Irsko

Irsko - rady na cestu

Irsko - důležité informace:

Před Zájezdy do Irska můžete najít mnoho cenných rad níže na této stránce.

Irsko - cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Irsko - celní předpisy:

Osoba cestující z EU může do Irska bezcelně dovézt zboží pro svou spotřebu, pro spotřebu své rodiny nebo jako dárky pro své přátele. Od celních poplatků je osvobozen neobchodní dovoz. V hotovosti lze převážet nejvýše 10.000 EUR na osobu, při vyšší částce je ohlašovací povinnost.

Pro občany České republiky jsou stanoveny následující horní limity na bezcelní dovoz zboží do Irska s podmínkou, že zboží je určeno k osobní spotřebě: 800 kusů cigaret
200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků
1 kg tabáku
10 litrů destilátu (např. whisky, gin, vodka)
20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% objemu alkoholu (např. šumivé nebo dezertní víno, některé likéry)
90 litrů vína ( v tom maximálně 60 litrů perlivého)
110 litrů piva

Osobám mladším 17 let není dovoleno tabákové výrobky a alkohol dovážet. Od 1. 1. 2003 mohou cestující z členských států EU dovážet do Irska do 10 kg potravin živočišného původu. Podmínkou je, aby tyto potraviny byly v neporušeném originálním balení od výrobce a byly určeny výhradně pro osobní spotřebu. Aktuální informace o podmínkách dovozu potravin do Irska jsou uvedeny na webových stránkách Department of Agriculture and Food www.agriculture.gov.ie.

Důležitá telefonní čísla:
• předvolba pro telefonní spojení do ČR: 00420/ dále kód města a číslo volané stanice
• linky tísňového volání: lékařská pohotovost - Garda Síochána (policie) - požárníci - horská záchranná služba - jeskyňářská záchranná služba - pobřežní hlídky tel.: 999 nebo 112

Kreditní karty: Akceptovány jsou zejména Access/Mastercard, American Express, Visa.

Banky: pondělí - pátek 10.00 - 12.30 a 13.30 - 16.00

Pošty: pondělí - pátek 9.00 - 17.30, sobota 9.00 - 13.00 a 14.15-17.00 Pošty jsou téměř v každé osadě. Hlavní pošta v Dublinu (General Post Office – GPO) je otevřena od pondělí do soboty od 8.00 do 20.00, v neděli do 18.30. Někdy najdete poštovní přepážku i uvnitř větších obchodů. Na poště lze směnit peníze, lze odtud telefonovat, faxovat a někdy i posílat e-maily. Pohled stojí 0,30 až 0,50 €, známka do EU 0,82 €. Známky se kupují se na poště nebo všude, kde dostanete pohledy. Poštovní schránky jsou zelené, tradiční mají podobu sloupku, s monogramem královny Viktorie.

Obchody: pondělí - sobota 9.00 - 17.30/18.00

Muzea: muzea jsou většinou otevřena od 10.00 do 17.00 hod.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zásuvky i zástrčky jsou shodné se systémem ve Velké Británii. Zástrčky jsou tvořeny trojicí kolíků s obdélníkovým průřezem 4 x 6,5 mm pro fázový a nulový kolík a 4 x 8 mm pro zemnicí kolík. Zemnicí kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke dvěma zbývajícím kolíkům. Zástrčky jsou vybaveny ochrannou pojistkou. Zásuvky jsou často kombinované s vypínačem fázového vodiče. Většina redukcí, které v obchodě koupíte, má plastový zemnicí kolík, což ale při použití přístroje, který nevyžaduje zemnění nevadí. Kolík v tomto případě slouží k otevření krytů otvorů s nulovým a fázovým vodičem. I redukce by však měl mít ochrannou pojistku, protože vzhledem k odlišnému způsobu rozvodu elektřiny v Irsku je zde zvýšené nebezpečí vzniku nadměrného proudu v síti. Doporučujeme redukci do zásuvek.

Pokud chce člověk zažít v Irsku hromadné veselí, měl by tuto zemi navštívit kolem poloviny března. Na 17. březen totiž připadne den svatého Patrika, nejslavnějšího irského patrona. Patrik, původně římský občan, byl v šestnácti letech unesen irskými piráty a odvlečen do Irska coby otrok. Podařilo se mu uprchnout - ale do Irska se vrátil. Přišel zpět jako misionář kolem roku 432, a když o třiatřicet let později zemřel, byl na křesťanství obrácen už celý ostrov. Událo se to tak mírumilovně, že se nedochovala ani jedna zpráva o mučednících. Z doby svatého Patrika také pochází další ze symbolů Irska - trojlístek. Traduje se, že právě na něm vysvětlovat světec trojjedinost Boha - tři listy jedné rostliny značí Otce, Syna i Ducha svátého.

Irský jazyk

Irština, která je v Irsku hlavním úředním jazykem, patří do skupiny keltských jazyků a je příbuzná skotské galštině, velštině a bretonštině. Až do počátku 19. století mluvila většina obyvatelstva irsky, kolem roku 1891 však již 85 % populace mluvilo pouze anglicky. Podle posledních dostupných údajů 35 % dospělého obyvatelstva uvádí, že irštinu ovládá. Tento nárůst je zřejmě výsledkem národního kulturního obrození a vzniku nezávislého irského státu na počátku 20. století.

Nový stát používání irštiny aktivně podporoval. Dnes se irštinou ve velké míře hovoří v oblastech nazývaných Gaeltacht, které se nacházejí podél západního pobřeží. Státní úřad Úsarás na Gaeltachta podporuje v těchto irsky mluvících oblastech výuku pouze v irštině. Existuje také národní rozhlasové vysílání (Raidió na Gaeltachta) a televizní vysílání v irštině (Teilifís na Gaeilge).

Podnebí

Podnebí je v Irsku stálé a teploty jsou poměrně vyrovnané na celém území, neboť klima ostrova je ovlivňováno teplým Golfským proudem a převládajícími jihozápadními větry přicházejícími od Atlantického oceánu. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, kdy se průměrné denní teploty pohybují v rozmezí 4 až 7 °C; mezi nejteplejší měsíce se řadí červenec a srpen, kdy průměrné teploty dosahují 14 až 16 °C. Nejslunnějšími měsíci jsou květen a červen, kdy délka slunečního svitu dosahuje pěti až sedmi hodin denně. V nízko položených oblastech je průměrný roční úhrn srážek mezi 800 až 1 200 mm, zatímco v horách může přesáhnout až 2 000 mm.

Náboženství

V Irské republice je necelých 90% obyvatel římskokatolického vyznání, 3% protestantů, 0,1% židovské víry a zbytek je bez vyznání. Katolická církev je v Irsku poměrně konzervativní, a i když postavení církve poslední dobou oslabuje snížený zájem farníků i pokles počtu mladých zájemců o církevní život, je její moc v Irsku stále značná. Spravuje i mnoho škol a nemocnic. Většina protestantů se hlásí k Irské církvi, která je odnoží Anglikánské církve, dále k Presbyteriánské a Metodistické církvi. Primasové obou význačných církví Římskokatolické a Irské sídlí v severoirském Armaghu, tradičně považovaném za působiště sv. Patrika, patrona Irska. Svatý Patrik je považován za zakladatele křesťanství v Irsku.

Časový posun

V Irsku je celoročně o 1 hodinu méně než v ČR, letní čas je zaváděn shodně s ČR, od poslední neděle v březnu do poslední neděle v říjnu.

Internet

Internetové kavárny jsou prakticky všude: v centru Dublinu je dokonce česko-slovenská internetová kavárna. Ceny jsou srovnatelné s cenami v internetových kavárnách v ČR. Na hotelích vyšší cenové kategorie bývá internet pro hotelové hosty zdarma.

Hospodu nebo bar nemůže mít v Irsku každý. Město vydává licence na tuto živnost a váže ji na nemovitost, nikoliv na osobu. V současné době je nemožné získat další licence, neboť Irsko je jedna velká hospoda a při hrubých propočtech vychází, že na 50-100 obyvatel připadne jedna hospoda. Pití je zde národním sportem. V pondělí mívá většina hospod zavřeno, skalní jedou bez přerušení. Největší zátěžovou zkouškou bývá pátek a sobota večer. Kromě klasických piv Guinness a Harp je zajímavé pivo s názvem Bulmers, které chutná po jablkách a je velmi osvěžující, pokud se těch jablek nevypije moc. Ze zahraničních piv rozšiřuje nabídku holandský Heineken, americký Budweiser ji pomyslně uzavírá, pít se ale prý nedá.

K řádné irské snídani (full irish breakfast) patří cornflakes a nebo porridge (ovesná kaše), cereal (müsli), potom vejce - bud'fried eggs (volská oka, počet si objednejte předem), scrambled eggs (míchaná) nebo boiled eggs (vařená), také pár plátků bacon (slaniny), sausages (párečky), pro kontinentální Evropany poněkud nezvyklý black pudding (krvavé jelítko), na grilu opečená rajčata, kippers (uzený sleď), toasty namáčené do šťávy z pečeně, dále brown bread (celozrnný chléb, často domácí), ovocný džus, káva (poněkud slabší nebo čaj). Severoirská snídaně, označovaná jako Ulster fry, přidává ještě bramborový koláč a soda far's (světlý chléb). Taková snídaně vystačí na celý den.

Asi nejznámějším irským jídlem, alespoň mezi Středoevropany, je irish stew, jakýsi guláš ze skopového nebo jehněčího masa, samozřejmě s bramborami, petrželkou a cibulí. Jehněčí kotlety se často podávají s mint sauce (mátová omáčka nebo šťáva). Boxty jsou bramborové placky, někdy plněné. Další specialitou jsou sea food (mořské ryby a plody moře): humři, ústřice, lososi, mušle nebo pstruzi. Dobrou pověst mají také místní druhy sýrů a másla ("Kerrygold"). Irish stew i shepherd's pie (masový nákyp zapečený s bramborovou kaší, původem z Británie) dostanete v pubech. Pub grub (oběd v pubu) je vždy cenově výhodnější, nicméně ne tak pohodlný jako v restauraci.

Rychlé občerstvení v Irsku, to je především fish'n'chips, tedy obalované smažené rybí filety a hranolky.

K těm se v Irsku podává hodně octa a sůl. Kromě toho zaženete během dne hlad také sendvičem, saláty a dobrými koláči, které si můžete dopřát i v občerstveních v muzeích či v kavárnách.

Bez pubů by Irsko snad ani nebylo Irskem. Irové milují pivo: ročně vypijí téměř 700 milionů velkých piv (s mírou 1 pinty, tj. 0,57 litru). Guinnessův porter, tedy těžké černé pivo - stout, je nejznámějším irským pivem. Tmavou barvu mu dodává pražený stad. To, že i guinness z plechovky dobře pění a pěna je nadýchaná, je způsobeno jednoduchým "vynálezem": při otvírání praskne plastiková kapsle na dně plechovky, a dodá tak pivu správný "tah", takže je krémové a chová se téměř stejně jako točené. Hned za značkou Guinness následuje Murphy's. Světlý ležák, lager, to je především Harp. Červenožluté, nadkvasené svrchní pivo se vyrábí ve Smithwick's v Kilkenny.

Irská whiskey je především na americkém trhu poněkud zastíněna skotskou whisky (pozor na odlišný pravopis), neboť ji ještě provází pověst "černého alkoholu" z období prohibice, nicméně je chutná a jemná, neboť se destiluje třikrát. Zraje v dubových sudech, a to nejméně tři roky, ale často také deset až patnáct let. Dnes pracují už jen dvě velké palírny irské whiskey, totiž Bushmills v Severním Irsku a Midleton v Co. Cork; obě jsou přístupné veřejnosti, stejně jako Old Jameson Distillery v Dublinu. Nejznámější značky jsou Paddy, Tullamore, Jameson a Bushmills.

Irové patří ovšem také k největším milovníkům čaje, takže ve všech prázdninových bytech najdete tea making facilities (konvice, šálky, čaje atd.).

Ceny potravin v Irsku:

Ceny v Irsku

Zastoupení ČR v Irsku:

Irsko - Velvyslanectví Dublin
Velvyslanectví České republiky v Irsku - Embassy of the Czech Republic
57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin
Telefon 00353/(0)1/6681135, 6681343, KO-6681281
Fax 00353(0)/16681660
E-mail: dublin@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/dublin
Vedoucí úřadu Mgr. Hana MOTTLOVÁ
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Irsko
Časový posun -1 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 09.00 - 17.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý a čtvrtek 09.30 - 12.00, 13.30 - 16.00


Poznávací zájezdy Irsko

Zájezdy do Irska

Velký okruh Irskem

náhled12-denní poznávací zájezd - Irsko, ceny od 16 990 Kč
Irsko - země keltského kříže, krásné divoké přírody, neposkvrněné lidskou rukou, země dlouhých, krásných a melancholických procházek. Irsko nabízí ale také množství kulturních a historických památek a divoké skalnaté pobřeží.

Severní Irsko

náhled11-denní poznávací zájezd - Irsko, ceny od 24 990 Kč
Toto je naše pozvánka do Severního Irska, do země, kam masivní turistický ruch ještě nedorazil. Severní Irsko je země, kde se po dálnici svezete jen pár mil kolem hlavního města a pak na vás čekají již jen spousty klikatících se uzoučkých cestiček v zelené krajině. Severní Irsko je země, kde řada prehistorických památek čeká nezměněna již tisíce let, země s keltskou minulostí, hluboce ...

Nejkrásnější místa Irska pěšky

náhled12-denní poznávací zájezd - Irsko, ceny od 22 990 Kč
Během našeho putování navštívíme Severní Irsko a Irskou republiku. Projdeme se po severním pobřeží, uvidíme slavný Giant´s Causeway - Obrův chodník, Cliffs of Moher, nádherné útesy na západě, jedinečnou krasovou oblast Burren. Půjdeme po stolové hoře Ben Bulbin, po pěšinách v národním parku Wicklow Mountains, vystoupáme na poutní horu Croagh Patrick. Naší snahou je maximum času strávit ve volné přírodě. Uvidíme řadu historických památek. Též si prohlédneme hlavní město Irské republiky Dublin. Cestou přes Británii se projdeme v překrásném přírodním parku Snowdonia ve Walesu a v metropoli Londýně.

Chystáte-li se na zájezd do Irska, můžete využít informace, které najdete na našem webu Info Irsko

.