Malta

Malta - rady na cestu

Na Zájezdy na Maltu se budou hodit četné níže uvedené rady a informace.

Malta: cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Malta: celní předpisy:

Bezcelně lze na Maltu dovézt tyto věci osobní potřeby:
200 ks cigaret nebo 100 ks cigaret o váze 3 g na jeden kus, nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku,
1 litr alkoholických nápojů s obsahem 22 % alkoholu nebo 2 litry likéru nebo šumivého vína s obsahem alkoholu nepřesahujícím 22 % nebo 2 litry lehkých vín (vždy platí jen pro osoby starší 17 let),
60 g parfému, 250 ml toaletní vody, 500 g kávy, 200 g kávového extraktu, 100 g čaje.
Dovoz valut není omezen, avšak v případě dovozu velké částky finančních prostředků se doporučuje přihlásit tyto valuty při příjezdu celním úředníkům, zejména tehdy, budou-li tyto peníze opět vyváženy z Malty.
Dovoz a vývoz hotovosti v maltských Librách je omezen na částku Lm 1000 v bankovkách a mincích

Malta: důležitá telefonní čísla:

policie tel. 112
první pomoc / nemocnice tel. 196
hasiči tel. 199

Malta: zajímavosti a další informace pro cestovatele:

Malta - ostrovní stát ležící ve Středozemním moři jižně od Sicílie na křižovatce cest mezi Gibraltarem, Suezem, Sicílií a Tuniskem. Rozkládá se na několika ostrovech a ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo (maltsky Ghawdex) a Comino (Kemmuna).

Zajímavosti: Na Maltě nežije téměř žádná divoká zvěř. Působil zde malíř Caravaggio. Ve vallettském přístavu se v roce 1997 natáčel televizní seriál Hrabě Monte Christo s G. Depardieu v hlavní roli. Chrámy v Ggantiji jsou starší než egyptské pyramidy; pocházejí z let 3900 - 3300 př.n.l. Na ostrově Gozo prý přistál bájný Odysseus a měl tady strávit sedm let.

Ostrov Malta

Na ostrově Maltě žije většina obyvatel, leží zde hlavní město státu a jediné letiště. Nejsou tam řeky ani hory. Povrch je mírně zvlněný, s nízkými kopci. Charakteristickým znakem krajiny ostrova jsou pole, která se terasovitě rozkládají na mírných svazích a jsou oddělena zdmi. Na velice členitém pobřeží Malty se nacházejí četné přístavy, skalnaté zátoky a písčité pláže, ale není jich mnoho.

Ostrov Gozo

Šest kilometrů severozápadně od Malty leží ostrov Gozo. Hlavní město tohoto ostrova Victoria je známo spíše pod jménem Rabat. Mgarr je nejdůležitější přístav na ostrově a jeho součástí je také přístaviště jachet. Malý ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda, je obilnicí maltského souostroví. Je menší, zelenější a klidnější (méně než desetina obyvatelstva Malty). Terasovitá pole, která poprvé založili Arabové před více než 1000 lety a která jsou tak typická pro Maltu, naleznete na ostrově Gozo na každém kroku. Vládne tady zvláštní klid a pohoda. Tuto atmosféru na návštěvníky dýchá nejenom krajina, ale je typická i pro obyvatele, kteří jsou známí svým zvláštním založením.

Pošta: po – so: 7.30 - 12.45 hod., schránky nelze přehlédnout, jsou červené. Známky a pohlednice dostanete též v hotelech.

Banky: otevřeno po – pá: 8.30 - 12.30 hod., so: 8.30 - 11.30 hod. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací, autopůjčoven i obchodů. Nejčastěji přijímanými kartami jsou Eurocard/Mastercard, Visa, American Express a občas i Diners Club.

Měna: Od roku 2008 je měnou na Maltě Euro. Kurz k 10.2.2015: 1 Eur = 27,725 Kč.

Čas: odpovídá středoevropskému času i v období letního času.

Úřední jazyk: úřední řečí je maltština a angličtina. Maltština je semitský jazyk s románskými a arabskými prvky. Téměř všichni Malťané hovoří anglicky. Rozšířena je také italština.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zásuvky i zástrčky jsou shodné se systémem ve Velké Británii. Zástrčky jsou tvořeny trojicí kolíků s obdélníkovým průřezem 4 x 6,5 mm pro fázový a nulový kolík a 4 x 8 mm pro zemnicí kolík. Zemnicí kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke dvěma zbývajícím kolíkům. Zástrčky jsou vybaveny ochrannou pojistkou. Zásuvky jsou často kombinované s vypínačem fázového vodiče. Většina redukcí, které v obchodě koupíte, má plastový zemnicí kolík, což ale při použití přístroje, který nevyžaduje zemnění nevadí. Kolík v tomto případě slouží k otevření krytů otvorů s nulovým a fázovým vodičem. I redukce by však měl mít ochrannou pojistku, protože vzhledem k odlišnému způsobu rozvodu elektřiny je zde zvýšené nebezpečí vzniku nadměrného proudu v síti.
Je potřeba vzít redukci do zásuvky, příp. je lze půjčit v hotelu za vratnou zálohu 5 Euro.

Důležitá tel. čísla: policie tel. 91, záchranná služba tel. 96, požární ochrana tel. 99

Doprava na Maltě

Veřejné dopravní prostředky: všechna města a vesnice na ostrově jsou spojena s hlavním městem Vallettou intenzivní autobusovou dopravou. Jednotlivé autobusové linky lze jednoduše rozpoznat podle čísel. Hlavním dopravním uzlem ostrova Malta je metropole Valletta, konkrétně nádraží City Gate Bus Terminal. Odtud vyjíždějí přímé spoje do všech městeček na Maltě. Noční autobusy na Maltě neexistují, denní autobusy končí kolem 22 hodiny.

Taxi: taxi lze lehce rozpoznat podle bílé barvy a červené číselné tabule s černými písmeny. Každé taxi je vybaveno taxametrem, dopravné kontroluje stát.

Trajekt: od 8 do 18 hodin je každou půl hodinu v provozu trajekt mezi Vallettou - "Marsamxett" a Sliemou - "The Ferries". Jedná se o rychlé spojení, které trvá pouze 5 minut.

Gozo trajekt: tento trajekt je zajišťován společností Gozo Channel Company. Spojení mezi Maltou a Gozem funguje většinou po celý den. Přes zimu končí v noci okolo 2 hodiny a přes léto pak je v provozu po celou noc. Gozo je od Malty vzdáleno pouhé 4 míle a cesta trvá okolo 30 minut. Vyjíždí se z přístavu Cirkewwa na Maltě a přijíždí se do přístavu Mgarr na Gozu.

Zejména ve větších městech a turistických letoviscích naleznete hned několik internetových kaváren a jejich počet stále roste. Ceny za připojení se pohybují okolo 3 – 4 € za hodinu. Přístup k internetu nabízí také většina hotelů, zpravidla však za vyšší ceny.

Úředním jazykem je angličtina a od roku 1934 také maltština, jež je semitskou řečí, ovlivněnou arabštinou a italštinou a později i angličtinou. Je jediným semitským jazykem, který se píše latinkou. Všude se ale domluvíte anglicky. Angličtina se vyučuje od první třídy základní školy, píše v ní denní tisk, vysílá televize a promítají se filmy.

Počasí: Kdo hledá v létě jisté slunce, nalezne jej na Maltě. Stálý vánek a vliv moře ovšem přispívají k tomu, že i v těch nejparnějších letních měsících je pobyt na Maltě snesitelný. Malta je ideálním místem k odpočinku i pro toho, kdo chce uniknout melancholii a vlhkému, studenému počasí na severu Evropy, i kdyby to mělo být jen na pár dní. V té největší zimě v únoru ho na Maltě očekává průměrných šest hodin sluneční záře denně, kolem 15 stupňů teploty vzduchu a právě tak teplá voda. Na ostrově to pak kvete a zelená se jako u nás v květnu - ideální podmínky k tomu, aby člověk poznal tento ostrov i jeho obyvatele a vydal se na výlety za poznáním. Nebo se vystavil někde v chráněném koutku slunečním paprskům. Také bazény mnoha hotelů jsou v zimě vyhřívány.

Informace o počasí:

Počasí na Maltě

Možnosti stravování

Na Maltě rozhodně nebudete trpět hladem, protože se tu nachází velmi mnoho různých restaurací, taveren, barů, kaváren a rychlých občerstvení. Většina restaurací zavírá až o půlnoci, ale bary (především hotelové) jsou plné hostů až do časného rána.

Voda

Pitná voda je pro Maltu evidentní problém. V dávných dobách se mořská voda odsolovala v odsolovacích nádržích. Dnešní Malta získává vodu stále převážně z mořské vody. Odsolená voda teče i z kohoutků např. ve 4* hotelu. Mějte na Maltě tedy po ruce vodu koupenou v obchodě. Voda se může ale bez problémů pít.

Maltská kuchyně

Cizinci přicházející na Maltu byli vždy vítáni a mnozí z nich tu po sobě zanechali i kousek svého domova. Výrazně ovlivnili také maltskou kuchyni, která získala především maurskou a sicilskou „příchuť“. V maltské kuchyni se odráží především zemědělský charakter ostrova. Je silně ovlivněna i rybolovem, neboť okolní moře oplývá množstvím ryb.

Speciality

Aljotta - polévka z ryb a česneku, Ferek - králík, Ravijul - maltská varianta ravioli, Ricotta - maltská sýrová specialita, Bigilla - velké fazole, Timpana - pečené makarony v těstíčku. Nakládaná zelenina tvoří neodmyslitelnou část jídla, podává-li se těstovina - ať už to jsou špagety na italský způsob, nebo místně upravené těstoviny s chutnými omáčkami. Například vynikající pokrm tvoří kombinace mladého, dosud křehkého květáku, ovčího či kozího sýra a vaječného svítku se lžičkou ostré zavařeniny, třeba kořeněných brusinek nebo ostružin. Ryba lampuki smíchaná se špenátem, květákovými růžicemi, hrozinkami a vlašskými ořechy zase dokáže povzbudit chuť na sklenku bílého vína chardonnay, které sem původně dovezli rytíři z Provence a nyní patří na Maltě mezi nejlepší nápoje. Nejoblíbenějším zeleninovým jídlem je nesporně minestra - hustá polévka připravovaná z čerstvé i sušené zeleniny, posypaná kozím či ovčím sýrem gbejniet. Rybí polévka aljotta a fazolová kusksu, k nimž se podávají malé kousky chleba v oleji hobz biz-zejt, jsou dalšími příklady chutného oběda. S prvními zářijovými dešti vyrážejí Malťané houfně na sběr mladých hlemýžďů, aby z nich připravili dušenou okořeněnou směs se zeleninou, s mladou cibulkou, rajčaty a paprikou. Po jídle se podávají jako moučník různé koláčky či rolky nadívané mandlemi, sušeným a kandovaným ovocem. K čaji a ke kávě pak kannoli, jakási kremrole plněná sýrem a oslazené kouskem čokolády nebo kandovaného ovoce. Oblíbená je také helva tat-tork, což je na náš vkus značně přeslazená cukrová směs drcených a celých mandlí.

Nápoje

Oblíbeným nápojem je pivo a místní lidé tvrdí, že lepší pivo než maltské neexistuje. V maltských podnicích si můžete objednat piva z pivovarů Farsons a Carlsberg. Oblíbené je také víno. Pije se především výtečné maltské víno (Verdala, Marsovis Sauternes, Cittadella, Ggantija nebo Lachryma Vitis), ale k dostání jsou i zahraniční, hlavně francouzská vína.

Nealkoholickým nápojům kralují ovocné džusy. Doporučujeme ochutnat především zajímavý džus kinnie, který se vyrábí z pomerančů a tajné směsi bylin. Silná káva italského typu se podává po jídle.

Nákupy

Prodejní doba: obchody jsou otevřené obvykle od 9 do 19 hodin, v sobotu do 20 hodin (polední tří-až čtyřhodinová přestávka). V turistických střediscích má většina obchodů otevřeno až do 22.00 hodin. V neděli jsou obchody zavřené. Supermarkety tu nenajdete.

Ovoce: Je možno vybírat z velkého množství jak domácího, tak dováženého čerstvého ovoce. Nejlepší maltské ovoce: pomeranče, citrony (od prosince do března) a vinné hrozny. Vynikající jsou také jahody (poněkud menší ale chutnější než dovážené druhy), melouny, moruše, mandarinky, granátová jablka a fíky.

Suvenýry: Maltské tkané a hrnčířské výrobky, sklo, keramika, panenky, měděné a mosazné předměty. Malta je věhlasná díky svým zlatým a stříbrným filigránům a ručním krajkám.

Ceny potravin na Maltě:

Ceny na Maltě

Během letního období mohou být ceny v turistických oblastech poněkud vyšší.

Zastoupení ČR na Maltě:

Malta - Honorární konzulát Naxxar
Honorární konzulát České republiky na Maltě
Honorary Consulate of the Czech Republic Pjazza Celsi 2, Naxxar NXR 03
Telefon 00356/21/413893
Fax 00356/21/414120
consulate@czech-malta.com
Web: www.czech-malta.com
Vedoucí úřadu Tonio CASAPINTA
Funkce honorární generální konzul
Působnost úřadu: Republika Malta
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu
od června do září: pondělí - pátek 08.00 - 14.00

Poznávací zájezdy Malta

Zájezdy na Maltu

Ostrovy Malta a Gozo

náhled8-denní letecký poznávací zájezd - Malta, ceny od 17 990 Kč
Ostrovy Malta a Gozo na Vás zapůsobí svojí starobylou atmosférou, kterou umocňují mohutně opevněná města jako Valletta, Vittoriosa, Mdina, Victoria a ohromné množství velkých katedrál a kostelů, které tvoří dominantu každého města i malého městečka.Velmi působivě je na Maltě podávána tradice řádu Maltézkých rytířů, příběh Malty v době velkého obléhání Turky v roce 1565 a její houževnatá obrana za Druhé světové války. Na ostrovech Malta a Gozo se také nachází megalitické chrámy z doby kamenné, které jsou jedinečnými stavbami svého druhu. Velmi působivé je též jižní skalnaté pobřeží Malty, kde příkré útesy spadají do moře a tvoří fascinující útvary včetně tzv. Modré jeskyně.