Makedonie

Makedonie - rady na cestu

Využijte našich rad a vydejte se na Zájezdy do Makedonie připraveni.

Makedonie: cestovní doklady a režim vstupu:

Občan České republiky může vstoupit na území Makedonie s platným cestovním pasem nebo platným občanským průkazem se strojově čtecí zónou. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opouštění území Makedonské republiky.
Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů byla ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude musí každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
Občan mladší 18 let může vstoupit na území Makedonie s vlastním cestovním pasem. V případě, že cestuje sám, nebo v doprovodu jiné osoby než rodiče (pěstouna) je povinen na požádání předložit písemný souhlas rodičů (pěstounů) s touto cestou. Tento doklad musí být ověřen příslušným orgánem země, z níž cizinec pochází.

Makedonie: celní předpisy:

HOTOVOST
Dle předpisů Celní správy Makedonské republiky lze bez nahlášení celním orgánům do Makedonské republiky dovézt až 10.000 EUR nebo 120.000 MKD na osobu. Větší částku než 10.000 EUR je nutné povinně hlásit. Na přihlášenou hotovost bude vystaveno písemné potvrzení.
Analogicky lze z Makedonské republiky vyvézt až 10.000 EUR nebo 120.000 MKD na osobu bez nahlášení celním orgánům. Vyšší částku je nutné nahlásit a prokázat se písemným potvrzením o dovozu hotovosti (viz výše).
ZBOŽÍ NEPODLÉHAJÍCÍ PŘIHLAŠOVACÍ POVINNOSTI A PROCLENÍ
Makedonští státní občané a cizinci jsou osvobození z povinnosti zaplatit daň (clo, DPH a spotřební daň) na:
- zboží pro osobní potřeby
- tabákové výrobky: 200 ks cigarety, 100 ks cigarillos, 50 ks doutníků nebo 250 gr. tabák na kouření nebo odpovídající množství různých tabákových výrobků
- alkohol a alkoholické nápoje: 1 litr destilátu nebo lihoviny s procentem alkoholu vyšším než 22%, 2 litry destilátu a alkoholické nápoje s vínovým nebo alkoholovým základem s procentem alkoholu nižším než 22%, 2 litry vína
- parfémy - 50 ml.
- toaletní voda - 250 ml.

Makedonie: důležité informace

Zdravotnická péče za účelem první pomoci má být poskytována bezplatně. To vyplývá z úmluvy o sociálním pojištění, publikované ve Sbírce zákonů vyhláškou č. 3/1958 Sb., a ze správní dohody tuto úmluvu provádějící (čl. 5 a 6). Úroveň zdravotnických služeb závisí na kategorii konkrétního zařízení.

Důležitá telefonní čísla:

policie 192, hasiči 193, první pomoc 194, informace 188

Makedonie: zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky:

Název státu: Makedonie/FYROM (The Former Yugoslav Republic of Macedonia); ve zkratce MK

Rozloha: 25 333 km2

Počet obyvatel: 2,05 mil.

Národnostní složení: Makedonci 64 %, Albánci přes 25 %, Turci 3,9 %, Romové 2,7 %, Srbové 1,8 %.

Náboženské složení: 67 % pravoslavní, 30 % islám, ostatní

Úřední jazyk: makedonština, v oblastech s více než 20 % přítomností jiné národnosti je možno používat jako úřední jazyk i jazyk této národnosti, např. albánštinu. Hlavní město Skopje je tak dvojjazyčné, podíl albánské menšiny připojením dalších dvou občin s převážně albánským etnikem překročil hranici 20 %. Většina obyvatel rozumí nebo hovoří srbsko-chorvatsky. Mezi mladou generací je rozšířena angličtina. V převážně albánských částech země lze jednat v němčině.

Hlavní město: Skopje (467 tis. obyv., www.skopje.gov.mk)

Peníze: V Makedonii/FYROM je státem uznávaná měna makedonský denár (MKD). Jeden MKD je také i nejmenší peněžní jednotkou a dále se nedělí. Tomu jsou přizpůsobeny veškeré ceny. Řada pohostinských zařízení přijímá i platby v eurech. Střední devizový kurz se dlouhodobě pohybuje na úrovni euro = 61,20 MKD.

Směna valut: banky jsou většinou otevřené ve všední dny od 8 do 19 hodin, některé ústavy mají otevřeno i v sobotu od 8 do 12 hodin. Ve Skopje je velké množství bankomatů a pokud budou v provozu (Balkán je krásný, ale mnohdy nevyzpytatelný) je možné doplnit Vaše valutové vybavení.

Adresy některých makedonských bank, v nichž je možné měnit valuty: Tutunska Banka (www.tb.com.mk), Komercijalna Banka (www.kb.com.mk) či Stopanska banka. Používání platebních karet v současnosti není příliš rozšířené, nicméně akceptují je některé hotely i restaurace. Sporadicky je možné používat platební karty společností Eurocard/Mastercard a Visa, méně pak American Express a Diners Club. Cestovní šeky přijímá většina bank. Je dobré se vždy předem informovat o výši poplatku.

Elektrické napětí: 220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Charakteristika kuchyně: Makedonská kuchyně je stejně vášnivá jako Makedonie sama. Ať už vám na stůl přinesou cokoliv, vždy v tom ucítíte trochu Turecka, Řecka nebo Srbska. Vlivy těchto kuchyní jsou v makedonských jídlech silně patrné. Oblíbeným jídlem Makedonců jsou fazole na sladko (gravce na tavce). Další místní lahůdkou je lilek a brambory s jemně mletým masem (mousaka). Ochutnat byste měli také vyhlášeného ohridského pstruha.

Jako na celém Balkánu jsou i v Makedonii běžné pirožky plněné sýrem nebo masem. Často se podávají s jogurtem. Stejně oblíbený je pršut (uzená šunka) a ražniči. Ve velkém měřítku se tu konzumují mléčné výrobky a zeleninové saláty. V pouličních stáncích se prodávají kebaby či gyrosy.

Nápoje: Oblíbeným nápojem je rakije a různá místní vína, která jsou opravdu výborná. Mezi nejznámější makedonská vína patří bílá Aleksandria a Temjanika. Pokud se hodláte stravovat v lepších restauracích, rozhodně se o požitek z těchto vín nenechejte připravit. K dostání jsou v Makedonii také různá piva, a to jak z místní produkce, tak piva importovaná, která jsou ale poměrně drahá. Bary jsou otevřené většinou od 10 nebo 11 hodin až do časného rána. Nealkoholickým nápojům kraluje pramenitá voda, nejrůznější limonády a silná káva.

Možnosti stravování: V zemi funguje řada možností stravování, od restaurací přes hospody a kavárny až po nesčetná pouliční občerstvení. Restaurace jsou obvykle otevřené až do půlnoci a otevírají o něco dříve než v České republice, už v 8 nebo 9 hodin.

Ceny v Makedonii:

Kromě života ve Skopje není v Makedonii draho. Ceny jsou cca o 1/4 nižší než v ČR (mimo nápojů – ceny jsou srovnatelné).

Ceny potravin v Makedonii:

Ceny v Makedonii

Zastoupení ČR v Makedonii:

Velvyslanectví České republiky v Makedonii/FYROM
Ambasada na Republika Češka vo Republika Makedonija
ul. Todor Aleksandrov 35, 1000 Skopje
Telefon 00389/2/ 3109805 13 sekretariát (ústředna), 00389/2/3109805 14 velvyslanec, 00389/2/3109805 12 zástupce velvyslance, 00389/2/3109805
Fax 00389/2/3178380
E-mail: Skopje@embassy.mzv.cz
Vedoucí úřadu Ing. Miroslav RAMEŠ, MBA
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Makedonskou republiku, vízová a konzulární pro Kosovskou republiku
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15

POznávací zájezdy Makedonie

Zájezdy do Makedonie

Albánie + Makedonie

Albánie12-denní poznávací zájezd - Makedonie, ceny od 16 890 Kč
V Albánii"ochutnáme" divokou směsici křesťanství a islámu, spatříme až neuvěřitelné kontrasty dob dávno i nedávno minulých. Projdeme malebná horská údolí v blízkosti majestátných horských štítů, nahlédneme do obyčejného života balkánského venkova, kde hodnoty žití stále zůstávají na svém prapůvodním místě a patrně ještě dlouho zůstanou.