Finsko

Finsko je bezpečná a klidná země. Při cestách je třeba počítat s chladnějším počasím (léto v našem smyslu slova trvá od počátku června do počátku srpna), ještě v květnu může být na severu sníh. Turistická sezóna trvá od začátku června do začátku září. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy průměrná teplota dosahuje 25 stupňů. Červen a září jsou slunečné, ale chladné. V Laponsku je léto krátké, ale nádherné, půlnoční slunce je možno vidět od začátku června do začátku července v Rovaniemi; v Utsjoki od začátku května do konce července. Nebezpečné mohou být extrémní výkyvy teplot v Laponsku. Studené deště a prudká změna teploty každoročně připraví o život několik nezodpovědných turistů.

Před Zájezdy do Finska můžete načerpat potřebné praktické rady a informace na našich stránkách.

Finsko - rady na cestu

Finsko: cestovní doklady

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Finsko: celní předpisy

Alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu než 22% mohou převážet pouze osoby starší 20 let. Dovoz alkoholových substancí s vyšším obsahem alkoholu než 80% není povolen. Jinak platí pro dovoz alkoholu pravidla jako v ostatních zemích EU.
Pohonné hmoty:
Kromě plné nádrže je povolen dovoz dalších pohonných hmot do 10 litrů na 1 motorové vozidlo.
Limity pro dovoz tabákových výrobků:
Tabákové produkty mohou dovážet jen osoby starší 18 let. Tabákové výrobky musí být označeny varováním o škodlivosti kouření ve finštině a švédštině a musí obsahovat informaci o množství nikotinu, dehtu a kysličníku uhelnatého vznikajícího při kouření. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, je dovoz tabákových výrobků omezen na 200 cigaret, 50 doutníků, 100 krátkých doutníků, 250g dýmkového nebo cigaretového tabáku. Šňupací tabák je povolen v množství 30 krabiček s obsahem 50 g a to jen pro osobní potřebu, jako dar je jeho dovoz zakázán.
Léky:
Povoleno je maximální množství léků pro osobní potřebu na 1 rok. Léky na předpis, označené jako narkotika lze v rámci Schengenského prostoru dovézt v množství odpovídajícím spotřebě na dobu 30 dní, dovážející však musí být schopen prokázat nezbytnost dovozu těchto léků pro svou osobu lékařským předpisem a osvědčením vydaným farmaceutickým nebo lékařským zařízením, které opravňuje k prodeji těchto léků ve Finsku.

Finsko - důležité informace:

Základní nouzové volání: 112

Centrála Western Union: 0800 523104 (každý den 9-21 hod.)

Finská pobočka Forex Bank: 0600 550095

Pohotovostní číslo policie: 10022

Volání na tato čísla je po celém Finsku bezplatné.

Czech Direct (hovor na účet volaného v ČR): 0800110420

Centrála Western Union (služba pro rychlé zaslání peněz z ČR): 060015525

Ceny potravin ve Finsku:

Finská kuchyně v sobě spojuje vlivy kuchyně skandinávské a ruské. Nezastupitelné místo tu mají pokrmy z ryb, zejména z lososa, síha, štiky, sledě a okouna. Tradiční dezerty jsou připravovány z lesních plodů.

Finské speciality: pokrmy z ryb: Graavi lohi - naložené filé lososa, Graavi kirjolohi - naložené filé pstruha duhového, Rosolli - rybí salát ze sleďů, Rapu - říční rak (račí sezóna od 20.7.), Mäti - finský kaviár podávaný s cibulí a kysanou smetanou.

Polévky: Kesäkeitto – zeleninová polévka, Kalakeitto – rybí polévka, Lohikeitto – lososí polévka, Hernekeitto – hrachová polévka, Korvasienikeitto – krémová houbová polévka. Krajové speciality: Karjalanpaisti – karelská.

Pečeně: z hovězího, skopového a vepřového masa, Poronkäristys – sobí guláš, Poronpaisti – sobí pečeně, Karjalanpiirakat – karelské pirohy s rýžovou či bramborovou náplní, Kalakukko – ryby a slanina zapečené v žitném chlebovém těstě, Mustamakkara – grilovaná krevní tlačenka, podává se s brusinkami.

Sladkosti: Pulla – koblihy okořeněné skořicí a kardamonem, Kiisseli – kysel z lesních plodů, podává se se smetanou.

Nápoje: Kotikalja – domácí pivo, likéry z lesních plodů: Lakkalikööri – likér z laponských žlutých morušek, Puolukkalikööri – brusinkový likér, Karpalolikööri – klikvový likér, Mesimarjalikööri – likér ze vzácných severských ostružin (malin).

Finské pivo: Vaření piva má ve Finsku dlouholetou tradici. Pivo je prodáváno v obchodech s potravinami a ve specializovaných prodejnách s alkoholem Alko. K dostání jsou také zahraniční, mj. česká piva.

Finská vodka: značku Koskenkorva jistě není třeba milovníkům tohoto čirého destilátu z pšenice zvlášť představovat. Milým suvenýrem může být vodka Finlandia v „ledové láhvi“.

Restaurace: za dostupné ceny se můžete občerstvit v samoobslužných restauracích „baari“ nebo „kahvila“. Alkoholické nápoje tu však nehledejte, takováto stravovací zařízení nabízejí pouze nízkoalkoholické pivo. Chutná jídla za dobré ceny pořídíte také v motorestech, malých hotelích a venkovských hostincích.

Ceny ve Finsku

Zastoupení ČR ve Finsku:

Finsko - Velvyslanectví Helsinky

Velvyslanectví České republiky ve Finsku
Armfeltintie 14, Helsinki 00150
Telefon 003589/6120880, informátorka-61208811, sekretariát-61208812, KO-61208816
Fax 003589/630655
E-mail: helsinki@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/helsinki
Vedoucí úřadu Martin TOMČO, Ph.D.
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Finskou republiku
Časový posun +1 hod.
Provozní hodiny úřadu: pondělí - čtvrtek 08.00 - 16.30; pátek 08.00 - 15.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý, čtvrtek 09.00 - 11.30

Poznávací zájezdy Finsko

Zájezdy do Finska

Velký okruh Skandinávií

náhled15-denní poznávací zájezd - Finsko, ceny od 23 990 Kč
Velká cesta na daleký sever Evropy Vám umožní navštívit krásné oblasti Švédska, Finska a Norska. Navštívíme hlavní město Finska Helsinky a Švédska Stockholm. Na dalekém severu poznáte nekonečné finské lesy a modré hladiny tisíců jezer, skalnaté hory souostroví Vesterålen a Lofoten v Norsku nad polárním kruhem, budete se plavit velkými skandinávskými trajekty a užívat si nádherných výhledů jak na Baltu, tak na Norském moři. Když budeme mít štěstí, uvidíme i půlnoční slunce. Více času také strávíme v krásné severské neporušené přírodě – skalní hřeben Koli, nejkrásnější finská hora Saana, ostrov Magerøya. Možnost lodního výletu kolem skalnatého pobřeží ostrovů.

Finsko – země tisíců jezer

náhled9-denní poznávací zájezd - Finsko, ceny od 13 490 Kč
Čistá příroda, prostor a klid, to je Finsko. Finsko je blíž, než byste si mysleli! Finská příroda mění svou tvář s ročními obdobími. Teplo a bílé noci léta ve Finsku, zářivá paleta podzimních barev, sněhobílá zima, jaro plné světla a života. Finsko vás uchvátí nejenom krásou přírody, dobře se budete jistě cítit i ve městech ve Finsku s bohatým kulturní životem.