Egypt

Egypt leží mezi 22° a 32° s.š. v suchém subtropickém pásu severní Afriky. Odpovídá tomu suché pouštní podnebí s mírnou zimou a žhavým létem. Časový rozdíl mezi Egyptem a středoevropským časem je +1 hodina – záleží na roční době.

Egypt - rady na cestu

Než podniknete Zájezdy do Egypta, můžete získat rady a informace na naší stránce.

Egypt - cestovní doklady:

Občané ČR cestující do Egyptské arabské republiky musí mít platný pas minimálně 6 měsíců od data vstupu do EAR. Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat z těchto resortů do Káhiry, resp. mimo Sinaj, musí si vízum zajistit. Od začátku roku 2002 mohou občané ČR získat za poplatek vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích a přístavech) do země (Alexandria, Hurghada, Luxor, apod.). Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Egypta, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. ZÚ upozorňuje na skutečnost, že cena za vízum udělené na Zastupitelském úřadě EAR v Praze je vyšší než poplatek, který zaplatí turista za vízum v případě, že jej kupuje až při příletu do země.

Egypt - celní předpisy:

Do EAR je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti.
Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta.
Turista přijíždějící do EAR má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) v určité kumulované výši (na aktuální částku se doporučuje v případě zájmu zeptat pracovníka egyptské celní služby při příletu/příjezdu do Egypta) za kalendářní rok na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu.
Institut povinné směny valut v EAR neexistuje. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů, soukromé směnárny).

Egypt - důležité telefonní čísla, zdravotnictví:

Zdravotnický systém se v Egyptě opírá o síť státních a soukromých nemocnic. Cizincům jsou doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou sice stále podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Zacházení s pacienty je na soukromých klinikách lépe organizováno a je rovněž zajištěna pooperační péče mnohem vyššího standardu než ve státních nemocnicích.

Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován. Kromě běžných očkování v ČR (tetanus, polio) je velmi žádoucí očkování návštěvníků Egypta proti žloutence typu A a B a dále je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a meningitidě A, C.

Důležitá telefonní čísla:

stálá služba policie: 122
turistická policie: 126
hasiči v Káhiře: 125.
Telefonní číslo stálé služby policie: 122
Turistická policie: 126
Telefonní číslo ministerstvem sociálního zabezpečení organizované "první pomoci" či ambulance: 123.
V Káhiře existují další tel. čísla ambulance: 5770406, 5770365.

Egypt - důležité informace:

Základní odlišností Egypta od evropských států je islámské náboženství. Muslimové, Egypťany nevyjímaje, jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání, zejména dívek, které by mělo být oproštěno od krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů a podobně – toto se týká hlavně měst a méně turisticky frekventovaných oblastí. Ženám doporučujeme, aby s sebou vzaly šátek na hlavu pro vstup do mešit. Muži i ženy musí být při vstupu do mešit decentně oblečeni – dlouhé kalhoty nebo sukně, zahalená ramena, ženy šátek na hlavu. Dále konzulární oddělení připomíná nevhodnost pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některých, v Evropě běžných společenských projevů, jako vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd. Samozřejmě jsou zde pouliční zloději. Jsou také místa, kde jsou kapsáři organizovaní ve skupinách (Káhira, okolo pyramid v Gize,..). Obecně vzato není Egypt nebezpečnější než kterékoli velké město v Evropě.

Měna: Měnou je Egyptská libra (EL), kurz na podzim r. 2020: 1 USD = 5,76 EL, 1 Euro = 7,86 EL. Dolar je stejně používanou měnou jako Euro, za dolary i Eura lze nakupovat suvenýry, pohledy, knihy apod., ale ne potraviny v obchodech! Vyplatí se vyměnit část peněz hned po příletu na letišti v Káhiře, spolu se zakoupením víza. Další výměna je pak nejlepší v Hurgadě a v Káhiře.

Kreditní karty jsou stále známější. Lze je používat v bankách, směnárnách a některých hotelech a větších obchodech.

Banky: Otevírací doba: 8.30 – 14.00, většinou bývají otevřeny také mezi 17. – 19. hodinou. V pátek je sváteční den, banky mají většinou zavřeno.

Služba, která umožňuje volání z mobilního telefonu v zahraničí se nazývá Mezinárodní roaming. Před odjezdem je třeba zjistit, zda tuto službu na vašem telefonu máte. Nezapomeňte, že když voláte ze zahraničí musíte vytočit i mezinárodní linku České republiky. V zahraničí platíte i za příchozí hovory.

Většina telefonů je automatických, takže z nich můžete volat přímo, pokud zvolíte správný kód. Telefony najdete na poštách, autobusových a vlakových nádražích, v hotelích. Najdete zde také ještě staré telefonní centrály, kde předáte telefonní číslo operátorovi. Kdekoli si můžete zakoupit telefonní kartu v hodnotě 10, 20, 30 EL.

Telefonní spojení z ČR do Egypta je 0020 + regionální kód + účastnické číslo. Z Egypta do ČR 00420 + regionální kód + účastnické číslo.

Pošty jsou většinou otevřeny so – čt: 8.30 – 15. 00. Známka na dopis stojí do Evropy 1,5 EL do 15 g a doručení trvá zhruba pět dní. Známky zakoupíte na poštách, v kioscích, v obchodech a na recepci hotelů.

Elektrické napětí: 220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér. Není problém dobíjet baterie do mobilních telefonů, fotoaparátů a videokamer jak v hotelích, tak na Nilské plavbě.

Egypt - smlouvání: Smlouvání je v orientálních zemích nezbytností. Doporučuje se začínat na cca polovině ceny stanovené prodavačem. I po vypití čaje můžete klidně z obchodu odejít a zboží nekoupit.

Nakupovat v Egyptě můžete, stejně jako ve většině zemí arabského světa, buď v supermarketech s pevně stanovenými cenami nebo na tržištích. Obchůdky se suvenýry, pohlednicemi, potravinami se otevírají okolo 9 hodiny ráno a provozní doba trvá dlouho do noci. Oblíbenými suvenýry jsou květinové vázy, dekorativní kazety a sošky z alabastru, tradiční dlouhý volný svrchní egyptský oděv galábíja, zlato a stříbro prodávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapiserie a výrobky ze dřeva, které v Egyptě dosahují opravdu vysoké kvality. Při nákupu zlata a papyrů na tržištích dávejte pozor na padělky.

Egypt - nápoje: Evropanům se nedoporučuje pít přímo vodu z vodovodu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. Dávejte však pozor, zda je víčko neporušené (lahve plní vodou a znovu prodávají). Egypt je muslimskou zemí, alkohol je zde drahý. Ačkoliv si mnozí Egypťané rádi dají pivo, náboženská prohibice způsobila, že nealkoholické nápoje jsou velmi oblíbené a jsou k dostání kdekoliv. Obvykle jsou k dostání i ovocné šťávy, někdy čerstvě vylisované. Určitě ochutnejte specialitu příjemné chuti zvanou karkadeh, sytě červený výtažek z okvětních lístků ibišku, podávaný mírně oslazený. Samozřejmě i v Egyptě je nabídka bílých a červených vín, piva a lihovin, vyráběných z hroznů nebo datlí. Čaj je u Egypťanů i turistů velice oblíben a pro občerstvení se podává s lístky máty.

Egypt - jídlo: V hotelích je nabízena jak místní, tak mezinárodní kuchyně. Kdo chce okusit typické egyptské pokrmy, má z čeho vybírat. Výborný je kebab, šťavnaté řezy jehněčího a skopového masa, kofta, kořeněné sekané nebo mleté jehněčí nabalené na plochý rožeň a opékané, grilovaná nebo nadívaná křepelka, holub z nilské delty, čerstvé ryby z Rudého moře, které se obyčejně smaží na pánvi nebo fritují a ochucují se špetkou kmínu. Specialitou jsou alexandrijští garnáti, grilovaní na rožni nad pánví s dřevěným uhlím. Oblíbená je vařená studená červená řepa, plátky zralých rajčat a okurky podávané s kapkou citrónové šťávy nebo octa. V zelených salátech může být kromě listů salátu také kyselý, téměř peprný list zvaný gardžir. Egyptské sýry jsou velmi slané a rozhodně nejsou pochoutkou pro chuťové buňky. Ovoce je nepřeberné množství, banány, pomeranče, fíky nebo guava. Proslulou místní lahůdkou je om-ali, pečený dezert z rýže, mléka, hrozinek a kokosu. Za ochutnání rozhodně stojí i moučník zvaný baklawa, připravený z mnohovrstevnatého lístkového těsta, plněného oříšky a medem, jeho obměnou je atajíf, fritovaný moučník se sladkým nebo sýrovým plněním, podávaný hlavně během ramadánu.

Egypt - oblečení: Doporučujeme lehké sportovní oblečení pro poznávací část zájezdu, decentnější oblečení + šátek pro ženy pro návštěvu Káhiry a Alexandrie. Důležité jsou sluneční brýle, opalovací krém, pokrývka hlavy proti slunci. Pamatujte, že některé prvotřídní hotelové jídelny a restaurace vyžadují, aby páni měli na sobě košili s límečkem a dlouhé kalhoty. Do mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách ani mužům, ani ženám. Ženy by na sobě měly mít delší šaty s rukávy + šátek na hlavu, páni dlouhé kalhoty a sportovní košili. Doporučujeme na většinu míst, která budete navštěvovat (Gíza, Sakkára, chrámové komplexy, výlety do pouště atd.) s sebou pevnější boty – trekovky, botasky, trekové sandály apod.

Egypt - fotografování: S výjimkou některých míst je možno fotografovat všude, i v mešitách, ale ne v době modliteb. Zákaz fotografování je v blízkosti vojenských zařízení, mostů, přístavů a skladišť. Téměř ve všech egyptských muzeích a ve většině starověkých hrobek je fotografování zakázáno. Někde se povolení vydává za poplatek, který za videokameru může být dosti vysoký. V ostatních případech budete muset zanechat fotoaparát nebo video kameru u pokladny a při odchodu Vám bude vrácen. Místní hlídači jsou bdělí a Vám hrozí zabavení fotoaparátu a vysoká pokuta. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, požádejte je o souhlas, dovolení si vyžádejte i před fotografováním uvnitř mešit a kostelů. Na aktuální stav s fotografováním a natáčením na video se informujte přímo na místě, protože situace se mění prakticky každý měsíc. Ve většině interiérů (hrobky v Údolí králů, Archeologické muzeum v Káhiře, pyramidy v Gíze, mastaba v Sakkáře, katakomby v Alexandrii, Abú Simbel) není možnost fotografování, a to ani za poplatek. Na některých místech se vybírá zvláštní poplatek za videokameru.

Ceny potravin v Egyptě:

Příklad cen na Nilské plavbě:

voda – 10 EL, džus – 5 EL, cola – 5 EL, čerstvý džus – 15 EL, čaj, káva – 5 EL, pivo – 17 – 25 EL, víno 0,75 l – 80 EL, víno 0,2 l – 16 – 20 EL.

Ceny potravin:

Káva – 5 EL, voda 1,5 l – 3 – 5 EL, džus – 3 – 4 EL, pizza – 15 EL, pivo – 14 EL, chléb – 2 EL, coca cola – 6 EL, zmrzlina – 3 EL, Ibiškový čaj Karkadeh 1 kg – 30 – 40 EL dle kvality a schopnosti každého si cenu usmlouvat.

Zastoupení ČR v Egyptě:

Egypt - Velvyslanectví Káhira
Velvyslanectví České republiky v Egyptě
Embassy of the Czech Republic
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Telefon: 00 20 2 3333 9700 (hlasový strom), 00 20 2 3333 9701 (operátor) 00 20 2 3333 9702 (sekretariát velvyslance), 00 20 2 3333 9703 (sekretariát velvyslance)
Fax: 00202/37485892
cairo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/cairo
Vedoucí úřadu: RNDr. Veronika KUCHYŇOVÁ ŠMIGOLOVÁ
Funkce: VZÚ
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Egyptskou arabskou republiku a Súdánskou republiku
Časový posun: +1 hod.
Provozní hodiny úřadu: neděle - čtvrtek 07.45 - 16.30
Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Egypt

Zájezdy do Egypta

Pokud se chystáte do Egypta, najdete další informace nejen o památkách, ale také o historii a přírodě Egypta na těchto našich webových stránkách Info Egypt