Maďarsko - termální lázně

Maďarsko - termální lázně - rady na cestu

Mnoha rad a informací před Zájezdy do Maďarska najdete právě na těchto stránkách.

Maďarsko - termální lázně - důležité informace:

V Maďarsku má léčivé termální koupele a bazény k dnešku 22 měst a 62 menších osad, instituce oficiálně uznané jako lázně vzhledem ke svým léčivým vodám. Není to náhodou, že lázeňská turistika hraje stále větší roli v našem turistickém ruchu: během posledních 35 let bylo v Maďarsku otevřeno 125 lázeňských zařízení a dnes se lázeňské hotely otevírají jeden za druhým. V důsledku toho maďarské turistické podnikání může nabídnout služby 300 000 hostů najednou.

Harkány – Pověst vypráví, že když čert oral na vrchu Szársomlyó, v brázdě za pluhem mu vytryskla sirnatá voda. Je to voda považovaná za světovou raritu, neboť jako jediná obsahuje rozpuštěný sulfidový iont, který je v ní přítomen v plynném skupenství. To vedlo před 200 lety k založení dnes již proslulých lázní. Ty se nacházejí 25 km od města Pécs. Termální lázně Harkány jsou nazývány perlou mezi jihomaďarskými lázněmi.

Popis lázní: Léčivá voda má teplotu 62°C. Celý areál se nachází v parku o rozloze 13 ha. Disponuje 4 otevřenými a 2 polokrytými velkými bazény s termální vodou teplou 36° – 45°C. Jeden bazén má teplotu 24° - 27°C, jeden má léčivou radioaktivní vodu. Všichni návštěvníci toužící po uzdravení mají možnost nechat se prohlédnout místním revmatologem a podstoupit léčebné i osvěžující procedury. Kromě léčivé vody se zde používají i bahenní zábaly a v malé formě i k pité kúře.

Klasifikace vody: Zásaditá vodičito-karbonátová léčivá voda s chloridem sirnatým, s malou koncentrací soli a vápníkem, s obsahem sulfidionu a značným množstvím kyselin. Tato voda je v evropském měřítku ojedinělá, minerální látky v ní rozpuštěné, zejména značné množství sulfidových ionů působí blahodárně při léčbě revmatických a kloubních onemocnění.

Indikace: Choroby kloubů v důsledku opotřebení, bolesti páteře (deformita, onemocnění chrupavčitých plotének, lumbago), Bechtěrevova choroba, chronické záněty kloubů v inaktivním stádiu, neurózy, úbytek vápníku v kostech, poúrazová rehabilitace. Rehabilitace po operacích kostí a kloubů, nervové a ženské choroby, žaludeční potíže.

Zalakaros - Zalakaros patří k nejmladším a nejmodernějším maďarským lázním. Termální voda vyvěrající o teplotě 96°C byla objevena teprve v roce 1962 při provádění naftových vrtů. Tato léčivá voda s vysokým obsahem chloridu sodného, uhlovodíku, jódu, brómu a síry je velmi účinná při léčbě revmatických onemocnění, chronických zánětů kloubů a gynekologických onemocnění. Lázeňský areál je složen z téměř 4.700 m2 vodní plochy ve formě bazénů s léčivou, termální vodou o teplotě 32° - 36°C. Z toho 1 000 m2 je zastřešeno. Krytá část lázní s léčebnými službami a bazény jsou otevřeny po celý rok. Zastřešené zážitkové koupele wellness byly otevřeny roku 1999 jako první svého druhu v zemi.

Bükfürdö – Kariéra lázní Bükfürdö (Bukové lázně) začala před 25 lety, kdy hledači ropy, pracující v této oblasti, byli odměněni za svou práci 60 metrů vysokým sloupem vody. Jednalo se o 58°C teplou léčivou vodu. Od doby svého vzniku prošly lázně velkým vývojem a dnes patří mezi jedny z nejvýznamnějších lázní Maďarska. Jejich bohatě zásobené termální prameny, subalpínské podnebí a malebné okolí spolu s řádně udržovanou obcí a vysokou úrovní služeb zaručuje hostům klidný pobyt a účinnou léčbu. Do městečka Bük, vzdáleného 3 km, jezdí každou hodinu mini-vláček. K pozoruhodnostem okolí Büku patří zámek Szapáry, jedno z nejhezčích historických městeček blízký Köszeg, klimatické středisko Velem nebo Szombathely, místo obývané od dob Římanů.

Popis lázní: Lázeňský areál se rozkládá na 13 ha a najdete v něm celkem 19 bazénů s letním i zimním provozem, které poskytují lázeňské služby odpovídající nejmodernějším požadavkům. Podrobné složení bazénů: 11 krytých bazénů, 11 otevřených bazénů a 4 bazény se stíněnou střechou, s poloviny krytou. Termální bazény mají teplotu vody 32° - 34°C, teplota léčebné vody je o něco vyšší 32° - 39°C a dětské bazény o teplotě 28° - 32°C. Je možné vyzkoušet různé terapeutické, ponorné i skluzné bazény a plavecký bazén. V části zážitkových lázní na návštěvníky čekají perlivé lázně, masáž vsedě proudem vody vyrážené vzduchem a další.

Indikace: Řídnutí kostí (osteoporosis), vápenatění (spondylosis), opotřebení chrupavky (arthrosis), deformace chrupavčité ploténky (discopathia), onemocnění chrupavčitých destiček kloubních, lumbago, chronické záněty kloubů v inaktivním stádiu, dna, zažívací potíže, revmatismus tkání, Bechtěrevova choroba, kalcitikace (spondylosis), discopathia, artritida uratická (pakostnice). Poúrazová rehabilitace, léčba osteoporózy, pooperační rehabilitace po ortopedickém a neurochirurgickém zásahu, chronické gynekologické a urologické záněty.

Pitná kúra: kůru lze užívat na chronické žaludeční vředy, chronické katary žaludku, poruchy a katary střev a zažívacího traktu, inervační poruchy funkce žaludku. Při pitných kůrách se využívá žlučopudný účinek hořčíku, projímavý účinek hořké soli a účinek vápníku ke znírnění zánětů. Vodu při pitné kúře se doporučuje používat 1 - 2 dl před jídlem, v přiměřené teplotě. Pije se pomalu, po doušcích! Pítko je v hale. Použití vody doporučujeme konzultovat s lékařem.

Inhalace: chronický katar dýchacích cest.

Hevíz – Město Hevíz leží v jihozápadním cípu Balatonu, 6 km od městečka Keszthely. V tomto místě se nachází druhé největší jezero s termální vodou na světě, s hladinou pokrytou lekníny, která má plochu 47 500 m2.

U kráteru dosahuje jezero hloubky 36,5 m. Každou vteřinu vyráží na povrch 420 litrů vody bohaté na síru, fosfor a minerální látky, proto je v příjemném mikroklimatu údolí koupání možné i v zimních měsících. Voda tryskající z kráteru udržuje vodní hmotu jezera v neustálém pomalém pohybu. Území kolem tohoto přírodního jezera byla již ve 13. stol. obývána lidovými osadníky, kteří omývali a „bičovali" svou kůži ve vodách jezera. První lázně byly lázeňské domy vystavěné na vorech. Od dubna do října na jezeře kvete egyptský lotos. Z okolních zajímavostí je možné shlédnout zámeček Festetic v Keszthely, zříceniny hradů Tátice a Szigiigetu, Balaton.

Klasifikace vody: Zásaditá vodičito-karbonátová sirná léčivá voda. Její teplota je v létě 33° - 34°C a v zimě 16° - 28°C. Bahno z jezerního dna je vhodné zejména k léčení potíží pohybového ústrojí, revmatických zánětů a kloubových onemocnění. Bahno obsahuje velké množství síry a radia, jód a estrogen. Termální jezero, okolní lesy vytvářejí zvláštní jedinečné mikroklima.

Indikace: Chronické degenerativní choroby kostí a kloubů, chronické záněty pohybového ústrojí, onemocnění chrupavčitých destiček kloubních, poúrazová rehabilitace, svalový revmatismus, vadné držení těla (např. scoliosis).

Hajduszoboszló – Město leží v maďarské pustě Hortobágy nedaleko od druhého největšího města Maďarska Debrecenu. Jedná se o nejpopulárnější rekreační místo Velké nížiny. Toto lázeňské město je již 75 let Mekkou revmatiků, a to přesně od doby, kdy se místnímu pramenu léčivé termální vody o teplotě 75°C dostalo terapeutického využití. Pramen o teplotě 75°C vyvěrá z hloubky 1100 m a obsahuje 20 různých roz¬pustných minerálních látek. Příjemné vnitrozemské podnebí, zvláštní mikroklima, které vytváří pára s obsahem solí jódu vystupující z hladiny bazénů, 2000 slunečních hodin v roce, množství bazénu s termální i normální vodou dělá z těchto lázní ráj plážových a lázeňských hostů. Už po 2 - 3 týdnech lázeňské kúry dochází k významnému zlepšení. Pacienti trpící neduhy pohybového ústrojí, gynekologickými, kožními a interními chorobami se sem z roku na rok pravidelně vracejí. Ale město není zajímavé jen svými lázněmi, jeho světovým patentem jsou hliníkové zvony. Zajímavé jsou i fresky v kostele sv. Ladislava z 18. stol., které zobrazují místní léčivý pramen.

Popis lázní: Celý areál se rozkládá na ploše 23 ha a v provozu je zde 7 otevřených a 3 kryté bazény. Léčebné lázně, koupaliště, krytá plovárna, stáčírna minerální vody, sanatorium a první zábavné vodní středisko Maďarska. Aquapark je velkým lákadlem zvláště pro děti, k jeho největším atrakcím patří obří tobogan, čtyřproudová závodní skluzavka, stometrová „černá díra", „šílený tok".

Klasifikace léčivé vody: Jód, brom, termální přírodní sůl, hydrogenkarbonátová termální voda, ve které jsou stopy po některých kovech jako titan, zinek, měď, stříbro, železo (díky nim má voda zvláštní temně hnědou barvu). Zvláštností vody je rovněž to, že voda obsahuje estrogen.

Indikace: Chronická onemocnění končetin, deformace páteře, poúrazová léčba, chronické revma, chronická kloubová onemocnění, opotřebování chrupavek, ženské choroby, neplodnost, záněty nervů, lupénka, ekzémy.

Miscolc-Tapolca - Jedinečná přitažlivost těchto lázní je dána tím, že v témže místě jsou termální koupele, jezero a koupele v jeskyni. Podzemní jezero Várhegy je zásobováno mírně teplými prameny, které jsou nasyceny plynem. Podle lékařského výzkumu má vzduch v jeskyni mimořádně příznivý vliv na katarové dýchací potíže. Jako koupelová kúra se doporučuje při chorobách vegetativního nervového systému, při neurotických potížích spojených s funkcí srdce, při vysokém krevním tlaku a při neurotických žaludečních potížích a vyčerpání. Voda je vápenito-hydrogenuhličitanového typu. Miskolc-Tapolca je obklopeno 1150 ha lesem a okolní lesy byly přebudovány také na krásné 5,7 ha parkově upravené plážové koupaliště.

Debrecen - Druhé nejlidnatější maďarské město Debrecen se od svého založení stalo dokonce dvakrát hlavním městem Uher. Město leží 229 km od Budapešti. 37 km od města se nachází proslulá hortobáďská csárda, středisko hojně navštěvované turisty přijíždějícími do „puszty", jedinečné na evropském kontinentu. Debrecenu se říká „Kalvínský Řím". Jeho nejvýznamnější historickou památkou je protestantský Velký kostel. V rozlehlém parku najdeme zoologickou a botanickou zahradu i termální lázně, uplatňující léčivou vodu při čtyřiceti druzích kúr. Nedaleko odtud bylo otevřeno Aquaticum, kryté centrum vodních atrakcí. Jeho jeskynní lázně, jacuzzi a palmy slibují stejný zážitek jako ve skutečném středomořském aquaparku. Možnost výletu do sousedního Hajdúboszórmény.

Popis lázní: Nově renovované lázně nabízejí množství teplých bazénů.

Klasifikace vody: 63°C teplá voda je alkalická s obsahem chloridu, hydrogenuhličitanu, jódu, brómu a soli.

Indikace: Onemocnění pohybového ústrojí, onemocnění páteře, revmatizmus a rehabilitace po úrazech a operacích.

Eger - Je to nejkrásnější barokní město Maďarska obklopené lesnatými kopci pohoří Bükk a vinohrady. Nachází se cca 90 minut jízdy od Budapešti. Turista, který sem zavítá zde najde vše po čem jen zatouží, kromě moře. Egerský kraj je světoznámý svým výborným vínem a tureckými koupelemi. Termální lázně zde založili turečtí vojáci a obyvatelé města v letech 1610 až 1617. Kromě návštěvy tureckých lázní můžete podniknout výlet na koupaliště se sametovou vodou v Bükkszéku, či vyhledat již téměř kul¬tovní koupaliště mezi Demjénem a Egerszalókem. Je zde horký pramen, kolem kterého se vytvořil útvar z vápenitých usazenin. Podobný zázrak lze najit nejblíže v Turecku či USA. V tomto katastru se nacházejí i kuriózní skalní útvary ve tvaru včelích úlů.

Popis lázní: Plavecký a lázeňský areál se nachází v rozlehlém parku o rozloze cca 4 ha. Skládá se ze 7 bazénů (z nichž jsou v zimních měsících k dispozici pouze tři), klasického plaveckého bazénu, ze dvou termálních bazénů s léčivou teplou vodou, z bazénu s radioaktivní vodou, dětského a masážního bazénu.

Klasifikace vody: Zdejší voda je bohatá na vápník a hořčík a patří do skupiny radioaktivních termálních vod. Její teplota se pohybuje mezi 32° - 38°C.

Indikace: Léčba chronického pocení, poruch pohybového ústrojí a revmatismu, pooperační terapie, chronické gynekologické záněty a neplodnost. Pitná kůra je vhodná pro poruchy a katary zažívacího a střevního systému.

Mosonmagyarovár - Město Mosonmagyaróvár se nachází v severozápadním cípu Maďarska, jen pár kilometrů od slovenské hranice. Je to živé město s mnoha obchody a restauracemi, ale i historickým centrem s pěší promenádou. Zdejší termální lázně, které se nacházejí uprostřed zeleně nedaleko centra města, jsou založeny na termálním prameni s alkalickou, hydrogen-uhličitanovou vodou s obsahem mnoha rozpuštěných solí. Ve městě je mnoho restaurací nabízejících místní vyhlášené speciality.

Popis lázní: Celoročně otevřený lázeňský areál, který byl v roce 2008 zcela zrekonstruován a rozšířen, navazuje na historické centrum města. Návštěvníkům nabízí polokrytý termální bazén včetně jacuzzi a tři zážitkové bazény s termální vodou o teplotě 32-33°C. Dva bazény obsahují minerální vodu, jeden termálně-minerální vodu. V roce 2009 byl otevřen další nový venkovní plavecký bazén. Dále jsou klientům k dispozici dva menší venkovní léčebné bazény, jeden zčásti krytý sedací léčebný bazén s teplotou 35-37°C, krytý plavecký bazén s teplotou 25-27°C, odpočívárna a léčebné služby. Za příplatek lze objednat různé druhy masáží. Součástí lázeňského areálu je hotel Termal Aqua, nově otevřená restaurace, kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Areál je vhodný pro všechny věkové kategorie. Klienti ubytovaní v hotelu Termal Aqua mají zdarma neomezený vstup do termálního areálu.

Klasifikace vody: Voda s výbornými léčivými účinky patří mezi 5 nejúčinnějších v Evropě. Tryská z hloubky 2 km a její teplota je 74°C. Voda je zásaditá hydrogenkarbonátová a chloridová léčivá voda s mnoha rozpuštěnými solemi.

Indikace: Léčebné koupele se doporučují především na choroby kloubů a páteře v důsledku opotřebení, Bechtěrevovu chorobu, chronické záněty kloubů, neurózy, úbytek vápníku v kostech, poúrazové stavy, gynekologické obtíže. Jako inhalace se používá při bronchitidách a rozsáhlých respiračních chorobách. Lze ji využít i jako pitnou kúru při gastronomických obtížích.

Do všech termálních lázní doporučujeme osušky nebo pláště, do plaveckých bazénů je nutná koupací čepice. Areály jsou vybaveny restauracemi nebo bufety.

Zastoupení ČR v Maďarsku:

Maďarsko - Velvyslanectví Budapešť
Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61, Budapest 1064
Telefon 00361/4625010, 4625011, sekretariát-4625013, 4625012, víza-3521823, 4625025, 4625026, 4625027, KO-4625014, konzul-4625024, OEÚ-4625038
Fax 00361/3519189, KO-4625054
E-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Web: /www.mzv.cz/budapest
Vedoucí úřadu Ing. Helena BAMBASOVÁ
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Maďarskou republiku
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 11.00

Poznávací zájezdy Maďarsko

Zájezdy do Maďarska

Památky, pohoří a termální lázně Maďarska

náhled8-denní pobytově poznávací zájezd - Maďarsko, ceny od 7 990 Kč
Na našem zájezdu poznáte jednu z nejzajímavějších částí Maďarska. V této části Maďarska se nalézají přírodní zajímavosti (nejvyšší pohoří Mátra, pohoří Bükk) i kulturní památky. Budete mít možnost vyzkoušet léčivé vody několika termálních lázní v Maďarsku.

Metropole na Dunaji - Budapešť, Bratislava, Vídeň

náhled4-denní poznávací zájezd - Maďarsko, ceny od 5 290 Kč
Navštivte s námi během tří dnů tři středoevropské metropole - Vídeň se slavnými památkami , Budapešť s Hradním vrchem a Parlamentem a Bratislavu s historickým centrem.

Velikonoce a jaro v jižním Maďarsku

náhled5-denní poznávací zájezd - Maďarsko, ceny od 4 490 Kč
Lázeňské městečko Harkány leží v jižní části Maďarska v údolí obklopeném vinicemi a je bezesporu perlou mezi maďarskými lázněmi. Je vyhledávaným a oblíbeným místem nejen pro stálost teplého a příjemného počasí, ale zejména pro složení místní termální léčivé vody.

Chystáte-li se na zájezd do Maďarska, zejména do hlavního města Budapešti, najdete mnohé informace na webových stránkách Info Budapešť.

Je-li Vaším cílem Maďarsko, najdete mnoho informací na našem webu Info Maďarsko.

O maďarských termálních lázních se dovíte hodně informací na našem pomocném webu Info Termální lázně.