvyšších polohách i sněhové. Naopak na ostrově Fuerteventura jsou přeháňky sporadické (obvykle v květnu nebo v září); některé roky nezaprší vůbec. V červenci a srpnu někdy po několik dní vane horký vítr („la calima“) ze Sahary, přinášející zejména na Fuerteventuru a Lanzarote mikroskopické částice písku. Průměrná teplota mořské vody během roku je 18 °C – 24 °C.

Elektřina (proud, používaní redukcí):

230 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnou zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4,8 mm a roztečí 19 mm. Zásuvka má pak dva otvory pro kolíky, kovové uzemňovací písky na horní a spodní straně a vodí zářezy po stranách. Zástrčka i zásuvka jsou symetrické. Tento typ zásuvky funguje bez problémů se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě (popis viz výše). Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Potraviny:

Do Španělska není nutné vozit přehnané zásoby jídla - to, co by si člověk z domova mohl přivézt, tam přijde stejně draho. Ceny v obchodech i restauracích v tuzemsku a na španělském pobřeží a ostrovech jsou přibližně jedna ku jedné. U všeho zboží přece jen "české ceny" neplatí. Předražená je např. nebalená zmrzlina. Kopeček v kornoutu stojí 42 korun i víc, zatímco tady stačí na to samé 10 korun. Vybírat mezi obchody na pobřeží se nevyplatí. Rozdíly mezi obchody v turistických letoviscích jsou nepatrné, levněji se dá nakupovat pouze mimo města na periferiích, kde jsou vystavěny veliké supermarkety. Turista se tam ale dostane jen autem, Španělé autobusové linky k nákupním střediskům nezřizují. Vedle základních potravin je ve Španělsku levné i ovoce a balená voda. Nejvýhodněji se dá koupit v pětilitrovém balení, které stojí v přepočtu jen asi 16,50 Kč.

Podobné jako v jiných přímořských zemích, jsou příležitostí k výhodnějšímu nákupu místní tržiště. Ovoce je na tržištích levnější než v normálních obchodech, ale chodit pro ně až na večer v naději, že trhovci ještě zlevní jako třeba v Itálii se nevyplatí - ve Španělsku jsou ovoce i zelenina stejně drahé čerstvé ráno i večer před koncem prodejní doby.

Stravování:

I turisté, kteří mají předem zajištěno stravování v hotelech, musí počítat s placením nápojů až na místě. Ten, kdo spoléhá na jídlo v restauracích, by si měl vybírat spíš menu než jednotlivá jídla, stravování ho vyjde levněji. Zatímco celé menu stojí v restauraci střední kategorie 160 až 300 korun, samotné hlavní jídlo stojí minimálně stejně. Další peníze "spolkne" cestování v místě pobytu. Dražší než v tuzemsku jsou nejen vlaky i autobusy, ale také vstupenky do pamětihodností či vodních parků.

Suvenýry:

Nejčastěji si turisté vozí olivy, olivové oleje a stolní vína. Lehké španělské stolní víno lze pořídit v přepočtu již od 30 Kč za litr. Kvalitnější španělské víno přijde zhruba na 100 Kč. Oblíbené jsou věci z kůže či keramika. Nejtypičtějším suvenýrem jsou ale kastaněty, které lze pořídit od 200 Kč. Z oblasti andaluských hor je to pak zvláště med a produkty z včelího vosku.

Ceny potravin na Kanárských ostrovech:

Ceny na Kanárských ostrovech

Zastoupení ČR na Kanárských ostrovech:

Honorární konzulát České republiky ve Španělsku
C/ Luis de la Cruz y Rios, 9, 3°A, 38300 La Orotava (Santa Cruz de Tenerife)
Telefon 0034/922323645
Fax 0034/922323645
E-mail: tenerife@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu Joaquín ESCODA MARTÍNEZ
Funkce honorární konzul
Působnost úřadu konzulární obvod: autonomní společenství Kanárské ostrovy (ostrovy Tenerife, Gran Canaria, La Palma, Lanzarote, Fuerteventura, Gomera, Hierro)
Časový posun -1 hod.
Provozní hodiny úřadu pátek 12.00 - 18.00

Poznávací zájezdy Kanárské ostrovy

Zájezdy na Kanárské ostrovy

Tenerife s trekingem - turistika mezi sopkami a exotickými soutěskami

Kanárské ostrovy8-denní letecký poznávací zájezd - Kanárské ostrovy, ceny od 29 990 Kč
Tenerife, ostrov trochu zprofanovaný v povědomí lidí jako klasická „válecí“ a pro mnohé nezáživná destinace. Opak je však pravdou. Bujná tropická vegetace v rozeklaných soutěskách se zde střídá s černou sopečnou pouští a barevnými skalami, jinde zase s borovicovými či vavřínovými lesy. Této kráse vévodí 3 718 metrů vysoká sopka Pico del Teide, z níž se turistům naskýtá opravdu ohromující výhled na ostatní ostrovy. V národních parcích narazíme na bizarní skalní formace, které nemají obdobu nikde jinde v Evropě. Zapomenout nesmíme ani na divoké skalnaté pobřeží Atlantiku, které ostrov lemuje. Spolu se stálou celoroční teplotou kolem 25 °C je Tenerife ideálním ostrovem, kde lze naplno prožít aktivní dovolenou.

Kanárské ostrovy Tenerife a La Gomera

náhled8-denní letecký poznávací zájezd - Kanárské ostrovy, ceny od 23 990 Kč