Kypr

Kypr - rady na cestu

Před Zájezdy na Kypr najdete četné praktické rady a tipy na našich stránkách.

Kypr: cestovní doklady a režim vstupu pro Kyperskou republiku:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Kypr: cestovní doklady a režim vstupu pro Severoperskou tureckou republiku:

Občané ČR cestující do Severního Kypru musí mít platný cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje minimálně o 6 měsíců dobu plánovaného pobytu, resp. dobu platnosti uděleného víza. Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů byla ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data musí mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.

Kypr: celní předpisy pro Kyperskou republiku:

Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 Euro na osobu u dospělých a do hodnoty 175 Euro pro osoby mladší 15-ti let. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17-ti let.

Kypr: celní předpisy pro Severokyperskou tureckou republiku:

Při celním odbavení na příjezdu do země mohou být v pasu vyznačeny všechny cennější předměty (např. fotoaparáty, notebooky atd.) za účelem kontroly o pohybu předmětů při výjezdu. Ostré náboje a zbraně nesmějí být dovezeny bez zvláštního povolení.
V případě, že se jedná o cestu ze Severního Kypru do země EU či ze země EU do Severního Kypru, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000 EUR, či ekvivalent této částky.
Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí.
Bezcelně lze do Severního Kypru dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g),
10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek,
1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.
Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR.
Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.
Nedovolený prodej, nabídka k prodeji, držení omamné nebo psychotropní látky za účelem nabídky, její transport či zprostředkování prodeje se trestá vysokou pokutou a odnětím svobody na 4 až 10 let. K dvojnásobnému zvýšení trestu dochází v případě, že omamnou a psychotropní látkou je heroin, kokain či morfin. Ke zvyšování trestního postihu dochází také, pokud se jedná o organizování trestné činnosti související s drogami či pokud je páchána vůči osobám mladším 18 let. Trestné je rovněž šíření toxikomanie.

Kypr: důležitá telefonní čísla:

- První pomoc, policie, hasiči 112 nebo 199
- Nemocnice: Nikósie 22 603 000
Larnaka 24 800 500, 24 828 768
Pafos 26 803 100

Kypr: zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky:

Základní informace o Kypru:

Celková rozloha ostrovu je 9 251 km2. Hlavním městem ostrova je Nikósie v současnosti rozdělená zdí na kyperskou a tureckou část. Politickým zřízením je Kypr republikou.

Úředními jazyky jsou na ostrově řečtina, angličtina a v turecké části turečtina. Díky přílivu ruských turistů se v letoviscích bez problémů domluvíte rusky.

Počet obyvatel: 689 500

Státní zřízení: republika

Hlavní město: Lefkosía (Nikósie)

Další významná města: Limessol, Pafos, Larnaka

Úřední jazyk: kyperská část – řečtina, turecká část – turečtina

Měna: Měnovou jednotkou je od 1.1.2008 euro (€, EUR), které se dělí na 100 centů.

Národnostní struktura: Turci – 23%, Řekové – 74%

Poněkud zvláštní pravidla existují pro vstup do severní (turecké) části Kypru. Ti, kteří vstoupí na území Kyperské republiky, mohou cestovat na sever a pobýt zde bez omezení. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří by vstoupili na Kypr ze severu proto hrozí, že jim nebude umožněn přechod na území kontrolovaná vládou.

V současné době fungují čtyři přechody:

u Ledra Palace v Nikósii (pro pěší)

Agios Dometios (pouze automobilem)

Pyla-Pergamos a Dhekelia.

Turisté by se měli důsledně vyvarovat pokusů o proniknutí do bezprostřední blízkosti linie příměří oddělující jižní část ostrova kontrolovanou vládou Kyperské republiky od severní části ostrova, která je od roku 1974 okupována tureckými vojsky. V bezprostřední blízkosti linie příměří je zakázáno fotografování a používání videokamer.

Elektrické napětí:
230 V. Zásuvky i zástrčky jsou shodné se systémem ve Velké Británii. Zástrčky jsou tvořeny trojicí kolíků s obdélníkovým průřezem 4 x 6,5 mm pro fázový a nulový kolík a 4 x 8 mm pro zemnicí kolík. Zemnicí kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke dvěma zbývajícím kolíkům. Zástrčky jsou vybaveny ochrannou pojistkou. Zásuvky jsou často kombinované s vypínačem fázového vodiče. Většina redukcí, které v obchodě koupíte, má plastový zemnicí kolík, což ale při použití přístroje, který nevyžaduje zemnění nevadí. Kolík v tomto případě slouží k otevření krytů otvorů s nulovým a fázovým vodičem. I redukce by však měl mít ochrannou pojistku, protože vzhledem k odlišnému způsobu rozvodu elektřiny je zde zvýšené nebezpečí vzniku nadměrného proudu v síti. Doporučujeme redukci do zásuvek.

Klimatické podmínky

Počasí je velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Prší zcela ojediněle a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 - 18 °C. Srážky činí v průměru pouze 300 – 400 mm ročně, což na druhé straně přináší Kypru problémy s nedostatkem vody. Téměř každý den v roce je slunečný, s optimálními teplotami okolo 21 °C, od poloviny května do poloviny října okolo 32 °C. Na podzim vane příjemný vánek, pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu. Optimální doba k návštěvě je přelom dubna – května a září – října.

Stravování – kyperská kuchyně:

Nejčastěji v místní kuchyni rozpoznáte kuchyni řeckou. Rozpoznáte v ní mnoho druhů koření, zeleniny a bylinek. Nejčastěji tymián, bazalku, rozmarýn, česnek, oregáno, olivy, oříšky, sušené fíky či meruňky. Ze zeleniny jsou nejoblíbenější stejně jako v nedalekém Turecku rajčata a lilky.

Hlavní jídla

Typická místní jídla se podávají v tzv.tavernách. Grilované maso, sýr a zelenina není jen základem jídelních lístků taveren, ale i domácností.

Grilovaný sýr „halloumi“

Toto je kyperská specialita. Zapečený sýr grilovaný „halloumi“ sýr. Je podáván s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebem. Kromě sýru halloumi na Kypru oceníte sýr fetta.

Moussaka

Moussaka je známá hlavně v Řecku, ale i v Turecku a Bulharsku. Na Kypru je zapékána v keramickém nádobí.

Macaroni Pastitsio

Toto jídlo, při kterém se používá hlavně bešamelová omáčka, muškátový oříšek, skořice a několik druhů sýrů. Mezi místními je velmi oblíbené. V regionech se může lišit jak ingrediencemi, tak v přípravě.

Víno

Kypr je doslova rájem pro milovníky lahodného moku z vinné révy. Vinná réva se pěstuje v okolí Limassolu a Paphosu, ale i v pohoří Troodos. Nejznámějším vínem na Kypru je tzv. likérové víno Commandaria.

Nejznámější bílá vína: Aphrodite, Arsinoe, Blonde Lady, Palamino

Nejznámější červená víno: Hermes, Negro, Othello

Nejznámější růžová vína: Pink Lady, Amorosa

Velmi oblíbené šampaňské známé po celém světě pochází právě z Kypru – pochází z okolí nejvyšší hory Olympos. Celkově se na Kypru pěstuje přes 100 druhů vinné révy.

Za láhev kyperského vína 0.75 litru zaplatíte v restauraci okolo 3 – 6 liber.

Pivo – kyperské KEO (Limassol) a Carlsberg (Nikósie).

Voda je bez problémů pitná, k dostání je běžně voda balená.

Velvyslanectví České republiky na Kypru
Embassy of the Czech Republic
18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia
Telefon 00357/22421118, 314058
Fax 00357/22421059
E-mail: nicosia@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nicosia
Vedoucí úřadu Mgr. Petr KAVÁN
Funkce ZVZÚ/ALL
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Kyperskou republiku
Časový posun +1 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.30 - 16.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý, středa, čtvrtek 09.30 - 14.30

Poznávací zájezdy Kypr

Zájezdy na Kypr

Kypr - ostrov dvou tváří

Kypr9-denní pobytově-poznávací zájezd - Albánie, ceny od 27 990 Kč
Naše novinka Vás zavede na malebný z historického hlediska velice zajímavý ostrov Kypr. Připravili jsme pro Vás velice podrobný zájezd za památkami, kulturou a přírodou tohoto pěkného ostrova s návštěvou obou částí řecké i turecké.