Norsko

Norsko - rady na cestu

Využijte před Zájezdy do Norska mnoho užitečných níže uvedených rad.

Norsko: cestovní doklady a režim vstupu:

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Norska bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů byla ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data musí mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.

Norsko: celní předpisy:

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží; možno je do nich nahlédnout na webové stránce www.toll.no.
V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. NOK 25 000. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, brambor; cukru do 5 kg, čokolády a sladkostí do 1 kg.
Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt:
1 litr nápoje s více než 22% alkoholu (max. je možno do Norska dovézt 60% alkohol) a 1.5 litru s 2.5 - 22% alkoholu
nebo 3 litry s 2.5 - 22% alkoholu
2 litry piva
200 ks cigaret nebo 250g tabáku nebo 200 ks tabákového papíru
Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let , alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.
Masa a mléčných výrobků lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg.

Norsko: důležitá telefonní čísla:

Policie: 112
První pomoc: 113
Oslo: 2222932293
Hasiči: 110

Norsko: Zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky:

Norské koruny lze zakoupit v České republice nebo je vyměnit ve směnárnách na hranicích, v turistických střediscích, hotelech apod. Téměř vždy se ale platí poplatek za výměnu, který může být dost vysoký. Doporučujeme výměnu již v ČR. V Norsku lze velmi snadno používat mezinárodních platebních karet, síť bankovních automatů MINIBANK je hustá, téměř všechny obchody a služby karty přijímají. Pokud byste platební kartou chtěli zaplatit vstupy do některých objektů, je to možné, ale pak nebudete mít nárok na skupinovou slevu, která je ve Skandinávských zemích všude naprosto běžná. Kromě skupinových slev existují ale také slevy dětské (většinou pro děti do 15 let), studentské - je nutná průkazka ISIC, a slevy seniorské (většinou nad 65 let).

Orientační kurzy měn ke 11.2.2015:

1 NOK (norská koruna) = 3,218 Kč

Naprostá většina obyvatel Norska se dohovoří anglicky, v oblasti cestovního ruchu nebývá problémem dohovořit se německy.

Podnebí Norska ovlivňuje teplý Golfský proud: jako Severoatlantický proud kopíruje norské pobřeží až na Nordkap (71° s.š.), resp. Špicberky (81° s.š.). Průměrné teploty jsou díky němu v některých místech až o 22°C vyšší, než v srovnatelných zeměpisných šířkách (Aljaška, Kamčatka). Podnebí podél pobřeží a na jihu Norska je mírné, s chladným létem a celoročně vysokými srážkami (2000 – 3000 mm). Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální, s většími teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a létem a zimou; se stoupající nadmořskou výškou teploty klesají a přibývá srážek včetně sněhových, které sytí místní ledovce. V údolích jsou srážky minimální (Gudbransdalen 450 mm ročně). Průměrná letní teplota v Oslo je 16°C; na pobřeží a v horách snižuje teploty vítr a počasí se mění i několikrát za den. Za polárním kruhem je podnebí subarktické, s krátkým létem, kdy slunce nezapadá po 24 hodin; čím více na sever, tím je období „bílých nocí“ delší.

Banky: pondělí - pátek 8.15 - 15.00 (15.30 v zimě)

Pošty: pondělí - pátek 8.00/8.30 - 16.00/17.00, sobota 8.00 - 13.00

Obchody: pondělí, úterý,středa, pátek 9.00 - 16.00/17.00, čtvrtek 9.00 - 18.00/20.00, sobota 9.00/10.00 - 13.00/15.00

Muzea: není určen žádný pravidelný zavírací den 9.00/10.00 - 16.00/17.00

230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnou zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4,8 mm a roztečí 19 mm. Zásuvka má pak dva otvory pro kolíky, kovové uzemňovací písky na horní a spodní straně a vodí zářezy po stranách. Zástrčka i zásuvka jsou symetrické. Tento typ zásuvky funguje bez problémů se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě (popis viz výše). Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér.

V Norsku stojí za zmínku především norský sýr, vyráběný z kozího mléka – Rumlos. Známé jsou také figurky trollů od miniaturních až po životní velikost (od 100 Kč) a sobí kožešiny (od 800 Kč). Typickým suvenýrem ve Švédsku je vyřezávaný dřevěný kůň (od 200 Kč). Zde se dají sobí kožešiny sehnat již od 500 Kč (velikost 40 cm x 40 cm).

Skandinávie, zejména pak Norsko, je nejdražší evropskou oblastí. Všude je třeba počítat se 2x – 3x vyššími cenami než u nás. Velmi drahé jsou ceny v restauracích. Cena snídaní je cca 70 NOK, proto o ně většinou není ze strany českých návštěvníků zájem. Běžné potraviny – chléb, mléko, vejce lze dokoupit poblíž chatových osad nebo během výletů.

Norsko je spolu se Švédskem pro turisty nejdražší zemí Evropy. Nejvýhodnější je nakupovat v supermarketech (nejlevnější společnosti jsou Irma, Bonus a Rimi) nebo v tzv. "mini price" obchodech. Dánsko je farmářská země a konzumuje se v ní velké množství ryb a mléčných produktů. Ceny potravin či ceny v restauracích jsou poměrně vysoké i zde. Mezi nejlevnější patří restaurace typu fast food, potraviny lze nakoupit poměrně levně na trzích, nejlépe před zavírací dobou. Národní nápoj je pivo, Carlsberg a Tuborg jsou známé místní značky.

Ceny potravin v Norsku:

Ceny v Norsku

Zastoupení ČR v Norsku:

Norsko - Velvyslanectví Oslo
Velvyslanectví České republiky v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, Oslo 0244
Telefon 0047/22121031
Fax 0047/22553395, KO-22548332
oslo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/oslo
Vedoucí úřadu JUDr. Milan DUFEK
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Norské království (Špicberky, Ostrov Jan Mayen, Bouvetův ostrov, Ostrov Petra I., Země královny Maud) a Islandskou republiku
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 12.00

Poznávací zájezdy Norsko

Zájezdy do Norska

Norské fjordy

náhled10-denní poznávací zájezd - Dánsko, ceny od 12 990 Kč
Zájezd do střední části Norska Vás zavede za krásami kouzelné severské přírody, do centra nejvyššího pohoří Jotunheimen, k nejkrásnějšímu fjordu Geiranger i na pobřeží Atlantického oceánu. Cestou do Norsla navštívíte dvě hlavní města, Oslo v Norslu a Kodaň v Dánsku.

Skandinávské metropole + Norské fjordy

náhled10-denní poznávací zájezd - Dánsko, ceny od 11 590 Kč
Co si představit pod pojmem skandinávské metropole - to jsou hlavní města Norska Oslo se slavnými muzei, "ve Švédsku Benátky severu" Sockholm a v Dánsku romantická Kodaň s Malou mořskou vílou. Fjordy v Norsku nabízejí kouzlo tisíců vodopádů, rozsáhlých ledovců i monumentálních hor, dřevěných kostelíků a skokanských můstků.

Norsko - velký polární okruh

náhled13-denní poznávací zájezd - Norsko, ceny od 15 690 Kč
Tento podrobný okruh nejen do Norska propojuje nejkrásnější partie severního Norska (čarokrásné souostroví Lofoty s malebnými tmavě červenými rybářskými vesničkami, nad nimiž se tyčí rozeklané vrcholky hor) s přírodními krásami středního a jižního Norska.

Velký okruh Skandinávií

náhled15-denní poznávací zájezd - Norsko, ceny od 23 990 Kč
Velká cesta na daleký sever Evropy Vám umožní navštívit krásné oblasti Švédska, Finska a Norska. Navštívíme hlavní město Finska Helsinky a Švédska Stockholm. Na dalekém severu poznáte nekonečné finské lesy a modré hladiny tisíců jezer, skalnaté hory souostroví Vesterålen a Lofoten v Norsku nad polárním kruhem.

Do srdce norských fjordů letecky

náhled7-denní letecký poznávací zájezd - Norsko, ceny od 30 900 Kč
Tento letecký poznávací zájezd do Norska je sestaven tak, aby i bez turisticky náročného programu zahrnul všechna známá místa Norska, která si většina lidí přeje vidět. Budete tedy moci poznat zelenou norskou metropoli Oslo, olympijské město Lillehammer s nejznámějším norským skanzenem Maihaugen, věhlasnou a impozantní serpentinovou silnici „Trolí stezka" a největší kontinentální ledovec Jostedalsbreen.

Chystáte-li se na zájezd do Norska, najdete četné praktické a zajímavé informace na našem webu Info Norsko

.

Pokud je Norsko Vaším cílem, můžete si vyhledat zajímavosti a informace také na webu Info Norsko

.