Polsko

Polsko - rady na cestu

Načerpejte různé informace a tipy před Zájezdy do Polska.

Polsko: cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Polsko: celní předpisy:

Osoby přijíždějící do Polska z jiného členského státu mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 1kg tabáku, 10 litrů destilátu, 20 litrů vermutu, 90 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva.
Osoby, které nedosáhly 17 let věku nemohou převážet alkohol a tabákové výrobky.

Polsko: důležité informace:

Upozorňujeme na velmi časté krádeže peněz, dokladů a cenností. S věcmi je nutno nakládat a je nutno je umístit tak, aby bylo minimalizováno riziko zcizení (rozdělit na několik míst odděleně, řádně uzavřít zavazadla, nenosit kabelku přes rameno, vyvarovat se nošení cenných šperků na místech s velkou koncentrací lidí).

Turisté mohou v neodkladných situacích obdržet bezplatné lékařské ošetření v rozsahu pojištění své země, ale nezbytností je prokázání se Evropským průkazem zdravotního pojištění své země. Formulář E-112 potvrzený danou pojišťovnou opravňuje k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích. Pro více informací doporučujeme obrátit se na konkrétní zdravotní pojišťovnu.

Důležitá telefonní čísla:
112 bezplatná linka pro turisty (jak z mobilního telefonu, tak z pevné linky)
997 policie (doporučení – volat raději 997, linka 112 bývá často nedostupná)
998 hasiči
999 první pomoc

Měna: Zlotý /PLN/ = 100 grošů, mince: 1, 2, 5, 10, 20, 50 grošů, 1, 2, 5 zlotých, měna: 10, 20, 50, 100, 200 zlotých. Akceptovány jsou karty: JCB, American Express, Visa, Carte Blanche, Eurocard/Mastercard. Přijímají je hotely, restaurace, obchody a čerpací stanice i půjčovny automobilů.

Banky: pondělí až pátek od 8:00 do 17:00/19:00 hod. soboty (některé banky) od 8:00 do 13:00 hod.

Směnárny: pondělí až pátek od 11:00 do 19:00 hod., sobota od 10:00 do 13:00 hod.

Potraviny: pondělí až pátek od 6:00 do 19:00 hod., sobota od 7:00 do 13:00 hod.

Ostatní obchody: pondělí až pátek od 11:00 do 20:00 hod., sobota 9:00 do 14:00 nebo do 16:00 hod.

Pošty: pondělí až pátek od 8:00 do 20:00 hod., sobota od 8:00 do 14:00 hod.

Muzea: úterý až sobota od 10:00 do 17 hod.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Polské klima je ovlivněné z východu kontinentálním podnebím a ze západu přímořským. Výsledkem toho je velká proměnlivost a těžká předvídatelnost počasí. Značné rozdíly panují i mezi jednotlivými roky. Západní vítr přináší poměrně mírné zimy a deštivá léta, východní vzduch mrazivé zimy s teplotami okolo –20°C a suchá teplá léta a teploty kolem 30°C. Přičemž průměrné lednové teploty činí –1°C a červencové 19°C. V horských oblastech je počasí obzvlášť různorodé se stoupající nadmořskou výškou, srážky jsou zde mnohem vyšší než v nížinách. Roční úhrn srážek je na horách 1 500 mm, v nížinách mezi 450 – 600 mm.

Mezi národní speciality, které by návštěvník neměl opomenout patří tyto:
- pierogi: pikantní ravioli
- kolduny: noky
- golabki: nadívaná kapusta
- bigos: kyselé zelí s masem
Z polského pobřeží si turisté vozí suvenýry, jejichž základ tvoří jantar. K oblíbeným artiklům patří i pálenka Zubrovka.

Nejzajímavější místa: Příjemné pláže jsou v Pomořansku na pobřeží Baltského moře. Nejoblíbenějším letoviskem s písčitými plážemi je tu Leba. Doporučujeme i výlet k Mazurským jezerům, která jsou rájem jachtařů a kanoistů. Ve Slovinském národním parku najdete jezera, slatiny, pláže a největší pozoruhodnost – písečné duny, které vytvářejí pouštní ráz krajiny. V Krakově byste neměli minout mohutný hrad a Královskou cestu. Královský majestát polské minulosti se uchoval ve Starém městě, jež se chlubí katedrálou sv. Marie a hradem Wawelem. Na hradu Malbork se lze seznámit se životem středověkých rytířů.

Ceny potravin v Polsku:

Ceny v Polsku

Zastoupení ČR v Polsku

Polsko - Velvyslanectví Varšava
Velvyslanectví České republiky v Polsku
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, Warszawa 00-555
Telefon 0048/225251-850,890
Fax 0048/225251-898, KO-226217-234
Konzul. pohotovost 0048/608 298 988
warsaw@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/warsaw
Vedoucí úřadu PhDr. Jakub KARFÍK
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro celou Polskou republiku (vojvodství Dolnoslaskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Lodzkie, Lubelskie, Mazowieckie, Malopolskie, Opolskie, Podlaskie, Podkarpackie, Pomorskie, Slaskie, Swietokrzyskie, Warminsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie)
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 16.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Polsko

Zájezdy do Polska

Velký okruh Polskem

náhled7-denní poznávací zájezd - Polsko, ceny od 8 390 Kč
Na tomto okruhu do Polska - zemí našeho severního souseda - navštívíte téměř všechny turistické cíle Polska. Okruh v Polsku začíná u břehů Baltského moře ve vyhlášených přímořských letoviscích. Dále uvidíte stovky čtverečných kilometrů vodních ploch Mazurských jezer.

Krakov - město králů

náhled4-denní poznávací zájezd - Polsko, ceny od 4 990 Kč
Klenot mezi polskými městy. Prohlídku města se zvláštním zřetelem na památky UNESCO a návštěvu královského zámku Wawel vystřídá zážitek ze solného dolu Wieliczka či Ojcowského NP.

Krakov - město králů II

4-denní poznávací zájezd - Polsko, ceny od 4 990 Kč
Klenot mezi polskými městy. Prohlídku města se zvláštním zřetelem na památky UNESCO a návštěvu královského zámku Wawel vystřídá zážitek ze solného dolu Wieliczka či Ojcowského NP.

UNESCO památky Polska

náhled4-denní poznávací zájezd - Polsko, ceny od 4 690 Kč
Do našich zájezdů zařazujeme stále více kulturních památek a přírodních krás, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Navíc jsme se rozhodli zařadit nový program speciálně za poznáváním památek UNESCO u našeho nejbližšího severního souseda - Polska.