Island
Zájezdy na Island jsou poslední dobou velmi oblíbené. Na našich stránkách najdete mnoho potřebných informací.
Island byl světovou turistickou veřejností objeven teprve v 80. letech tohoto století a v poslední době nejvíce izolovaný stát západní Evropy se stává stále více vyhledávaným cílem mnoha cestovatelů. Nikde jinde na světě nejsou projevy přírody tak evidentní, jako právě zde. Mohutné ledovce, horké prameny, gejzíry, aktivní sopky, tundra, sněhem pokryté vrcholky, lávové pouště, monumentální vodopády a projevy recentní vulkanické činnosti bojují o návštěvníkovu pozornost. Na útesech při pobřeží se nacházejí jedny z nejpočetnějších kolonií mořských ptáků, kteří přímo lákají odvážné fotografy. Jedinečná fauna jakož i minimum silnic a cest - to vše je pro návštěvníky zárukou nezapomenutelných zážitků. Na většině území ostrova chybí infrastruktura, téměř neexistují značené cesty, velmi omezené jsou možnosti stravování a nákupu potravin - optimální podmínky pro dobrodruhy.
Island - rady na cestu
Island - cestovní doklady:
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandské republiky bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
Island - celní předpisy:
Existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů.
Je dovolen dovoz:
1 litr lihovin a 1 litr vína a 6 litrů piva nebo 1 litr lihovin a 9 litrů piva nebo 3 litry vína a 6 litrů piva nebo 1,5 litru vína a 9 litrů piva nebo 12 litrů piva na osobu starší 20 let, dále pak dovoz 200 kusů cigaret (nebo 250 g tabáku) na osobu starší 18 let.
Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně do 25 000 ISK. Je zakázán dovoz narkotik, masa a masných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů). Rybářské a lovecké náčiní použité mimo Island musí doprovázet osvědčení o dezinfekci.
Dovoz zahraniční měny je neomezený, vývoz pouze do výše prostředků, které si návštěvník na Island přivezl.
Pro cesty na Faerské ostrovy (součást Dánska), které nejsou součástí EU a Schengenského prostoru, platí následující limity: 200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku, 2 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu), 1 litr tvrdého alkoholu, 2 litry vína nebo šumivého vína, 50 g parfému, 250 ml toaletní vody.
Island - důležité informace:
Důležitá telefonní čísla:
- pohotovostní telefon: 112 (policie, hasiči aj.)
- policie: +354-551-1166
- první pomoc: +354-525-1000
- lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík): +354-552-1230
Lidé s problémy se srdcem by si měli koupání v horkých jezerech raději rozmyslet. V geotermálních oblastech se držte vyznačených cest, můžete se propadnout do podzemních dutin nebo se prošlápnout do vařícího bahna - toto nebezpečí, byť v menší míře - hrozí i v neobydleném vnitrozemí. Na rozdíl od zdejších krotkých koní jsou místní ovce útočné. V krátkém islandském létě se velmi intenzivně rojí komáři, takže se proti nim nezapomeňte obrnit repelentem.
Nesměňujte peníze v hotelích, kurs je zde o poznání horší než v bankách nebo na letišti. Před odjezdem ze země si vyměňte islandské koruny raději na nějakou kontinentální měnu, jinak se může stát, že budete mít na kontinentě s výměnou problémy. Na Islandu se běžně používají kreditní karty, nejrozšířenější jsou Eurocard, Mastercard a Visa.
Téměř každé město má družstevní prodejnu potravin - takzvaný Kaupfelág a obvykle kiosek s rychlým občerstvením. I benzinové čerpací stanice prodávají občerstvení. Většina větších měst má též restaurace, kde se prodávají jídla z ryb a masa. Mějte na paměti, že jídlo na Islandu je velice drahé a levné jídlo v restauraci vás vyjde nejméně na 700 islandských korun. Spropitné se na Islandu nedává.
Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.
Klimatické podmínky
Island má subarktické podnebí, které je zmírňováno vlivem teplého Golfského proudu. Chladné a vlhké oceánické podnebí se vyznačuje nízkými ročními průměrnými teplotami (1 - 2°C na severu, 3 - 5°C na jihu). Nejchladnější leden má průměrnou teplotu 0,5°C, nejteplejší červenec 15 - 18°C. Srážky jsou rozděleny nerovnoměrně, na jihu ostrova jsou vyšší (průměrně 1 300 mm ročně). Reykjavík má průměrné roční srážky 1 100 mm, Akureyri 660 mm. Typické jsou náhlé a nečekané zvraty počasí, i několikrát během jednoho dne, vydatné přeháňky a prudké větry. Známé islandské tlakové níže, dané specifickou polohou ostrova uprostřed oceánu, ovlivňují chod počasí i v naší republice. Poloha daleko na severu je příčinou střídání polárního dne a noci: zatímco v létě slunce po několik týdnů nezapadá, je v zimě na obloze jen několik hodin. Od srpna lze pozorovat polární záři. Teplota moře v zimě je na jihu 5 - 6 °C, na severu 1 - 2 °C, v létě na jihu 10 - 11 °C, na severu o dva stupně méně. Kvalitní trekkingové boty jsou nezbytné, láva je velmi ostrá a různé farmářky a levné pohorky nevydrží.
Stravování: Islandská kuchyně, prakticky neznámá mimo severní Atlantik, velebí zvířata, která jste do té doby považovali jen za báječné a exotické zvířecí kamarády, vhodné za domácí mazlíčky. V samoobsluhách hledejte, nebo se doptejte na tradiční islandská jídla, jako lundar (vodní, pták papuchalk), rjúpa (bělokur), selsheifar (tulení ploutve), hrútspungar (beraní varlata), či různá jídla zakysaná syrovátkou (ta se islandsky řekne mysa). K normálnějším jídlům patří skyr, netučný jogurt zředěný mlékem nebo smetanou, který se jí s ovocem, či cukrem. Mysingur a Mysoustur jsou syrovátkové sýry, s nízkým obsahem tuku, z nichž první se dá mazat a druhý krájet. Další jídlo je aromatický žitný chléb napařovaný 24 hodin v horkém prameni.
Islanďané pijí nárazově, většinou o víkendech. Alkoholické nápoje se prodávají pouze ve státních monopolních prodejnách, které se nalézají jen v pár městech a mají otevřeno jen velmi krátce, v hospodách a v restauracích. Pití je dovoleno od 20ti let, ale zákaz se moc nedodržuje. O to přísněji je trestáno řízení pod vlivem alkoholu.
Island patří mezi oblasti s vyhlášenou kuchyní. Ovšem jídlo je zde velmi drahé. Jídlo v restauraci stojí cca 1600 ISK, pivo 400 ISK. Spropitné se nedává. Ryby v různých obměnách (hlavně losos a mořský pstruh)….atd jsou lahůdkou. Strava je bohatší na zeleninu, než je u nás zvykem. Výborné bývají snídaně formou švédských stolů při hromadně organizovaných zájezdech v turistických ubytovnách.
Suvenýry: Oblečení z ovčí vlny = ručně pletené svetry, rukavice a čepice. Většinou jsou v nenápadných přírodních barvách s jednoduchým vzorem. Dalšími suvenýry mohou být ručně vytvořená keramika, sklo a stříbrné předměty. Oblíbené jsou různé potraviny a produkty z mořských ryb.
Plavecké bazény jsou po celé zemi, venkovní i vnitřní, téměř vždy s využitím horké termální vody. Ve většině bazénů je teplota vody 29°C. K bazénům patří často sauny, jacuzzi, solária teplé koupele s vodou mezi 36°C a 44°C. Díky tomu se v mnoha venkovních bazénech koupe i v zimě.
Ceny potravin na Islandu:
Zastoupení ČR na Islandu:
Honorární konzulát České republiky na Islandu
Honorary Consulate of the Czech Republic
Katrínartúni 2, 16 fl., 105 Reykjavík
Telefon 00354/5870860
Fax 00354/5680645
E-mail: Reykjavik@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu Jón ÓLAFSSON
Funkce honorární konzul
Působnost úřadu konzulární pro Islandskou republiku
Časový posun -2 hod. v době letního času
-1 hod. v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 09.00 - 17.00