Maroko

Maroko je hojně navštěvovaná země, zejména turisty z blízkých evropských zemí. Mimo arabštiny je zde druhý hlavní jazyk francouzština (angličtina je třetí). V Maroku je bezpečno (vyjma oblasti západní Sahary, kde je větší vojenská přítomnost), ale pozor na drogy (mnoho turistů zde bylo zatčeno)!!! Vyšší pozornost se doporučuje ve městech Tetouan, Tanger a na hraničním přechodu ze španělské Ceuty. Zejména v těchto místech a na tržištích i ostatních měst je třeba dávat pozor na kapesní zloděje a dobře střežit své doklady, peníze, příruční a cestovní tašky.

Maroko - rady na cestu

Než se vydáte na Zájezdy do Maroka, můžete se inspirovat na našich webových stránkách.

Maroko: cestovní doklady:

Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíce od vstupu na marocké území.
Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující dobu pobytu 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu.
Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů byla ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data musí mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.

Maroko: celní předpisy:

Při příjezdu do Maroka
Dovoz valut není omezen, nicméně pokud by hodnota při výměně přesahovala 100 000 marockých dirhamů (MAD), tj. cca 240 000 CZK, je třeba její výši nahlásit na celní správě při vstupu do země. Dovoz marockých dirhamů je povolen jen do výše 2 000 MAD.
Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku. Důkazem finančního zajištění turistického pobytu v Maroku je hotovost, šeky nebo kreditní karty, popř. hotelový voucher.
Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se však vztahují především na tabák (max. 200g zpracovaného tabáku), alkohol (1 láhev vína, 1 láhev jiných alkoholických nápojů) či parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml). V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě. V případě zvláštních druhů léku je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce).
Dovoz některých předmětů a látek je zcela zakázán – to se týká především některých druhů zbraní a střeliva, omamných a psychotropních látek.
Při odjezdu z Maroka
Vývoz valut, jejichž hodnota by při výměně přesahovala 100.000 MAD, tj. cca 240 000 CZK, je třeba nahlásit na celní správě při výstupu ze země. Vývoz dirhamů je povolen jen do výše 2 000 MAD.
Při odjezdu, zejména námořní cestou, jsou kontroly zaměřeny zvláště na držení a přepravu drog. Tresty odnětí svobody za držení i sebemenšího množství takových látek jsou přísné, nepodmíněné a jsou spojeny s enormními finančními postihy (zabavení vozidla, pokuty ve statisících korun aj.).
Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je též vývoz zkamenělin, ozdobných nerostů a polodrahokamů – bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.

Maroko - důležité informace:

Bezpečnostní situace na hlavních turistických trasách je dobrá. Předpokládá se však organizovaná turistika, nejlépe s českou nebo místní cestovní kanceláří. Vedoucí zájezdu, popř. průvodce, by měl ovládat francouzštinu nebo arabštinu.
Je třeba si dávat pozor na vzrůstající kriminalitu, zvláště na kapesní krádeže, strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu.
V některých městech, jako je Fes nebo Marrákeš, se nabízejí samozvaní průvodci turistů, kteří za své “služby” požadují nepřiměřeně vysoké finanční odměny. Je lépe je odmítnout hned. Řádní turističtí průvodci mají příslušné průkazy a kvalifikaci.
Vyšší pozornost se doporučuje ve městech Tetouan, Tanger a na hraničním přechodu ze španělské Ceuty. Zejména v těchto místech a na tržištích i ostatních měst je třeba dávat pozor na kapesní zloděje a dobře střežit své doklady, peníze, příruční a cestovní tašky.
Držení a přeprava jakéhokoliv množství drog je v Maroku trestná. Tresty jsou vysoké a jejich výše je úměrná množství pašované drogy. Trest má zpravidla několik částí:
- výkon trestu odnětí svobody v marocké věznici (až 10 let),
- pokuta státu,
- pokuta Marocké tabákové režii,
- propadnutí vozidla, v němž byla droga nalezena.
Pokud odsouzený nezaplatí státu a Marocké tabákové režii stanovenou pokutu, bývá mu trest odnětí svobody doplněn o další dobu jako náhradní trest.

Maroko je islámská země, v níž je třeba ctít místní zvyky. V určitých objektech je nutné přizpůsobit oblečení i chování. Mešita Hasana II. v Casablance je jediná mešita v zemi přístupná nemuslimům za poplatek 120 dirhamů. Je ovšem možné navštívit některá mauzolea a madrasy (náboženské školy).

Oficiálním jazykem je arabština, běžně je používána francouzština, méně již angličtina.

Hygienická pravidla: Abyste eliminovali nebezpečí jakéhokoli onemocnění, stačí dodržovat zásady správné hygieny. Doporučujeme se vybavit již v ČR účinnějšími léky proti průjmům. K pití je třeba zásadně používat kupovanou balenou vodu, k dostání je všude v obdobném balení jako u nás.

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do Maroka vyžadován. Pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování hepatitis A, B a tyfus.

Měnovou jednotkou je marocký dirham (MAD), který se dělí na 100 centimů. Bankovky jsou v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 MAD, mince v hodnotě 1, 5 a 10 MAD a 1, 5, 10, 20 a 50 centimů.

Peníze lze směnit v libovolné bance, směnárně nebo na recepci hotelu. Kurs je v celém Maroku jednotný. Doporučujeme peníze vyměňovat po menších částkách a nezapomeňte si ponechat potvrzení o směně. Zpětná výměna marockých dirhamů na valuty je možná pouze ve směnárně na letišti po předložení dokladu o směně, ne však staršího než 30 dnů. Šeky a kreditní karty využijete především v hotelích vyšší kategorie, velkých bankách a směnárnách. Preferována je karta VISA, za směnu šeků si banky účtují příplatky a vždy je potřeba předložit pas.

Bankomaty jsou umístěny především před velkými bankami a nejsou příliš spolehlivé. Často bez zřejmého důvodu vaši kartu odmítnou a v horším případě ji mohou i nevydat zpátky.

Banky mají otevírací dobu obvykle pondělí – čtvrtek od 8.15 do 11.30 a od 14.15 do 16.30, v pátek od 8.15 do 11.15 a od 14.45 do 16.45, v sobotu a neděli je zavřeno. V létě může být tato doba omezená a o ramadánu bývají i jinak celoroční provozní doby pozměněné.

Bankomatů je dosud málo a určitě se na výběr z nich zcela nespoléhejte. Fungovat by měly na všechny mezinárodně uznávané platební karty.

Pošty mají otevřeno obvykle pondělí – čtvrtek od 8.30 do 12.00 a od 14.30 do 18.30 hodin, v pátek od 8.30 do 11.30 a od 15.00 do 18.30, v sobotu a neděli je zavřeno. Pohledy můžete ponechat na hotelové recepci, která zajistí jejich odeslání. Známky je nejlépe koupit vždy zároveň s pohledy. Dále je lze koupit na poště, hotelové recepci nebo v obchodech se suvenýry. Známka na pohled do zemí EU stojí 6,50 MAD.

Maroko patří do mírného subtropického pásma, jižní část má klima pouštní. Rozmanitosti krajiny od středomořských pláží přes čtyřtisícové hory až po saharské náhorní plošiny odpovídá i velká různorodost podnebí. Při severním pobřeží je mírné středomořské, s relativně malými rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, v létě a v zimě. Pro horské oblasti (Rif, Střední a Velký Atlas, Antiatlas) je typické podnebí kontinentální: léto je velmi horké a zima velmi studená, ve dne se zpotíte a za letní noci se budete oblékat. Ve vnitrozemí a na jihu převládá sucho a horko. Průměrné letní teploty v Casablance či Agadiru jsou 26 – 28°C, v Marrakeši 37°C. Nejvíce srážek spadne v období listopad – březen, ale jsou rozloženy nerovnoměrně. Zatímco ve vysokých horách vydatně sněží, na jihu neprší i po několik let. Optimální doba k návštěvě země je časné jaro a podzim.

Elektrické napětí: 127 (již málo) / 220 V (většinově). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Pokud je fotografování v muzeích, památek či mešit zakázáno, jsou na to návštěvníci upozorněni mezinárodně srozumitelnými piktogramy. Nesmí se fotografovat žádné vojenské objekty či prostory ani stavby strategického významu.

Místní obyvatele fotografujte s citem a zcela jistě až po dovolení, ne každému musí být váš zájem příjemný. Rozhodně se připravte, že za pořízení snímku bude od vás tvrdě vyžadován „bakšiš“.

Rozšíření internetu se blíží evropským zemím. Internetových kaváren přibývá jako hub po dešti a připojení nabízejí také některé hotely.

Úředním jazykem je arabština, ale téměř 40% Maročanů mluví pouze jedním ze tří berberských dialektů. Běžně je používána francouzština, v turistických centrech, v hotelích a s mladšími lidmi se případně dorozumíte též anglicky a německy.

Ceny suvenýrů v medinách nejsou pevné a vždy bývají vůči cizincům nadsazené. Smlouvání o ceně je samozřejmé. Při nákupech na trzích se vždy smlouvá, někdy i o třetinu původní ceny, jindy se povede třeba jen 10 %. Nakupovat můžete v městských súkách, především ve Fézu a v Marrákeši, ale zrovna tak ve stáncích u horalů z Atlasu nebo nomádů ze Sahary.

Co si přivézt?

• Koberce, předložky, deky

• Výrobky z keramiky: zvláště ceněna je keramika z Fézu, ale velmi zajímavá je též marrákešská

• Výrobky z kůže: kabelky, tašky, batohy, taburety, peněženky, bundy – vyhlášené jsou především koželužny ve Fézu

• Výrobky z kovů: čajové konvice, tácy, závěsné talíře, dýky, lucerny či tepaná zrcadla

• Šperky: stříbrné náramky, náhrdelníky, náušnice, prsteny, které jsou často doplněné nějakým drahým kamenem. V některých městech (například ve Fesu, Tangeru) najdete šperky i ze zlata.

• Textilní výrobky: z vlny, bavlny, hedvábí - šátky, látky, přehozy, tradiční šaty, kaftany

• Hudební nástroje: především bubny

• Výrobky ze dřeva: šachovnice, krabičky na šperky, mísy, svícny, zrcadla, nábytek

• Výrobky z vlny: čepice, rukavice, svetry

• Proutěné zboží

• Drahé kameny a zkameněliny: Maroko bývá nazýváno geologickým rájem. Ve Vysokém i Středním Atlasu se setkáme s prodavači polodrahokamů a drahokamů i jiných kamenů, opracovaných i přírodních. Najdete zde drúzy ametystové, křišťálové i jiné, od maličkých po obrovské, nejrůznější sošky, vajíčka, koule, šperky, misky, popelníky.

Na Sahaře a jejím okraji se budeme setkávat s černým a hnědým mramorem, který obsahuje fosilní pozůstatky pravěkých živočichů. Vrstvy tohoto kamene se zde vytvořily v době, kdy se oblast nacházela na mořském dně. Můžete si tu koupit amonity, trilobity, různé výrobky – misky, vázy, svícny, ale i celý stůl, vanu nebo fontánu.

• Arganový olej: Na jih od Essaouiry je jediné místo výskytu arganovníků (argana spinoza) na světě. Olej získaný z plodů těchto stromů, arganových oříšků, je bohatý na vitamín E. Tvrdí se, že má ještě blahodárnější účinky než olivový olej. V Maroku se používá v kuchyni, místní lidé věří jeho léčivým účinkům na různé neduhy a vyrábějí z něho léčivé masti, přidávají ho do masážních olejů. Teprve nedávno arganový olej objevily evropské kosmetické firmy, ale Maročané jej v kosmetice používají už dávno.

Marocká kuchyně je velice chutná. Mezi klasické pokrmy patří tajine (na základě dušeného masa a zeleniny v mnoha obměnách), kuskus, a kebab, tradiční marockou polévkou je harira. V nejlevnějších jídelnách a u pouličních prodejců se dá najíst již za několik dirhamů, v dražších restauracích stojí menu okolo 80 – 140 dirhamů (180 – 318 Kč). Marockou specialitou je zelený čaj s mátou, někdy nazývaný „marocká whisky“.

Potraviny lze nakupovat na různých místech:

Průmyslově vyráběné potraviny (sardinky, balená voda, tavené sýry, jogurty a tak) je nejlépe kupovat v malých krámcích, které najdete v každém městě i na vesnicích. Většinou se tu koupí také chleba. Ceny potravin jsou zde pevně dané - nesmlouvá se. U některých výrobků (např. tavené sýry, jogurty Danone) jsou dokonce vytištěny na obalu. Ceny mezi jednotlivými krámky se liší jen mírně, případně vůbec, po celém Maroku - jak na vesnici, tak ve městě. Výjimkou jsou krámky poblíž velkých turistických atrakcí, kde mohou být ceny poněkud přemrštěné.

Ovoce a zeleninu je nejlépe nakupovat v pouličních stáncích, nebo ještě lépe a levněji na trhu. Ani zde se obvykle nesmlouvá, i když na mírném snížení ceny se občas lze domluvit.

Nejčerstvější chléb ve tvaru kulatých placek koupíte přímo v pekárně, ale dostanete ho i v každém krámku nebo u stánku. K mání jsou i další druhy pečiva, různé žemle, buchty – sladké i slané.

Hotová jídla se kupují také leckde. Nejlevnější jsou opět v různých pouličních stáncích. Největším a nejsoustředěnějším útokem na vaše chuťové buňky je pak večerní trh s jídlem na náměstí Djemaa el-Fna v Marakeši. I ceny jsou tam díky velké konkurenci příznivé. Nižší ceny jsou obvykle ve stáncích, kolem kterých sedí hlavně místní. Ani s domluvou nebudete mít problém, jednoduše ukážete, co si přejete.

Elektrické zásuvky jsou na 220V, obvykle není nutné použít redukci. Kamery lze nabíjet bez problémů, fény a kulmy používat taktéž.

Ženy v Maroku z domu obvykle nevycházejí jinak, než v kaftanu, plášti s dlouhými rukávy, sahajícím až na zem. I turistky by se měly alespoň do určité míry přizpůsobit, není sice nezbytné se zahalovat, ale krátké sukně, šortky, hluboké dekolty nebo odhalená ramena také nejsou vhodné. Při vstupu do mešity Hasana II. v Casablance je nutné mít zakrytá ramena i kolena a samozřejmě vše mezi tím, u žen i mužů, pro které v Maroku též platí pravidlo decentního oblékání.

Ceny potravin v Maroku:

Ceny v Maroku

Zastoupení ČR v Maroku:

Maroko - Velvyslanectví Rabat
Velvyslanectví České republiky v Maroku
Ambassade de la République Tcheque
4,5 km Route des Zaers, Zankat Ait Melloul, villa Merzaa, Rabat-Souissi B.P. 410
Telefon +212 (0) 537755420-21,
Fax +212 (0) 537754393
rabat@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rabat
Vedoucí úřadu PaedDr. Michaela FROŇKOVÁ
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Marocké království, Senegal a Mauretánskou islámskou republiku
Časový posun -1 hod v době letního času
-1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí, čtvrtek 09.00 - 11.30

Poznávací zájezdy Maroko

Zájezdy do Maroka

Velký okruh Marokem

Maroko15-denní poznávací zájezd - Maroko, ceny od 21 990 Kč
Zájezd do Maroka nás zavede do exotikou vonících míst na území severozápadní Afriky. V Maroku se vydáme za poznáním světa pro nás tak odlišného svojí kulturou, náboženstvím, architekturou i uměním. V Maroku poznáme skvosty arabské kultury - královská města Fés, Marrakesch, přírodně velmi atraktivní oblasti - kaňony v pohoří Atlas, pouštní oblasti, berberské osady, pobřeží Atlantického oceánu.

Velký okruh Marokem - letecky a jeepy do méně přístupných míst

Maroko12-denní letecký poznávací zájezd - Maroko, ceny od 27 990 Kč
Letos jsme si pro Vás ve spolupráci s místními odborníky připravili speciální letecký zájezd do Maroka, ve kterém navštívíte jak známá města plná památek (Meknés, Fés, Marrakéš, Rabat aj.), tak i méně známá a přístupná místa v poušti, oázy, nádherné kaňony a soutěsky Vysokého Atlasu.

Mnoho zajímavých informací o historii a památkách Maroka najdete na našich webových stránkách Info Maroko

.