Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina - rady na cestu

Vydáteli-se na Zájezdy do Bosny a Hercegoviny, budou se Vám jistě hodit níže uvedené tipy a informace.

Bosna a Hercegovina: cestovní doklady a režim vstupu:

Občané EU mohou vstupovat na území Bosny a Hercegoviny, projíždět jím a opouštět toto území na základě předložení platného cestovního dokladu. Lze jako cestovní doklad k cestování do Bosny a Hercegoviny použít i občanský průkaz ČR. Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je bezvízový, a to bez ohledu na účel pobytu.

Pro všechny cizince platí přihlašovací povinnost, která musí být splněna do 24 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny. Přihlášení se provádí u místní úřadovny cizinecké policie BaH (dle místa pobytu cizince). Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za přihlášení zodpovídá hostitel.

Bosna a Hercegovina: celní předpisy:

Celní předpisy pro běžné turistické cesty jsou podobné jako v ČR: limity na alkohol, cigarety atd. Neexistují obecná množstevní omezení na dovoz ostatního zboží. Dovoz a vývoz valut a místní měny nemá stanovená omezení. Nepožaduje se prokazování finančního zajištění, ani povinná směna valut.

Bosna a Hercegovina: bezpečnostní situace:

Území Bosny a Hercegoviny je v současné době klidné. Běžná pouliční kriminalita je v BaH na relativně nízké úrovni.

Bosna a Hercegovina: důležité informace, telefonní čísla

Policie: 122, centrála v Sarajevu (0) 33 206 666

Hasiči: 123, centrála v Sarajevu (0) 33 664 115

Lékařská záchranná služba: 124

Na základě dosud platné dohody z 60. let mezi ČSSR a SFRJ je poskytováno ošetření v akutních případech zdarma. Vše ostatní (včetně např. ošetření zubů) je třeba hradit v hotovosti, ceny jsou pak dosti vysoké (např. ošetření zubů 200-400 EUR). Všechny běžné léky jsou dostupné, i když obvykle pod jinými názvy - nutno konzultovat zdejšího lékaře. V zemi existuje poměrně široká síť soukromých lékařů, kde se platí v hotovosti.

Telefonní čísla nemocnic:

Lékařská záchranná služba: +387 124

Klinické centrum Koševo v Sarajevě: +387 (0)33 444 800

Všeobecná městská nemocnice v Sarajevě: +387 (0)33 285 100

Elektrické napětí:
220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Bosna a Hercegovina: Zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky:

Měna:

Měnovou jednotkou je Konvertibilní marka. Kurz k 30.1.2015 1 Marka BAM = 14,211 Kč, 1 BAM = cca 0,5 €.

V BaH působí některé bankovní řetězce, např. rakouská Raiffeisenbank a HVB Bank, turecká Ziraat Bank, americká AMRO bank a další. Banky ovládané domácím kapitálem jsou již stabilizované, vlna krachů opadla. Bankomaty (na karty VISA, Master Card, American Express) se nacházejí ve všech větších městech, v sarajevských supermarketech a luxusních buticích je možné platit kartami přímo. Možnost platby platebními kartami stále roste, zůstává však omezená na větší města. Doporučujeme proto s sebou dostatečné množství hotovosti, nejlépe v nižších hodnotách bankovek. Nejlepší kurs k výměně má Euro, fixně činí 1,95 BAM, poplatek za směnu činí 0,2-0,8%.

Ceny základních potravin jsou srovnatelné s ČR.

Ceny v obchodě a na tržišti (ceny jsou uvedeny v BAM):

chléb bochník = 0,50 – 1,20
pečivo = 0,10 – 1,00
mléko 1 l = 1,60
vajíčka 12 ks = 4,50
maso 1 kg = 12,00 – 18,00
kuřecí prsa 1 kg = 7,50
sýr 1 kg = 10,60
jablka 1 kg = 1,90
voda 1,5 l = 1,60
cola 2 l = 2,70
víno 0,7 l (průměrné kvality) = od 9,00
pivo 0,5 l (lahvové, domácí) = 0,90
pivo 0,33 l (importované) = 2,00
cigarety Marlboro (20 ks) = 3,60

Kuchyně - jídlo a nápoje

Základem jídelníčku je různě upravené maso, nejlépe telecí a jehněčí, ryby (pastrnka – smažený pstruh) a mléčné výrobky. Je zřejmý vliv turecké kuchyně. V oblastech, kde převládá islám, na vepřové nenarazíte, ale v oblastech se srbským nebo chorvatským etnikem je vepřové běžné; stejně tak i točené pivo. Typickým jídlem jsou čevapčiči (čevapi), nebo pljeskavica (placka ze stejného masa jako čevapi). Běžnou přílohou jsou vařené brambory nebo chléb. V Naumu na pobřeží se nabízejí i úhoři, raci a žabí stehýnka. Typické jsou plněné koláče a turecké sladkosti. Oblíbeným nápojem je víno a pivo, čaj, limonády, vody a ovocné džusy. Národním nápojem je velmi sladká a silná „bosanska kafa“ z čerstvě upražených kávových zrn: pije se hned po probuzení a opakovaně kdykoliv během dne. Zásadně se upřednostňuje turecká (s lógrem), nebo připravená dle arabského zvyku v džezvě. Domácí vína jsou na dobré úrovni, zejména suchá bílá (např. Žilavka Mostar). Místní pálenky (rakija) jsou silné (často přes 40 % alkoholu) a chutné, vyrobené nejčastěji ze švestek (sljivovica), hrušek (kruska), jablek nebo hroznů (loza). Pijí se kdykoli během dne a kdykoli během roku.

Restaurace, ceny, doporučení

Obvyklá jsou tři jídla denně; snídá se později, často až v zaměstnání, a jen káva a pečivo. Hlavním jídlem dne je pozdní oběd (okolo 16. hodiny), který může být zaměněn i za časnou večeři (okolo 17 hodin). Toto jídlo si místní vychutnávají, a může trvat i tři – čtyři hodiny. Stolování je obdobné jako v ČR, s tím, že kuře a ryby se mohou jíst i rukama.

V městských centrech najdete širokou škálu velmi kvalitních restaurací s italskou, středomořskou, benátskou či tradiční kuchyní. Restaurace a podniky rychlého občerstvení jsou na každém rohu. „Buregdžinice“ nabízejí pečivo plněné tvarohem, zelím, masem apod., „čevabdžinice“ tradiční pljeskavici, čevapi a šiščevapi, kdy se nešetří cibulí ani kořením. Upoutávka „jagnětina“ láká na jehněčí pečené na roštu nad dřevěným uhlím. V lokalitách, kde převládá islám, nenarazíte na vepřové a podstatně méně bude barů a pivnic; naopak přibude typických kaváren (kafan).

Tradičním nápojem je káva, která je součástí společenského života. Obvyklý druh představuje „bosanska kafa“, podobná tomu, co se jinde nazývá tureckou kávou, servírovaná s cukrem a tureckou pochoutkou rahat lokum. Také espresso (v ceně kolem 1 BAM) či další druhy kávy dostanete v každém městě. Oblíbený je také čaj, včetně místních bylinkových čajů.

Ceny v restauraci (v BAM)

menu v rychlém občerstvení (McDonalds) = 6,00 – 7,00
jídlo v levné restauraci = 7,00 – 8,50
polední menu = 15,00
jídlo v lepší restauraci, včetně nápojů = 20,00 – 30,00
polévka = 3,00 – 4,00
salát = 2,50 – 3,50
grilovaná ryba = 11,00
řízek 200 g = 13,00
skopová pečeně 300 g = 11,5
steak = 18,00
láhev vína 0,7 l = 15,00 – 30,00
nealko 0,33 l = 3,00
káva, čaj = 1,50
voda 0,33 = 2,00
cola, pepsi 0,33 l = 2,30
pivo místní točené 0,50 l = 2,00 – 3,00
pivo Heineken = 4,00
desert = 2,50 – 3,50
kopeček zmrzliny = 0,50
zmrzlinový pohár = 5,00

Taxi

Jezdí zejména ve městech. Taxislužba v Sarajevu je relativně spolehlivá, vozy mají taxametry, na trhu si konkuruje několik společností. Cena taxi závisí též na konkrétním městě, počítejte přibližně nástupní taxou 2 BAM a s jízdným 2 BAM za kilometr. Doporučuje se vzít si taxi na stanovišti, vyhnete se „černým“ taxikářům. Před nasednutím do taxíku se smlouváním dohodněte na ceně.

Nákupy a suvenýry

Typickými suvenýry jsou místní keramika, kovové tepané talíře a nádoby všech velikostí, měděné džezvy, kávové soupravy, příbory, železné ručně tepané svícny, klepadla na dveře a lampy, lampy a zrcadlové rámy, dřevořezby, šperky a unikátní sklářské výrobky, kožené zboží, modely místních zajímavostí (od Begovy mešity po starý most v Mostaru), orientální dekorace do interiéru, ručně šité boty, křížky, svaté obrázky a sošky zázračné Panny Marie z Medžugorje a trička s místními motivy. Praktickým dárkem je vynikající med.

Nejlépe se nakupuje na tradičních tržištích, ale vždy si všímejte rozdílů v kvalitě a nejdříve hledejte a srovnávejte. Smlouvání o ceně se na tržišti očekává.

Obchody s potravinami a nákupní střediska bývají otevřeny ve všední dny od 8.00 do 21.00 hodin, v sobotu od 9.00 do 20.00 hodin. Ovoce a zelenina jsou nejlevnější na tržištích.

Pošta

Pouliční poštovní schránky jsou hranaté a žluté, dopisy či pohlednice do zahraničí lze však posílat pouze z pošty, a jenom tam lze také koupit známky. Známka na pohled do EU stojí 1,00 BAM. Poštu najdete v každém městě. Jejich otevírací doba se liší podle velikosti místa či pošty, hlavní pošty mají otevřeno ve všední dny od 8 do 19 hodin, v sobotu od 7 do 14 hodin, menší pošty kratší dobu, minimálně však od pondělí do soboty od 8 do 10.30 hodin.

Náboženství

Sarajevo se chlubí pověstí „historického místa styku čtyř náboženství“ (katolictví, islámu, pravoslaví a judaismu), ale dnešní populace města (s výjimkou tzv. Východního Sarajeva, osídleného převážně pravoslavnými Srby) je z více než 80% muslimská. Jde v drtivé většině o příslušníky liberálního směru islámu. V Sarajevu i dalších městech lze běžně potkat šátkem zahalené ženy všeho věku (zejména v pátek, kdy se v mešitách konají společné modlitby), závoj přes obličej jich ale nosí minimálně. Společné pravidelné modlitby mají malou účast (týká se i zdejších křesťanů), alkohol se nabízí ve srovnatelné míře s ČR, restaurace zůstávají otevřeny a jsou navštěvovány i během postního měsíce (ramadánu). Vepřové maso lze sehnat jen v největších supermarketech nebo ve Východním Sarajevu. V poválečné době se sice aktivizují i fundamentalistické proudy, avšak zastoupení jejich vyznavačů v populaci i vliv na společnost jsou zatím zanedbatelné. V celostátním měřítku je muslimů (Bosňáků) asi 45%, pravoslavných křesťanů (tj. Srbů) asi 35%, katolíků (tj. Chorvatů) asi 15%. Vzájemné tenze mezi vyznavači různých náboženství existují, avšak v posledních letech se vyhrocují jen vzácně a krátkodobě. Jsou spojené s etnickou identitou, a tak se nijak netýkají cizinců v zemi usazených či krátkodobých návštěvníků jakéhokoli vyznání. Náboženské zvyky cizinců, nejsou-li dávány najevo okázale, jsou všemi komunitami tolerovány.

Charakteristikou obyvatel Bosny a Hercegoviny je otevřenost, družnost a pohostinnost. Ta ovšem může dosahovat míry, námi vnímané jako obtěžování a zásah do soukromí. Zvaní na kávu či rakiji lze jen těžko odmítnout, máme-li zůstat zdvořilí (platí zejména pro muže). Vnímání času je volné, dochvilnost a spolehlivost ve vztahu k danému slovu nepříliš vysoká. Další místní zvyklosti, vážící se k obchodním kontaktům a jednáním, jsou podrobně zpracovány v souhrnné teritoriální zprávě.

Podnebí v Sarajevu se příliš neliší od podnebí v ČR. Je ovlivňováno spíše kontinentálním prouděním, roční úhrn srážek je 600 mm, tedy o něco více než v Praze. Je třeba vzít v úvahu, že město leží v nadmořské výšce 550 metrů, okolní hory dosahují 1500 metrů. V létě jsou maximální teploty 30 - 33°C, přičemž je stálý mírný vánek. Zimní teploty klesají i pod 10°C, sněhová pokrývka v okolí města leží zpravidla od poloviny prosince do poloviny března. Oblast Hercegovina (přímořský svah hlavního hřebene, hlavní město Mostar) se těší středomořskému podnebí s letními teplotami přes 40°C, sníh je v nižších polohách téměř neznámý. Srážky zde mají občasný, přívalový charakter.

Zastoupení ČR v Bosně a Hercegovině:

Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině
Ambasada Češke Republike
Franjevačka 19, 71 000 Sarajevo
Telefon 0038733/447525, 446966, 232748, KO-238746
Fax 0038733/447526
E-mail: sarajevo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/sarajevo
Vedoucí úřadu Jakub SKALNÍK
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Bosnu a Hercegovinu
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - čtvrtek 08.00 - 17.00, pátek 08.00 - 14.30
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 13.00

Poznávací zájezdy Bosna a Hercegovina

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Kulturní a přírodní krásy Černé Hory s návštěvou Albánie

Černá Hora8-denní poznávací zájezd - Bosna a Hercegovina, ceny od 7 990 Kč
Černá Hora, malá svou rozlohou, patří rozmanitostí svého území zcela jistě mezi nejzajímavější země Evropy. Černá Hora, to jsou horké pláže přímořských oblastí na jihu, které střídají zalesněné kopce a strmé skalní svahy na severu. V Černé hoře nechybí hluboké kaňony, rokliny, zurčící potůčky ani horská jezera. Do takto uspořádané krajiny Černé Hory jsou velice citlivě zasazeny venkovské kostely, kláštery a jiná černohorská architektura.

Černá Hora s návštěvou kaňonu Tara a NP Durmitor + Albánie

Černá Hora12-denní pobytově-poznávací zájezd - Bosna a Hercegovina, ceny od 12 990 Kč
Černá hora, malá svou rozlohou, patří rozmanitostí svého území zcela jistě mezi nejzajímavější země Evropy. Horké pláže přímořských oblastí na jihu střídají zalesněné kopce a strmé skalní svahy na severu. Nechybí zde hluboké kaňony, rokliny, zurčící potůčky ani horská jezera.

Přírodní krásy a památky Bosny a Hercegoviny + jižní Dalmácie

Chorvatsko10-denní pobytově-poznávací zájezd - Bosna a Hercegovina, ceny od 11 890 Kč
V posledních letech je možné pozorovat rostoucí zájem o balkánský poloostrov. Rumunské Karpaty, bulharská horstva, Černá Hora i Albánie si již získaly nemálo příznivců. Spíše nenápadně se ale zatím seznamujeme s Makedonií či Srbskem. Ale jeden stát zatím pro mnohé cestovatele zůstává ve sféře toužebného snění: Bosna a Hercegovina. Díky našemu pobytově-poznávacímu zájezdu budete moci poznat pro mnohé utajená, ale přesto světově proslulá a známá místa tohoto balkánského státu, který bezesporu patří k nejkrásnějším, nejzajímavějším i nejtajemnějším nejen na Balkáně, ale i v celé Evropě.