Švédsko

Švédsko - rady na cestu

Před Zájezdy do Švédska můžete najít různé informace, rady a tipy níže na této stránce.

Švédsko: cestovní doklady a režim vstupu:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Švédsko: celní předpisy:

Alkoholické nápoje a tabákové výrobky do Švédska lze dovážet z jiných států EU alkoholické nápoje (pouze osoba starší 20 let) a tabákové výrobky (pouze osoba starší 18 let) pro osobní spotřebu. Podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách švédského celního úřadu (www.tullverket.se).
Před dovozem/vývozem/tranzitem zbraní a střeliva je nejdříve nutné povolení švédské policie. Zvláštní povolení policie je před příjezdem potřebné i pro tzv. „nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.). Formuláře žádostí o povolení a podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách celního úřadu (www.tullverket.se) a policie (www.polisen.se).
Ve Švédsku jsou zakázána sedativa na bázi metylfenidátů, morfinu a metadonu, která jsou ve Švédsku považována za narkotikum.

Švédsko: Zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky:

Důležitá telefonní čísla: policie, záchranná služba, hasiči: 112

Švédské koruny lze zakoupit v České republice nebo je vyměnit ve směnárnách na hranicích, v turistických střediscích, hotelech apod. Téměř vždy se ale platí poplatek za výměnu, který může být dost vysoký. Doporučujeme výměnu již v ČR. Ve Švédsku lze velmi snadno používat mezinárodních platebních karet, síť bankovních automatů MINIBANK je hustá, téměř všechny obchody a služby karty přijímají. Pokud byste platební kartou chtěli zaplatit vstupy do některých objektů, je to možné, ale pak nebudete mít nárok na skupinovou slevu, která je ve Skandinávských zemích všude naprosto běžná. Kromě skupinových slev existují ale také slevy dětské (většinou pro děti do 15 let), studentské - je nutná průkazka ISIC, a slevy seniorské (většinou nad 65 let).

Orientační kurzy měn ke 11.2.2015:

1 SEK (švédská koruna) = 2,927 Kč

Švédsko leží v mírném podnebném pásu s chladným kontinentálním klimatem, které na jihu přechází v oceánské. Teplý a vlhký Golfský proud ovlivňuje podnebí na jihozápadu. Naopak studené proudění od Severního ledového oceánu s sebou přináší arktický vzduch. Díky rozlehlosti země a její zeměpisné poloze se výrazně liší teploty mezi severem a jihem. Průměrné letní teploty se liší jen o 5°C, ale u zimních teplot je to 17°C rozdíl. Léto je relativně teplé, ale trvá jen krátce. Vodních srážek ubývá od západu k východu, od 600 – 400 mm.

Banky: pondělí - pátek 8.15 - 15.00 (15.30 v zimě)

Pošty: pondělí - pátek 8.00/8.30 - 16.00/17.00, sobota 8.00 - 13.00

Obchody: pondělí, úterý,středa, pátek 9.00 - 16.00/17.00, čtvrtek 9.00 - 18.00/20.00, sobota 9.00/10.00 - 13.00/15.00

Muzea: není určen žádný pravidelný zavírací den 9.00/10.00 - 16.00/17.00

230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér.

Skandinávie, zejména pak Norsko, je nejdražší evropskou oblastí. Všude je třeba počítat se 2x – 3x vyššími cenami než u nás. Velmi drahé jsou ceny v restauracích. Cena snídaní je cca 70 NOK, proto o ně většinou není ze strany českých návštěvníků zájem. Běžné potraviny – chléb, mléko, vejce lze dokoupit poblíž chatových osad nebo během výletů.

Norsko je spolu se Švédskem pro turisty nejdražší zemí Evropy. Nejvýhodnější je nakupovat v supermarketech (nejlevnější společnosti jsou Irma, Bonus a Rimi) nebo v tzv. "mini price" obchodech. Dánsko je farmářská země a konzumuje se v ní velké množství ryb a mléčných produktů. Ceny potravin či ceny v restauracích jsou poměrně vysoké i zde. Mezi nejlevnější patří restaurace typu fast food, potraviny lze nakoupit poměrně levně na trzích, nejlépe před zavírací dobou. Národní nápoj je pivo, Carlsberg a Tuborg jsou známé místní značky.

Zastoupení ČR ve Švédsku

Švédsko - Velvyslanectví Stockholm
Velvyslanectví České republiky ve Švédsku
Embassy of the Czech Republic
Villagatan 21, Stockholm 114 32
Box 26156
Telefon 00468/4404210, sekretariát-4404225, KO-4404219 (konzul), 4404212 (konzulární referentka)
Fax sekretariát-00468/4404211, ústředna-00468/4404235, KO-00468/4404231
stockholm@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/stockholm
Vedoucí úřadu Mgr. Jana Hynková
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Švédské království
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45-16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 12.00, 13.00 - 16.00
úřední hodiny konzulárního úseku pro veřejnost: pondělí, středa 09.00 - 11.00, úterý, čtvrtek 13.30 - 15.30

Poznávací zájezdy Švédsko

Zájezdy do Švédska

Norské fjordy

náhled10-denní poznávací zájezd - Dánsko, ceny od 12 990 Kč
Zájezd do střední části Norska Vás zavede za krásami kouzelné severské přírody, do centra nejvyššího pohoří Jotunheimen, k nejkrásnějšímu fjordu Geiranger i na pobřeží Atlantického oceánu. Cestou do Norsla navštívíte dvě hlavní města, Oslo v Norslu a Kodaň v Dánsku.

Skandinávské metropole + Norské fjordy

náhled10-denní poznávací zájezd - Dánsko, ceny od 11 590 Kč
Co si představit pod pojmem skandinávské metropole - to jsou hlavní města Norska Oslo se slavnými muzei, "ve Švédsku Benátky severu" Sockholm a v Dánsku romantická Kodaň s Malou mořskou vílou. Fjordy v Norsku nabízejí kouzlo tisíců vodopádů, rozsáhlých ledovců i monumentálních hor, dřevěných kostelíků a skokanských můstků.

Norsko - velký polární okruh

náhled13-denní poznávací zájezd - Norsko, ceny od 15 690 Kč
Tento podrobný okruh nejen do Norska propojuje nejkrásnější partie severního Norska (čarokrásné souostroví Lofoty s malebnými tmavě červenými rybářskými vesničkami, nad nimiž se tyčí rozeklané vrcholky hor) s přírodními krásami středního a jižního Norska.

Velký okruh Skandinávií

náhled15-denní poznávací zájezd - Norsko, ceny od 23 990 Kč
Velká cesta na daleký sever Evropy Vám umožní navštívit krásné oblasti Švédska, Finska a Norska. Navštívíme hlavní město Finska Helsinky a Švédska Stockholm. Na dalekém severu poznáte nekonečné finské lesy a modré hladiny tisíců jezer, skalnaté hory souostroví Vesterålen a Lofoten v Norsku nad polárním kruhem.