Francie - Korsika

Francie - Korsika: rady na cestu

Než vyrazíte na Zájezdy na Korsiku, načerpejte rady a informace níže na této stránce.

Fracie - Korsika: cestovní doklady a režim vstupu:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Francie - Korsika: celní předpisy:

Osoba cestující z EU může do Francie bezcelně dovézt zboží pro svou spotřebu, pro spotřebu své rodiny nebo jako dárky pro své přátele. Od celních poplatků je osvobozen neobchodní dovoz. V hotovosti lze převážet nejvýše 10.000 EUR na osobu, při vyšší částce je ohlašovací povinnost.

Francie - Korsika: důležité informace:

Ostrov Korsika patří k Francii. Zdejší příroda je nedotčená, neboť Korsika je nejméně zalidněným územím v celém Středomoří. Ne nadarmo ji již staří Řekové pojmenovali Kalliste, což znamená krásná.

Korsika: hornatý ostrov (8 700 km2), vzdálený od francouzského pobřeží asi 180 km. Divoké hory dosahují výšky 2 710 mn.m. vrcholem Monte Cinto. Členité pobřeží o délce přes 800 km je většinou skalnaté. Blízkost moře má vliv na bujnost a rozmanitost vegetace. Najdeme zde lesy, sady, vinice a všudypřítomné makchiové porosty. Nejstarší nálezy dokládají osídlení již přes pět tisíc let. V 6. století př.n.l. založili Féničané dnešní přístav Aleria, ale současný charakter ostrova je dědictvím šesti století římské nadvlády. V hlavním městě Ajacciu se narodil Napoleon Bonaparte. Ostrov se postupně vylidňuje, dnešní počet obyvatel nepřesahuje 150 tisíc, z toho dvě třetiny žijí ve městech Ajaccio a Bastia.

!!!Především ve středomořské oblasti je třeba dát pozor na krádeže. Není vhodné nechávat doklady a cenné věci na pláži a v zaparkovaných autech.!!!

Podnebí: Klasické středomořské. Zima bývá na Korsice šedivá: v přímořských oblastech panuje teplota okolo 10 - 12°C, v horách (nejvyšší bod ostrova: Monte Cinto, 2 710 m.n.m.) je však zima se vším všudy. V létě je to jednodušší: sluníčko, teplo až horko. Teploty v srpnu dosahují ve dne 26 - 35°C v noci 18 - 25°C. Nesmí vás překvapit, když v létě napadne trocha sněhu.

Počasí na Korsice

Korsika je ostrov pro turistiku jako stvořený. Na jihozápadě ostrova prochází stezka mezi zálivy dvou známých přímořských letovisek – Porticciem a Proprianem. Nabízí pohledy na janovské věže a pláže v Cupabii a Porto Pollu. Pro kratší vycházky je optimální zvolit třeba trasu na poloostrově Cap Corse – vede k janovské věži voňavým porostem maquis. Pouhou půlhodinu potřebujete na výlet z Téte de Chien k přírodní plošině známé jako Chateau Fort, z níž je nádherný výhled na záliv Golfe de Porto a hlubokou skalnatou zátoku Les Calanques. Bizarní útvary z načervenalé horniny si podmaní každého, kdo sem zavítá. To platí i o silnici plné zatáček, která vede k soutěska Spelunca a ke Col de Vergio. V nadmořské výšce 830 metrů leží Evisa, jedna z nejmalebnějších horských vesnic ostrova. Na Korsice se můžete projít po pěti přírodních rezervacích s podivuhodnou faunou i flórou.

Kreditní karty akceptované ve Francii: American Express, Carte Bleue, Diners Club, Visa, Mastercard. Jsou přijímány v hotelích, restauracích, obchodech a u benzinových čerpadel. Kartami Visa a Mastercard lze platit také mýtné na dálnicích. Jednoduše tu lze platit kartou. Při platbě v obchodě je transakce většinou bez poplatku, výběr z bankomatu se hradí podle sazeb banky, která kartu vydala. Tyto poplatky však bývají vysoké - začínají obvykle na částce rovnající se zhruba stokoruně za jeden výběr.

Banky: pondělí až pátek 9.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00 hod.

Pošty: pondělí až pátek 8.00/9.00 - 18.00/19.00 hod., sobota 8.00/9.00 - 12.00 hod.

Muzea: po – ne: 10.00 - 17.00 hod. (zavřeno v pondělí nebo v úterý), v provinčních městech jsou muzea mezi 12 a 14 hod. zavřena.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Ceny potravin na Korsice:

Ceny potravin ve Francii jsou v porovnání s tuzemským trhem, ale i například Řeckem či Španělskem vyšší. Levné je pro tuzemce snad jen víno, které lze ve velkých samoobsluhách načepovat do plastikových lahví. Litr vyjde zhruba na 34 Kč. Drahé nejsou ani stoprocentní ovocné šťávy. Nejlevněji se nakupuje, podobně jako v ostatních zemích v hyper- a supermarketech, například Auchan, Leclaerc, Mammouth, Euromarché. Ty se většinou nacházejí zcela mimo město, je k nim tedy nutné dojet. Přímo ve městech patří k levnějším síť samoobsluh Ed I´ Epicier, případně Franprix. Ceny v těchto samoobsluhách jsou zhruba o 10 - 15% vyšší než v hypermarketech. Naopak velmi drahá je exklusivní sít samoobsluh Félix Potin. V samoobslužných jídelnách si můžete koupit jídlo podle tzv. Menu + prix fix - menu za jednotnou cenu s omezeným výběrem jídel. Za levnější oběd nebo večeři zaplatíte 10,50 – 14 €. Plněnou bagetu v kiosku lze pořídit zhruba od 3,20 do 4,50 €. V levných restauracích se za menu sestávající z předkrmu, hlavního jídla a zákusku platí od 9 do 12,50 €.

Vyhlášenou specialitou jsou francouzské sýry, cena za sto gramů plísňového camembertu se pohybuje zhruba od 0,70 do 1,25 €. Tradiční víno Beaujolais lze sehnat v průměru za 2,30 až 3,50 €. Korsičané své hosty rozmazlují vynikajícími párky, šunkou, rybami, pečeným jehněčím a skvělým sýrem. Z Korsiky se většinou přiváží skvělé víno, kaštanová marmeláda, olivový olej a med z květů macchie.

Ceny na Korsice

Zastoupení ČR ve Francii:

Francie - Velvyslanectví Paříž
Velvyslanectví České republiky ve Francii
Ambassade de la République Tcheque
15, Avenue Charles Floquet, Paris 75007
Telefon 00331/40651300, sekretariát vv.-40651301, sekretariát dipl.-40651303, OEÚ-40651315
Fax sekret.dipl.-00331/40651313, OEÚ-40651316, sekret.vv-40651332
E-mail: paris@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/paris
Vedoucí úřadu JUDr. Marie CHATARDOVÁ
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Francouzskou republiku, konzulární pro Monacké knížectví
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 09.00 - 13.00, 13.30 - 17.30
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 13.00, 13.30 - 17.30

Zájezdy do Francie - na Korsiku

Romantická Korsika

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Francie, ceny od 13 490 Kč
Korsika je ostrov ležící v západním Středomoří a spadá pod správu Francie. Strmé hory na Korsice dosahující výšky přes 2 500 metrů se zde tyčí nad průzračným mořem. Vychutnáte návštěvy starobylých městeček Korsiky, zasazených v překrásné přírodě, i koupání na západním pobřeží Korisky.

Romantická Korsika - prodloužená varianta

náhled12-denní pobytově poznávací zájezd - Francie, ceny od 14 390 Kč
Ostrov Korsika nabízí neskutečné hory, vysoké a strmé, nepřístupné, s nejvyšším vrcholem Monte Cinto (2 710 mnm.). Vychutnáte návštěvy starobylých městeček Korsiky, zasazených v překrásné přírodě, i koupání na západním pobřeží Korisky.

Korsika

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 12 990 Kč
Korsika je překrásný ostrov ve Středozemním moři, jehož příroda nabízí nejenom azurové moře s fantastickým pobřežím, ale i štíty horských velikánů, romantické kaskády a zákoutí ve stínu staletých pínií a korkových dubů. Korsika je „Ostrov krásy – kolébka vendety – perla Středomoří – pohoří v moři - spojení světla a vůní“ – všechny tyto atributy a jistě i mnohé další charakterizují Korisku, neboť jen těžko najdete jinde ve světě takovou hustotu přírodních krás na tak malém území jako právě na Korsice.

Korsika - turistika a moře

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 13 990 Kč
Korsika je 4. největší ostrov Středozemního moře, který vždy lákal pěší turisty svými krásnými horami a nádherným, čistým mořem. Ostrov, jehož nejkrásnější subtropická příroda nabízí nejen azurové moře s fantastickým pobřežím, ale i štíty horských velikánů, romantické kaskády a zákoutí ve stínu staletých pinií a korkových dubů.

Ostrov Korsika je jistě velmi zajímavou lokalitou ve Středozemním moři. Mnoho informací se o něm dovíte na našem pomocném webu Info Korsika.

Další informace o ostrově Korsika najdete na tomto webu Info Korsika 2.