Francie

Francie - rady na cestu

Na Zájezdy do Francie můžete využít mnoho rad, které jsme pro Vás na této stránce připravili.

Francie: cestovní doklady

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Francie: celní předpisy

Od celních poplatků je osvobozen neobchodní dovoz.

Francie - důležité informace:

Francie je z hlediska bezpečnosti standardní evropskou zemí. V Paříži a v dalších velkých městech a dále ve středomořské oblasti je třeba zvýšené opatrnosti. Riziko hrozí na všech frekventovaných místech a v tlačenici. Proto je třeba dodržovat základní pravidla opatrnosti. Hlídejte si kabelky a kapsy, šperky, náušnice, nápadné hodinky nechte rovnou doma. Neprovokujte zloděje ležérně zavěšenými fotoaparáty, peněženkami v zadní kapse kalhot a zlatými řetízky na krku. Na pláž nenoste větší množství peněz a nenechávejte zde doklady, fotoaparáty a videokamery bez dozoru.
Hotely neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty neberete s sebou ven, patří do trezoru společně s pasem a letenkou. Pokojový trezor nebo bezpečnostní schránku na recepci si lze obvykle pronajmout za poplatek přibližně 10 € za týden, pokud není v ceně pokoje. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení pasu je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu.

Zdravotní péče je na velice dobré úrovni. Vzhledem k vysokým cenám za lékařské ošetření je nutné se před cestou pojistit. Při hospitalizaci vyžaduje nemocnice buď pojištění nebo písemný závazek, že pacient nebo jeho rodina uhradí náklady za léčení. Přitom cena za pobyt v nemocnici se pohybují mezi 610 - 1.200 Euro na den.

Důležitá telefonní čísla:

První pomoc (SAMU) … 15

Policie - pohotovostní služba … 17

Hasiči … 18

Evropské číslo pohotovostní služby ... 112

Kreditní karty akceptované ve Francii: American Express, Carte Bleue, Diners Club, Visa, Mastercard. Jsou přijímány v hotelích, restauracích, obchodech a u benzinových čerpadel. Kartami Visa a Mastercard lze platit také mýtné na dálnicích. Jednoduše tu lze platit kartou. Při platbě v obchodě je transakce většinou bez poplatku, výběr z bankomatu se hradí podle sazeb banky, která kartu vydala. Tyto poplatky však bývají vysoké - začínají obvykle na částce rovnající se zhruba stokoruně za jeden výběr.

Banky: pondělí až pátek 9.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00 hod., v Paříži 10.00 - 17.00, v obchodních centrech jsou banky otevřeny v sobotu, pak však zůstávají zavřeny v pondělí.

Pošty: pondělí až pátek 8.00/9.00 - 18.00/19.00 hod., sobota 8.00/9.00 - 12.00 hod.

Muzea: pondělí až neděle 10.00 - 17.00 hod. (zavřeno v pondělí nebo v úterý), v provinčních městech jsou muzea mezi 12 a 14 hodinou zavřena.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Klima Francie je různorodé díky velké rozloze země a rozmanitosti přírodních podmínek. Hlavní vliv má vzdálenost od Atlantského oceánu a krajinný reliéf. Na západě převládá oceánské klima s vlhkými a chladnými léty, směrem na východ ubývá srážek a zvětšuje se rozdíl mezi letními a zimními teplotami. V horách se projevuje vliv vnitrozemí, léto je teplejší a zimy tuhé. Hory mají výrazně více srážek než nížiny. V centrální a severní části včetně Paříže jsou zimy chladné a léto horké. Středomořská oblast má vlastní typ podnebí s horkými léty a občasným suchým a studeným severozápadním větrem, zvaným mistral. V létě převládají slunečné dny, většina srážek spadne v zimě. Obdobné podnebí má i Korsika, ovšem s vyššími průměrnými teplotami, což odpovídá její jižnější poloze.

Jediným úředním jazykem v celé zemi je francouzština. V některých oblastech se lze setkat i s dalšími jazyky, které však nemají úřední statut, například s baskičtinou v Akvitánii, bretonštinou v západní části Bretaně, alsaštinou v Alsasku, provensálštinou na jihovýchodě nebo italštinou na Korsice. Francouzi jsou velmi hrdí na svůj jazyk a většina si těžko zvyká na to, že jeho význam jako světového jazyka klesá. U návštěvníků vždy ocení znalost francouzštiny, nebo aspoň snahu, a reagují vstřícně a tolerantně. Je proto nejen zdvořilé, ale i praktické, když se naučíte alespoň několik základních frází. Mladí lidé umějí anglicky, právě tak se bez problémů domluvíte ve všech horských střediscích. V turistických oblastech, zejména na Azurovém pobřeží a v lyžařských střediscích, jsou jídelní lístky v angličtině, případně v němčině samozřejmostí a také s personálem se těmito jazyky domluvíte. S angličtinou by neměl být problém ani ve zdravotnických zařízeních a lékárnách.

Ceny potravin ve Francii:

Ceny potravin ve Francii jsou v porovnání s tuzemským trhem, ale i například Řeckem či Španělskem vyšší. Například za bochník chleba či typickou bagetu se tu platí více než 30 Kč a za litr a půl stolní vody i přes 50 Kč. Levné je pro tuzemce snad jen víno, které lze ve velkých samoobsluhách načepovat do plastikových lahví. Litr vyjde zhruba na 34 Kč. Drahé nejsou ani stoprocentní ovocné šťávy. Litrové balení je možné sehnat už za necelé 1 €, okolo 25 Kč. Nejlevněji se nakupuje, podobně jako v ostatních zemích v hyper- a supermarketech, například Auchan, Leclaerc, Mammouth, Euromarché. Ty se většinou nacházejí zcela mimo město, je k nim tedy nutné dojet autem. Přímo ve městech patří k levnějším síť samoobsluh Ed I´ Epicier, případně Franprix. Ceny v těchto samoobsluhách jsou zhruba o 10 až 15 % vyšší než v hypermarketech. Naopak velmi drahá je exklusivní síť samoobsluh Félix Potin. Nejvýhodnějším a cenově nejpřijatelnějším způsobem stravování jsou sendviče, které si můžete koupit u stánků na ulici, v samoobslužných jídelnách, v tzv. "le café" nebo "tabac", v prodejnách masa a uzenin apod. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 1,50 – 3,50 €. Káva stojí 1 €, káva s rohlíkem 1,50 €.

V samoobslužných jídelnách si můžete koupit jídlo podle tzv. Menu + prix fix - menu za jednotnou cenu s omezeným výběrem jídel. Za levnější oběd nebo večeři zaplatíte 10,50 – 14 €. Plněnou bagetu v kiosku lze pořídit zhruba od 3,20 do 4,50 €, tedy mezi sto a sto čtyřiceti korunami. V levných restauracích se za menu sestávající z předkrmu, hlavního jídla a zákusku platí od 9 do 12,50 €.

Kuchyně, jídlo a stolování jsou jednou ze základních součástí francouzské kultury. Pokud jde o druhy jídel, spíše než o kuchyni francouzské je namístě mluvit o kuchyni jednotlivých regionů či dokonce departementů. Některé rysy však mají společné: pestrost jídel, bohatství zeleniny a ovoce, co nejčerstvější suroviny a šetrné způsoby jejich úpravy, vynikající sýry a víno. Velmi často se používají vejce, ať již přímo, nebo v moučnících.

Francouz jí zásadně třikrát denně, případně má ještě dopolední svačinu, děti ještě svačinu odpolední. Hlavním jídlem dne je večeře, podávaná zpravidla kolem 20. hodiny. Ve Francii se vyrábí na čtyři stovky druhů sýrů, a to z kravského, ovčího a kozího mléka. Sýry jsou završením oběda či večeře a servírují se zpravidla v několika druzích. Kromě sýrů je vždy součástí stolu bílý francouzský chléb, nadýchaný jako vata a s křupavou kůrkou, takže jej nelze krájet a k jídlu se láme. Nejlepší je čerstvý a ještě teplý. Jeho nejběžnějším tvarem jsou bagety, ale pečou se i velké bochníky a další tvary. K jídlu se podávají také tmavé a celozrnné druhy. Chleba je často jedinou přílohou (odborníci ve Francii rozlišují přes třicet základních druhů chleba). Francouzi chleba zásadně nakupují v malých místních pekárnách (boulangeriích). Zelenina je součástí menu v každé době, syrová jako salát, sterilovaná nebo zapečená. Nejčastěji to jsou artyčoky, chřest, špenát (v celých listech), baklažány a čekanka, karotka, květák, zelený hrášek nebo fazolové lusky.

Běžnou součástí jídel jsou též omáčky a polévky, připravované v překvapivě mnoha druzích, které se jedí především k večeři. V přímořských regionech se těší velké oblibě ryby a mořské plody („fruits de mer”), od nejrůznějších mušlí a ústřic, mořských ježků a hvězdic až po humry a langusty.

Restaurace

Ve větších městech naleznete tradiční restaurace (brasseries), nebo menší bistrots, případně cafés, kde dostanete nápoje všeho druhu, sendviče a zákusky. Pokud je provozovna označena jako café-restaurant, podávají se tam i teplá jídla. Na venkově plní roli běžné restaurace auberge (hostinec). V pouličních obchodech (traiteurs) a charcuteries (uzenářství) je možné si koupit jídlo s sebou, ať již studené, nebo teplé. Ve městech najdete čínské, ale i africké, italské či řecké restaurace. Aby byl výčet úplný, i ve Francii najdete provozovny fastfoodových řetězců.

Lze jen doporučit, dát si regionální menu (zpravidla předkrm, hlavní chod a desert) za pevnou cenu mezi 12 a 25 €, což je levnější než jídlo a la carte. Seznámíte se tak s typickými jídly místní kuchyně, aniž byste se trápili s francouzskými názvy francouzských pokrmů, ve kterých se většina cizinců vůbec neorientuje. Vyvěšený ceník musí informovat, zda je v uvedených cenách započtena obsluha (service compris), u menu musí být uvedeno, zda cena zahrnuje i nápoj (boisson comprise) či nikoli (boisson non comprise). Víno se obvykle podává v karafách po čtvrt (quart) nebo půl (demi) litru.Francouzský oběd je obřad, při kterém se nesmí spěchat. Začíná se alkoholickým aperitivem (apéritif) a něčím k zakousnutí (hors d´oeuvres), následuje předkrm (entrée), hlavní chod (plat principal), salát (salade), sýry (fromages), desert či ovoce (desserts, fruits) a na závěr káva a digestiv (café, digestif). K pití se podává nejčastěji víno. Na stole stojí vždy i džbán s vodou.

Ceny ve Francii

Zastoupení ČR ve Francii:

Francie - Velvyslanectví Paříž
Velvyslanectví České republiky ve Francii
Ambassade de la République Tcheque
15, Avenue Charles Floquet, Paris 75007
Telefon 00331/40651300, sekretariát vv.-40651301, sekretariát dipl.-40651303, OEÚ-40651315
Fax sekret.dipl.-00331/40651313, OEÚ-40651316, sekret.vv-40651332
E-mail: paris@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/paris
Vedoucí úřadu Dr Pierre Paul ROBIN
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Francouzskou republiku, konzulární pro Monacké knížectví
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 09.00 - 13.00, 13.30 - 17.30
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 13.00, 13.30 - 17.30

Poznávací zájezdy Francie

Zájezdy do Francie

Francouzská Riviéra

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Francie, ceny od 14 390 Kč
Kouzlo Riviéry objevili jako první Angličané již v 18. století. Od 20. století se zde smetánka zabydlela celoročně. Zůstaly zde po ní elegantní vily. Svou oslnivostí světla a silou barev zlákal tento kraj mnoho malířů, mezi jinými např. H. Matisse a P. Picassa. Teplé sluneční paprsky zvýrazňují barvy a vůně. Papriky, česnek a olivy proměňují síť plnou středomořských ryb v živý epitaf provensálské kuchyně - bujabézu. Nechte se zlákat i Vy a vydejte se s námi za krásou Azurového pobřeží. Na tomto zájezdu se budou chvíle odpočinku u moře střídat s výlety na zajímavá místa Riviéry, z nichž většina skýtá také možnosti koupání.

Španělsko, Francouzská Riviéra

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 12 590 Kč
10 dnů a dvě země. Španělsko a jih Francie. Připravili jsme pro vás velmi zajímavý kombinovaný zájezd, kde se můžete rekreovat jak na plážích Francouzské Riviéry ve Francii, tak na pobřeží Costa Maresme ve Španělsku.

Romantická Korsika

náhled10-denní pobytově poznávací zájezd - Francie, ceny od 13 490 Kč
Korsika je ostrov ležící v západním Středomoří a spadá pod správu Francie. Strmé hory na Korsice dosahující výšky přes 2 500 metrů se zde tyčí nad průzračným mořem. Vychutnáte návštěvy starobylých městeček Korsiky, zasazených v překrásné přírodě, i koupání na západním pobřeží Korisky.

Romantická Korsika - prodloužená varianta

náhled12-denní pobytově poznávací zájezd - Francie, ceny od 14 390 Kč
Ostrov Korsika nabízí neskutečné hory, vysoké a strmé, nepřístupné, s nejvyšším vrcholem Monte Cinto (2 710 mnm.). Vychutnáte návštěvy starobylých městeček Korsiky, zasazených v překrásné přírodě, i koupání na západním pobřeží Korisky.

Korsika

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 12 990 Kč
Korsika je překrásný ostrov ve Středozemním moři, jehož příroda nabízí nejenom azurové moře s fantastickým pobřežím, ale i štíty horských velikánů, romantické kaskády a zákoutí ve stínu staletých pínií a korkových dubů. Korsika je „Ostrov krásy – kolébka vendety – perla Středomoří – pohoří v moři - spojení světla a vůní“ – všechny tyto atributy a jistě i mnohé další charakterizují Korisku, neboť jen těžko najdete jinde ve světě takovou hustotu přírodních krás na tak malém území jako právě na Korsice.

Turistické lahůdky Francie - zámky na Loiře, Bretaň, Normandie

náhled9-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 10 990 Kč
Na tomto zájezdu do Francie jsme se rozhodli spojit pro vás největší turistická lákadla severní části Francie, která se obvykle navštěvují pouze v kratších zájezdech. Ve Francii uvidíte nejvýznamnější zámky na Loiře, které vás uchvátí svou munumentálností, nádhernou architekturou i příjemnými zahradami. Celá oblast Údolí Loiry od Sully-sur-Loire po Chalonnes je pod patronací UNESCO. A dále ve Francii to bude divoké pobřeží s útesy, přírodní parky a řadu sakrálních památek typických pro Bretaň.

Provence a francouzský kras

náhled8-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 9 990 Kč
Provence je oblast v jihovýchodní Francii, ležící u pobřeží Středozemního moře. Jméno pochází z latinského slova provincie – Provence se stala první mimoitalskou provincií Římanů. Tento zájezd nejen do Provence je zaměřen na jedinečnou krasovou oblast jižní Francie typickou rozsáhlými vápencovými náhorními plošinami, které jsou rozřezány vodními toky na strmé a hluboké kaňony.

Památky a přírodní parky Provence

náhled8-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 12 290 Kč
Na našem podrobném poznávacím zájezdu navštívíte nejkrásnější místa jihu Francie, zejména v oblasti Provence. Jižní Francie - to jsou přírodní parky Luberon a Camarque.

Korsika - turistika a moře

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 13 990 Kč
Korsika je 4. největší ostrov Středozemního moře, který vždy lákal pěší turisty svými krásnými horami a nádherným, čistým mořem. Ostrov, jehož nejkrásnější subtropická příroda nabízí nejen azurové moře s fantastickým pobřežím, ale i štíty horských velikánů, romantické kaskády a zákoutí ve stínu staletých pinií a korkových dubů.

Francouzské a španělské Pyreneje

náhled10-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 12 790 Kč
Milujete pěší turistiku a hledáte oblast s relativně stabilnám počasím? Pak se nechte zlákat a vydejte se s námi poznávat hory na pomezí Francie a Španělska, které dělí Pyrenejský poloostrov od zbytku Evropy. Tento zájezd je zaměřen na poznání francouzské části Pyrenejí, ale podíváte se také do nádherné španělské části.

Paříž a zámek Fontainebleau

náhled5-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 5 990 Kč
Paříž, perla Francie a její hlavní město. Skvost, který si každý musí zamilovat. V naší nabídce nemůže chybět Paříž. Paříž je město umění a kultury, pestrého života a zábavy. Paříž je město, kam se každý rád vrací a nachází pro sebe něco nového. Jarní Paříž Vás okouzlí svojí jarní svěžestí a rozkvetlými zahradami, podzimní Paříž svojí nostalgií zobrazovanou štětci umělců na Montmartru.

Paříž a zámky na Loiře

náhled6-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 6 490 Kč
Oblast zámků na Loiře patří k největším turistickým atrakcím ve Francii. Pojede po stopách velkých francouzských králů, stavitelů těch nejkrásnějších zámků, jaké si jen lze představit. Kromě klasických zámků Chambord, Chenonceaux a Blois navštívíte ještě zámky Azay-le-Rideau, Villandry a Cheverny.

Alsaská pohádka o víně

náhled5-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 5 690 Kč
Místa málo známá a málo navštěvovaná - pomezí Francie a Německa, Alsasko - kraj vína, vinohradů, hrázděných domů. Málokde v Evropě se podařilo stmelit kuturu dvou národů jako v Alsasku. Svědčí o tom i svátky, alsaská slavnost roku - Průvod trubačů a alegorických vozů.

Alsaská zimní pohádka o víně

náhled3-denní poznávací zájezd - Francie, ceny od 5 590 Kč
Málokde v Evropě se podařilo tak stmelit kulturu dvou národů jako v Alsasku, o tom svědčí i zvyky a svátky. V prosinci vás čeká kouzlo vinařských městeček v době adventu bez nočního přejezdu a vánoční trhy. Slavnostní adventní trhy si nezadají s populárními trhy v Rakousku a víno i sýry jsou jedinečné.

Pokud plánujete zájezd do Paříže, najdete četné informace zejména o památkách v Paříži na našem pomocném webu Info Paříž.

Láká-li Vás oblast západní Francie u Atlantiku, můžete navštívit naše webové stránky Info Bretaň.

Ostrov Korsika je jistě velmi zajímavou lokalitou ve Středozemním moři. Mnoho informací se o něm dovíte na našem pomocném webu Info Korsika.

Jižní Francie, kraj Provence láká mnoho návštěvníků. O Provence se dovíte mnohé zajímavosti na našich webových stránkách Info Provence.

Další informace o ostrově Korsika najdete na tomto webu Info Korsika 2.

Pokud byste hledali přímo zájezd do oblasti Alt, také francouzských, můžete vyhledat naše webové stránky Info Alpy.

Konkrétní informace o Alpách, zejména o jejich přírodě a geologii, najdete na webu Info Alpy 2.