Slovensko - termální lázně

Slovensko - termální lázně - rady na cestu

Různé rady a informace před Zájezdy do termálních lázní můžete najít na našich webových stránkách.

Slovensko - termální lázně - důležité informace:

BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Patří k nejrásnějším kouplovým městečkům na Slovensku. Proslavily se již v minulosti svými minerálními vodami, které blahodárně působí na trávicí trakt. První písemná zmínka pochází již z roku 1247. V koupelích se léčila druhá manželka císaře Napoleona I. Marie Luisa, později ruský car Alexandr I. a v r. 1895 císařovna Alžběta.

BOJNICE

Koupele Bojnice leží v Hornonitrianské kotlině, na východním úpatí Malé Magury. Základem léčebných procedur je přírodní léčivá voda: hydrogen-uhličito-síranová, vápeno-hořčíková termální voda s teplotou 28 – 52° C. Voda vyvěrá z 9 pramenů rychlostí 40 l/s. V areálu se nachází 7 termálních bazénů, možná je kyslíková terapier, skotské střiky, elektroléčba, akupunktura, vodoléčba, světloléčba, teploléčba, masáže.
Indikace: nemovi pohybového ústrojí, revmatická onemocnění, bolestivé syndromy páteře, skolióza, poúrazové stavy, nervové choroby, stavy po cévních mozkových příhodách.

LÚČKY

Koupele Lúčky leží v horské, na jih otevřené kotlině pod úbočím Choče, na rozhraní Oravy a Liptova, v nadm. výšce 621 metrů. Kúpele Lúčky jsou jediné na Slovensku, které se specializují na léčbu gynekologických problémů. Důvodem jsou přirozené předpoklady: voda, tradice, zkušenosti a příroda. Základním předpokladem je samozřejmě specifické složení léčivé sádrovo-zemité, uhličité minerální vody s teplotou 32° C. K dispozici je bazén, vanové koupele, parafín, masáže, elektroterapie, léčebná tělesná výchova, myostimulátor.

BEŠEŇOVÁ

Místo bylo známo již za osídlení Kelty. Přírodní vody brzy vešly ve známost v širokém okolí. Termální prameny tryskají z hloubky 1987 metrů o teplotě 60,5°C. Celoročně jsou v provozu plavecké bazény s vodou teplou 26 – 40°C, dále masáže, restaurace a solárium. V areálu je 8 plaveckých bazénů s vodou teplou 26 – 40°C, 3 vodní skluzavky, dětské hřiště, nová pláž, jízda na koních, 11 bufetů, restaurace, gril, bar, solárium, volejbal, bungee trampolína, probíhají zde koncerty a animace.

PIEŠŤANY

Předpokládá se, že piešťanské léčivé prameny objevili římští vojáci před 2000 lety. Piešťanská sírovodíková termální voda vyvěrá z hloubky 2000 metrů. Její teplota u pramene je 67 - 69°C. Neobyčejně vzácné je piešťanské bahno. Slouží na částečné nebo celkové zábaly a svým léčivým účinkem pomáhá při horečnatých onemocněních. Tato léčba nemá obdoby v celé Evropě.
Indikace:
- revmatoidní artritída
- reaktivní a druhotné artritídy
- ankylozující spondylitídy (Bechterevova choroba)
- metabolické artropatie (dna, osteoporóza)
- degeneratívní choroby kloubů a páteře
- skolióza
- mimokloubní revmatizmus
- stavy po úrazech a ortopedických operacích
- některé organické nervové onemocnění (ischias, hemiparézy, paraparézy)
- stavy po poraněních a operacích centrálního a periferního nervstva

RAJECKÉ TEPLICE

Rajecké Teplice, známé více než 600 let, patří k nejpřitažlivějším koupelím na Slovensku. Nacházejí se uprostřed jehličnatých lesů Strážovských vrchů a Malé Fatry na severu středního Slovenska v oblasti bohaté na minerální vody. Vřídla termálních pramenů mají díky 38° C teplé vodě léčivé účinky. V krásném prostředí se nachází komplex saun a parních koupelí.
Indikace: nemoci pohybového ústrojí, náhlé mozkové příhody, Parkinsonova choroba, dětská mozková obrna, netuberkulózní nemoci dýchacích cest, nervové choroby, nemoci z povolání.

VYŠNÉ RUŽBACHY

Příznivé klimatické podmínky této lesnaté podtatranské oblasti v kombinaci se speciálním léčebným programem a účinky léčivých minerálních vod jsou základem léčby v koupelích Vyšné Ružbachy. Zaměřují se na civilizační choroby, jako jsou stres, deprese a kardiovaskulární onemocnění.

BARDEJOV

Bardejovské Kúpele patří k nejkrásnějším lázeňským městům na Slovensku. Proslavily se již v minulosti, zvláště svými minerálními vodami, které blahodárně působí na trávicí trakt. Necelých 5 km od lázní leží město Bardejov, které je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Indikace: nemoci trávicího traktu, nemoci oběhového ústrojí, onkologické nemoci, nemoci dýchacích cest, gynekologické choroby, nemoci z povolání.

TURČIANSKÉ TEPLICE

Lázně Turčianske Teplice jsou známé jako jedny z nejstarších lázní na Slovensku, specializované na nemoci pohybového ústrojí, ledvin a močových cest se síranově-hydrouhličitanovo — vápenatě-hořečnatou, slabě mineralizovanou vodou o teplotě 42 °C.
Hostům Lázní Turčianske Teplice jsou k dispozici kromě jiného léčební domy s krytými bazény s termální vodou a rozsáhlý lázeňský park se vzácnými dřevinami i příměstská rekreační oblast Lazy nad Čremošným. Na únor 2007 se připravuje otevření nového lázeńského komplexu a aquaprku. V okolí města se nachází několik lyžařských středisek.
Turisti ocení značkovanou trasu Žarnovickou dolinou na hlavní hřeben Velké Fatry.

TATRANSKÉ MATLIARE

Kúpele jsou situované v jihovýchodní části Vysokých Tater necelé 2 km od turistického centra Tatranská Lomnica. Svojí polohou a nadmořskou výškou 885 mn.m. jsou přímo ideální na léčbu onemocnění dýchacího systému.
Přírodní léčivé zdroje: Léčebné účinky vysokohorského prostředí.
Indikace: chronické onemocnění dýchacího systému – stavy po opakovaných zápalech plic, chronická bronchitída, bronchiální astma, stavy po operacích horních a dolních dýchacích cest a onemocnění štítné žlázy. Jonizující účinky prostředí mají vlyv na léčení neuróz a klimakterického syndrómu.
Léčba/Léčebné pobyty: Základním léčebným faktorem je klimatoterapie vhodně doplněná o inhalační léčbu, balneoterapii, světloléčbu, elektroléčbu, léčebnou tělesnou výchovu a v případě potřeby také medikamentózní léčbu.

ĽUBOVNIANSKÉ KÚPELE

Region se proslavil díky výskytu množství minerálních pramenů a patří ke klimaticky nejčistším oblastem střední Evropy. Více než 260 km vyznačených turistických tras a nádherné lesní prostředí zaručují ideální podmínky pro letní turistiku a v okolí jsou i vhodné terény pro cykloturistiku. Na svoje si přijdou houbaři, rybáři a oblíbené jsou i jízdy na koních.

DUDINCE

Obec a Lázně Dudince leží v nadmořské výšce 140 m v údolí říčky Štianice, na rozhraní Krupinské planiny a Ipeľské pahorkatiny. Obec vznikla před 13. stol. Dudince mají teplé stabilní klima, jsou nejteplejším místem na Slovensku a podle švýcarské klasifikace mají sedativní utišující klima.
Základem léčby v koupelích je minerální voda, která spolu s ostatními procedurami zmírňuje zdravotní potíže lidem s nemocemi pohybového ústrojí a cévního ústrojí.
Indikace: nemoci pohybového ústrojí, cévního ústrojí, nervového systému, civilizační choroby, stavy po poraněních kloubů a svalů, nedokonalý krevní oběh v končetinách, atrofie svalstva.

TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ VE VELKÉM MEDERU

Bylo zpřístupněno široké veřej¬nosti v roce 1974 diky dvěma termálním pramenům léčivé vody o teplotě 57 - 68°C. Chemické složení geotermální vody je podobné piešťanským pramenům; léčivá termální voda blahodárně působí na pohybové ústrojí včetně kloubů, jakož i na celkovou regeneraci lidského organizmu. V roce 2004 byla otevřena letní sezóna ve zcela zrekonstruovaném areálu s názvem TERMALPARK - termální koupaliště Velký Meder. Areál disponuje dvěma samostatně fungujícími částmi: zařízeními sloužícími návštěvníkům po dobu letní sezóny od 1.května až do 30. září a zařízeními sloužícími návštěvníkům v průběhu celého roku každý den.
Krytý bazén je v provozu od roku 2001. Jeho základ tvoří plavecký bazén atypického tvaru o rozloze 300 m2, hloubce vody 1,2 m a teplotě vody 30°C. Uprostřed bazénu se nachází vyvýšený perličkový bazén s vodou teplou 33°C, na okraji plaveckého bazénu pak dětský bazén s vodou teplou 33°C.
K těmto bazénům náleží šatna s 300 skříňkami. V této kryté části je rovněž umístěna klasická finská sauna a espreso.
Základem druhé části komplexu s celoročním provozem je zrekonstruovaný částečně krytý bazén. Celková vodní plocha bazénu, se sedadly po celém obvodu vnitřních stěn a s vodotrysky, je 550 m2; 1/3 plochy je krytá, zbylá je venkovní. Venkovní část nabízí bizarní možnost koupání v přírodě, pod ochranou sálající páry, a to i v nejtužší zimě. Teplota vody v bazénu dosahuje 38 - 40° C, hloubka 0,96 m. Součástmi nově zrekonstruované části jsou: - šatna se 400 skříňkami i kabinkami, - centrum saunování se 4 saunami, masážní vanou (jakuzi), vertikálním bisoláriem, sprchami, - relaxační masáž, - pedikúra, manikúra, bahenní zábaly, mikromasáž obličeje, - rychloobslužná restaurace s barem.
Na ploše 6 ha travnatého areálu i se stínem už vzrostlých okrasných stromů jsou návštěvníkům koupaliště - po dobu letní turistické sezóny od 1.5. až do 30.9. - k dispozici další 4 bazény: - rekreační: vodní plocha 520 m2, hloubka 30 - 160 cm, teplota vody 30°C, - italský s toboganem: vodní plocha 300 m2, hloubka 80 - 160 cm, teplota vody 28°C, - sportovní - plavecký: vodní plocha 1250 m2, hloubka 220 cm, teplota vody 25°C, - dětský: vodní plocha 280 m2, hloubka 30 cm, teplota vody 33°C.

AQUAPARK TATRALANDIA

Aquapark Tatralandia se nachází v jedné z nejbohatších lokalit na zřídla minerálních vod na Slovensku, a to nedaleko Liptovského Mikuláše v obci Liptovský Trnovec. Voda Aquaparku Tatralandia je jedinečná v porovnaní s ostatními geotermálními vodami Liptova, protože částečně obsahuje i mořskou vodu, která se nacházela na území Liptovské kotliny zhruba před 40 milióny roků. Minerální voda Tatralandie blahodárně působí na pohybové a dýchací ústrojí.
Aquapark Tatralandia je největším vodním parkem nejen na Slovensku, ale i v Čechách a v Polsku, a díky zdroji termální minerální vody je návštevníkům k dispozici po celý rok.
Aquapark Tatralandia je výborným místem zábavy a relaxace, nejen pro rodiny s dětmi. Nachází se zde 21 tobogánů různých tvarů a délky, 6 celoročně otevřených termálních bazénů, 3 letní bazény s ohřívanou vodou a také Tatra-Therm-Vital - komplex parních a vodních saun, masážní vany, relaxační zóna a dětský koutek.
Mezi hlavní atrakce Aquaparku Tatralandia patří hlavně tobogány a bazény. Kromě toho si přímo v bazénu můžete zahrát aquavolejbal či aquabasketbal, pokořit lezeckou stěnu s vodopádem, přejít přes pohyblivé aquapontóny anebo si i zacvičit aquaerobic s vodními noodlami.
- Tatra-Therm-Vital – jedinečný komplex 16 parních, vodních a masážních koupelí, saun a procedur.
Bubble City - velkolepý nafukovací svět - džungle plná překvapení - piráti, tygři, krokodýli, ...
- Jungle Slide - uteč tygrovi po klouzačce
- Pirat Slide - v pirátských vodách
- Karibik Hill - dostaneš se na vrchol
- Bungee Run - kdo doběhne nejdál
- Gladiators - římské zápasy o život
- Tiger Pool - ponoř se mezi balónky
- Sumo - vyzkoušej si zápas velkých chlapů
- Kilimanjaro - zdolej nejvyšší africkou horu
- Tibetský žebřík - otestuj svůj balans na žebřících
Labyrint planet – bludiště plná dobrodružství
Adventure castle – vzrušující putování bludištěm
Love Labyrint – najdi cestu z kamenného srdce
Lost World – spoj cestu bludištěm s iluzí obrazu
Wet football – vodní fotbal pro celou rodinu
Blue lagoon – zažij rozbouřené moře
Pavúkov hrad – uteč lanovou sítí do bezpečí
Profi jump - kdo výš vyskočí, ten dál dohlédne. K dispozici je 8 profesionálních trampolín.
SPORTOVIŠTĚ
Babyland – velké dětské hřiště je ideálním místem pro děti, s prolízačkami, nafukovacími hrady, klouzačkami, houpacími mostíky a pískovištěmi.
Sport Aréna – prostor na volejbal, beachvolejbal, futbal, stolní tenis a jízdu na poníkovi
Adrenalin Zóna – gladiátorský ring, slaňování, horolezecká stěna a jiné
Fun Park – trampolíny, obří šachy a ruské kuželky.
TOBOGÁNY
- 21 druhů vodních klouzaček a různých tobogánů
Celoroční atrakce:
Anakonda – nejdelší raftovací tobogán na Slovensku ale i v Čechách, s déĺkou 146 m
Free Fall – nejstrmější tobogán na Slovensku
Rollercoaster – první trojraftový tobogán na Slovensku, s déĺkou 85 m
Rocket - otevřený tobogán pro jízdu na nafukovacích kolech a dopadem přímo do termálního bazénu
SNAKE - dvojbarevný tobogán s možností jízdy na poduškách a dopadem přímo do termálního bazénu
NO – LIMITS – bez limitu
VOLCANO - tobogán, kde pocítíte sílu termální vody, celoročne otevřený
NIAGARA - trojdráhová 30 metrová klouzačka
Sezónní tobogány a klouzačky:
SWING SWING – nový 50 m dlouhý raftovací tobogán
DOUBLE FALL – více než 40 metrů dlouhý tobogán s dvěmi stupni volného pádu
TWISTER – tobogán pro odvážné. Adrenalin na raftovacím kole.
BLACK HOLE - ČERNÁ DÍRA - 100 m dlouhý tobogán, ve kterém vás proud vody provede tmou až k vytouženému světlu
KAMIKADZE – na tomto tobogánu si vychutnáte pocit z rychlosti volného pádu
TRIPLE SPLASH - 40 m dlouhá trojdráhová klouzačka
DOUBLE BUBBLE - dvojdráhová 40 m dlouhá super rychlá klouzačka
Dětské tobogány a klouzačky:
LITTLE NIAGARA - jedinečná trojdráhová klouzačka pro děti v bazénu s 21 atrakcemi
AMAZONIA - originální tobogán s interaktivním hradem v dětském bazénu o rozloze 300 m2 a tropickým hradem, palmami, hadem, mini tobogánem Wood splash a mini klouzačkou Amazonia s teplotou 30 stupňů
Bazény:
K dispozici je 9 bazénů se středně mineralizovanou vodou, určených pro relaxaci a plavání s různými vodními atrakcemi.
- 6 termálních bazénů (2 kryté) s léčivou minerální vodou, s teplotou od 26 do 38 °C a s množstvím vodních atrakcí, které jsou otevřené celoročně
- 3 letní bazény s ohřívanou vodou 28 – 32 stupňů: dětský bazén, bazén s atrakcemi a 25 m dlouhý klasický plavecký bazén s teplotou vody 24-26 stupňů, které jsou otevřené jen v době letní sezóny. V bazénu s atrakcemi se nachází dětská trojklouzačka, vodní houpačky, vodní deštník, umělý děšť, vzduchové gejzíry, posezení a lehátka, chrliče, clony, prostory pro masáže zad a nohou.
Voda, která je používána v bazénech i na ostatních vodních atrakcích v Aquaparku Tatralandia, blahodárně působí na dýchací a pohybové ústrojí a je výjímečná i na Liptově tím, že obsahuje části mořských vod, které se na území Liptova nacházely před cca 40 milióny let.
Kromě letních a vyhřívaných bazénů v Aquaparku Tatralandia najdete i:
- obří dětský bazén s rozlohou 300 m2 a s teplotou vody 30 – 33 stupňů
- 25 m dlouhý plavecký bazén s teplotou 24 – 26 stupňů, který je určen pro ty, kteří si chtějí odpočinout aktivně.

AQUCITY POPRAD

AquaCity je situované na Slovensku, v samém srdci Evropy, pod Vysokými Tatrami - úchvatným horským masivem s 25 štíty nad 2500 m, který je součástí unikátního národního parku. Je postavené nad místem geotermálního pramene, který středisku zabezpečuje zdroj energie a městu Poprad, v kterého intravilánu se nachází, poskytuje vlastní zdroj vody a vytápění. Ve svém komplexu zahrnuje nejlepší ubytovací zařízení a nejmodernější lázeňská zařízení s jedinečnou nabídkou uvolňujících terapií a moderních terapií pro odvážné.
Když toužíte po stimulaci, rozsáhlá sportovní zařízení včetně bazénu olympijských rozměrů, vodního parku, fitness centra, turistických stezek a tratí pro horská kola, jezdecké školy a v sousedství golfového hřiště s nejdelším travnatým hracím polem mezi odrazištěm a jamkou na světě, neuvěřitelné lyžování v lyžařské sezóny a několik nádherných zámků, muzejí a galerií, je snadno dostupných.
Aktivity ve vodním parku:
Subtropický ráj - v nejbližších dvou letech po dalším rozšírení strediska
AquaCity-Poprad se návštevníci budou moci opalovat na pláži, koupat v teplé vode, podobné vode z morí a obdivovat palmy a rostliny, které se mimo tropických oblastí dají jinde videt jen zrídka. To všechno za soucasného zážitku z pohledu na hory a padající sníh, když venkovní teplota klesne pod nulu.
Fantazie? Ne. Extravagance? Určitě. Středisko má svou vlastní tropickou kupoli, podobnou kupoli v Stavbě ráje v Cornwalle, s vlastním pískem a vlnami, abyste mohli ráno lyžovat a odpoledne se koupat v horkém počasí.
Bazény a tobogány - rozrustající se vodní park AquaCity-Poprad je vhodný pro všechny vekové kategorie detí a je populární u místních obyvatel i u zahranicních návštevníku. Mužete si vybrat, zda chcete plavat nebo se jen šplouchat v pohodlí termální vody, která se udržuje konstantne na 28 ° C nebo jestli chcete oddechovat v teplejším bazénu s vodou 36 stupňů.
Když si přejete víc vzrušení, existuje tu možnost výběru mezi spuštěním se na twisteru – točeném tobogánu, který vás vrátí do termální vody pod vámi a černou dírou – Ďábelskou jízdou dlouhým tmavým tunelem s laserovým osvětlením, který vás před vypuštěním do bazénu provede tmou.
V nejbližších 12 – 18 měsících se plánuje rozšíření parku o nové bazény, o dalších 10 závratných tobogánů, ze kterých aspoň dva začnou vo výšce 40 metrů a o obrovskou chobotnici, nebo dokonce dvě.

Zastoupení ČR na Slovensku

Velvyslanectví České republiky na Slovensku
Veĺvyslanectvo Českej republiky
Hviezdoslavovo nám. 8, Bratislava 811 02
Telefon 00421/2/59203301, 59203303-4, sekretariát-59203317, 59203319
Fax sekretariát sekr. 00421/2/59203330, KÚ 00421/2/59203346
bratislava@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bratislava
Vedoucí úřadu PhDr. Jakub KARFÍK
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Slovenskou republiku
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu
pondělí - pátek 07.45 - 16.15

Poznávací zájezdy Slovensko

Zájezdy na Slovensko

NP Malá Fatra a Západní Tatry

Slovensko, Západní Tatry7-denní poznávací zájezd s pěší turistikou - Slovensko, ceny od 7 490 Kč
Slovensko je sice malá země na východ od našich hranic, ale nabízí kromě krásných historických měst také nepřeberné množství přírodních krás. Nabízíme Vám možnost na našem týdenním zájezdu během jednodenních výletů s lehkou pěší turistikou prozkoumat méně navštěvované části oblasti Západních Tater, ale také dvě z nejznámějších tras v Národním parku Malá Fatra.

Národní parky Slovenska, památky a termální lázně

náhled6-denní poznávací zájezd s pěší turistikou - Slovensko, ceny od 7 990 Kč
Týdenní pobyt v oblasti Liptova je spojen s poznáváním nejkrásnějších míst této části Slovenska. Vysoké a Nízké Tatry, NP Velká Fatra patří k nejkrásnějším pohořím na Slovensku. Poznávací části programu jsou příjemně kombinovány s možností odpočinku v různých lázeňských a termálních komplexech, jako je Bešeňová nebo Lúčky.

Tatry a NP Pieniny ze slovenské i polské strany

náhled9-denní poznávací zájezd s pěší turistikou - Slovensko, ceny od 7 590 Kč
Tento zájezd nás zavede do jedné z nejkrásnějších částí Slovenska - na Spiš. Zároveň poznáme jedinečné Pieniny, Tatry z polské strany a další zajímavosti. Zároveň budete mít možnost relaxace v termálních koupalištích.