Srbsko

Srbsko - rady na cestu

Zajímavé rady a tipy na Zájezdy do Sbrska najdete na našich webových stránkách.

Sbrsko: cestovní doklady a režim vstupu:

Na území Srbska je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem. Kromě cestovního pasu lze s platností od 12.6.2020 vstupovat na území Srbska i na základě občanského průkazu.
Srbské orgány neumožňují vstup na území Srbska z území Kosova v případě, že osoby vstoupily na území Kosova mimo oficiální srbské přechody. Pokud občan přicestoval do Kosova letecky, popřípadě z území Makedonie, Albánie a Černé Hory, srbské orgány neumožní vstup do Srbska přes hranici Srbska s Kosovem.
Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů byla ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data musí mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.

Celní a devizové předpisy:
Na hraničním přechodu při vstupu na území Srbska je potřeba celním orgánům deklarovat dovážené valuty, pokud jejich výše překračuje 10 000 EUR, a požadovat vydání písemného potvrzení. V opačném případě hrozí zabavení valut držených při výstupu ze Srbska. Šance na vrácení zabavených valut je poměrně malá. ZÚ Bělehrad zde nemůže zajistit efektivní pomoc, jelikož nedeklarování valut je porušením platných právních norem.
Bezcelně lze dovézt zboží pro osobní potřebu, a to v množství odpovídajícím době pobytu na území Srbska a účelu cesty. Povinná směna valut není vyžadována.
Na hranicích Srbska většinou není třeba prokazovat dostatek finančních prostředků pro pobyt.
Na hraničním přechodu je třeba přihlásit a nechat si vystavit doklad k radiostanici instalované ve vozidle. Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek a jedů.

Bezpečnostní situace v Srbsku je dobrá.

Srbsko: důležité informace

Měna:
Měnovou jednotkou je dinár. Kurz k 31.12.2020: 100 dinárů RSD = 23,634 Kč. Peníze lze směnit v bankách (otevřeno ve všední dny dopoledne) a ve směnárnách (nejvýhodnější směna), nejčastěji přijímán EUR, případně též kartou z bankomatu (ve větších městech).

Důležitá telefonní čísla:
policie 192
hasiči 193
zdravotní pohotovost 194

Elektrické napětí:
220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Časové pásmo: totožné s ČR.

Mobilní telefony:
pokrytí signálem je s ohledem na hornatý povrch vcelku dobré, pokud je aktivován roaming, neměl by být problém s mobilním telefonem.

Internet:
dostupný v internetových kavárnách téměř v každém městě, za hodinu cca 100-200 dinárů.

Komunikace se Srby:
Nejčastější zahraniční jazyk je angličtina a ruština. Na jihu dále rozšířená albánština a na východě rumunština či bulharština.

Zastoupení ČR v Srbsku a Černé Hoře:

Velvyslanectví České republiky v Srbsku a Černé Hoře
Ambasada Češke Republike
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Beograd
spojení na úřad:
telefon 0038111/3336200, sekretariát - 333 6211, KO-333 6228, 6213, 6235, OEÚ-333 6209, 6204
fax 0038111/3236448
E-mail: belgrade@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/belgrade
Vedoucí úřadu Ing. Ivana HLAVSOVÁ
Funkce VZÚ
Působnost úřadu DIPLOMATICKÁ pro Republiku Srbsko a pro Černou Horu. KONZULÁRNÍ pro Republiku Srbsko
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - čtvrtek 07.30 - 16.15, pátek 07.30 - 15.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 07.45 - 16.15

Poznávací zájezdy Srbsko

Zájezdy do Sbrska

Rumunsko - velký okruh - hory, kláštery, Drákulova Transylvánie

náhled10-denní poznávací zájezd - Rumunsko, ceny od 12 490 Kč
Kulturní dědictví Rumunska (malované kláštery v Moldávii, historická jádra Sibiu a Sighishoary, hrady, královský zámek Peles aj.), ale i nádherné přírodní zajímavosti Rumunska (pohoří Ceahlau, Bikazská soutěska, pohoří Karpaty a Fagaraš s vysokými masivy) lákaly návštěvníky již v minulosti. Dnes se cestování do Rumunska stává příjemnější, protože i zde se významně a rychle rozvíjí sféra obchodu a služeb.