Irán
Irán - rady na cestu
Na Zájezdy do Iránu se jistě budou hodit cenné rady a informace, které jsme pro Vás připravili na této webové stránce.
Irán: cestovní doklady a režim vstupu
Čeští turisté přijíždějící do Íránu musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a platné íránské vízum.
MZV ČR upozorňuje občany ČR, že pokud cestují do Íránské islámské republiky letecky za účelem turistiky, mohou též obdržet vízum k pobytu do čtrnácti dnů na mezinárodním letišti v Íránu. Jedná se zejména o tato mezinárodní letiště: Mezinárodní letiště imáma Chomejního v Teheránu, mezin. letiště v Tabrízu, Isfahánu, Mashhadu, Šírázu, Raštu nebo na ostrově Kiš, vydávání krátkodobých turistických víz pro české občany nepotvrdilo letiště v Bandar Abbásu. Současně upozorňujeme na narůstající počet případů neudělení tohoto typu vstupního víza a nevpuštění cestovatelů do země.
Poplatek za vízum je 50 €, cestovní pas musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vypršení platnosti víza a cestující musí předložit zpáteční letenku.
Pro pobyt delší než čtrnáct dní je třeba zažádal o vízum na Velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze.
Očkování proti infekčním chorobám není při vstupu do Íránu požadováno.
Po příjezdu do Íránu je potřeba se přihlásit k pobytu u příslušného oddělení cizinecké policie, pokud cestovatel setrvá v jednom místě 7 dní a déle. Pokud je cestovatel ubytován v hotelu, má přihlašovací povinnost na starost hotel.
Irán: celní předpisy
Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení (výjimku tvoří majitelé diplomatického pasu). V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod.
Do Íránu nesmí být dováženo:
- alkoholické nápoje
- vepřové maso
- zbraně
- hořlaviny a výbušniny
- hazardní hry
- tiskoviny, filmy, fotografie – znevažující náboženství, erotické, pornografické
- je zakázáno dovážet syrské libry, saúdskoarabské rijály, emirátské dirhamy, irácké dináry či libanonské liry
Povinná směna valut není předepsána.
Cizinci přijíždějící do Íránu mohou přivézt následující předměty, pokud je poté z Íránu opět vyvezou:
- osobní šperky
- jeden fotoaparát
- jedna videokamera
- jeden dalekohled
- jeden příruční hudební nástroj
- jedno stolní radio
- jeden osobní počítač
- jeden kampovací stan s příslušenstvím
- sportovní nářadí (rybářské pruty, sportovní člun menší než 5,5 m, lyže, tenisové rakety)
- perské ručně tkané koberce, např. pokud jsou přiváženy na opravu a budou opět vyvezeny (při příjezdu se musí vyžádat potvrzení o dovozu koberců)
Dále může být dovezeno zboží bez zaplacení cla do výše částky 50 USD.
Povoleno je také dovézt následující zboží:
- potřeby pro domácnost
- náhradní díly k těmto potřebám
- náhradní díly a součástky pro osobní auta a motocykly
- osobní svršky
- příruční tašky a kufry
- oblečení
- potraviny včetně sušenek, sladkostí, ovocných džusů a nealkoholických nápojů
- hygienické potřeby
- kosmetika
- sportovní potřeby
- kuřácké potřeby
- osobní počítač
- kola
- umělé květiny
- strojem tkané koberce
- hračky
- umělá bižuterie
- fax
- noviny, knihy, časopisy
Při odjezdu z Íránu může cestovatel bezcelně vyvézt následující předměty:
- sušené ovoce a max. 10 kg pistácií
- osobní svršky
- íránské ručně vyrobené předměty bez omezení (ne pro obchodní účely)
- íránské hudební nástroje
- zboží z dovozu (nevyrobené v Íránu - jednou ročně do 50 USD)
- na základě výnosu Centrální banky každý držitel cestovního pasu může vyvézt při cestě do Evropy nebo do zámoří obnos 1000 USD buď v hotovosti, nebo v cestovních šecích. Pro doprovázející osobu je povoleno 500 USD na osobu.
Nesmí být vyváženo:
- starožitnosti
- starožitné mince
- originální umělecká díla
- staré rukopisy
- umělecké malby
- zbraně, náboje, vojenské přístroje
- drogy
- všechny ostatní předměty, jejíchž vývoz je proti íránským zákonům
- starožitné koberce
- syrské liry, saudskoarabské riály, irácké dináry, libanonské liry, drachmy používané ve Spojených Arabských Emirátech, afghánská měna nebo ruský rubl
Vývoz zlata a stříbra: Je povolen vývoz 150 g zpracovaného zlata bez drahokamů a 3 kg stříbra zpracovaného bez drahokamů.
Irán: důležitá telefonní čísla, zdravotnictví:
V Teheránu existuje téměř ve všech nemocnicích non-stop pohotovostní služba, také některé lékárny jsou otevřeny nepřetržitě. Síť soukromých lékařů je zde rozsáhlá a většinou se lze bez problémů domluvit anglicky. V ostatních městech je situace podobná. Léky jsou k dostání v omezeném výběru. Základní vybavení lékárničky se doporučuje si přivézt.
Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce je riziková.
Zdravotní péče: Pro cestu do Iránu není nutné žádné očkování. Za ošetření v nemocnici zaplatíte se většinou platí na místě a pojišťovna Vám pak sumu zpětně proplatí po návratu. Ceny léků jsou srovnatelné s našimi. Doporučujeme vézt s sebou finanční rezervu pro případ onemocnění a nutnosti lékařského ošetření v Iránu.
Nachlazení je nejčastější onemocnění, které nám zde hrozí, díky rychlým změnám teplot od nízkých u nás po vyšší na Blízkém Východě. Nepijte proto nikdy ledové nápoje. Svědivá vyrážka - zejména cestujeme-li, když je u nás zima, může se z náhlé intenzity slunečních paprsků objevit svědivá vyrážka. Ochrana před sluncem – první dny pobytu na Blízkém Východě se moc nevystavujte slunečním paprskům a používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Používejte sluneční brýle s UV filtrem. Nemíchejte různé druhy ostrých a těžko stravitelných pokrmů. Nepijte vodu z kohoutků a ani v ní neomývejte ovoce k okamžité spotřebě. Doporučujeme konzumovat pouze ovoce a zeleninu, které si můžete sami oloupat. V některých případech nejsou léky na střevní a zažívací potíže dovezené z České republiky účinné. Vyčerpání z tepla - dbejte na dostatečný příjem tekutin. Noste lehké oblečení a pokrývku hlavy. Průjem - je nejčastější zdravotní obtíží osob cestujících do zahraničí. U osob, které přijedou z vyspělé země do země s nižší hygienickou úrovní poprvé, vzniká průjem častěji než u osob, které v těchto zemích pobývají opakovaně. Cestovatel se nakazí požitím kontaminované vody, potravin, či nápojů. Většina cestovních průjmů spontánně odezní. Důležité je dostatečné doplňování tekutin. Vhodné tekutiny jsou slazený čaj, stolní minerální vody nebo speciální rehydratační roztoky. Příjem tekutin je nutné doplnit lehkou dietou. Nemocný by se měl vyvarovat kořeněných či tučných jídel. K léčbě lehkých cestovních průjmů jsou vhodné přípravky Endiaron, Endiform, Diaryl, Ercefuryl, Reasec, Imodium.
Důležitá telefonní čísla:
státní taxislužba: 133
policie: 110
hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
lékařská pohotovost: 123, 115
lékárny s nepřetržitým provozem: 191
Irán: bezpečnostní situace
Peníze, doklady, letenky je nutno nosit neustále při sobě, nejlépe ukryté na těle. Doporučuje se mít u sebe kopie identifikační stránky pasu a stránky pasu s íránským vízem. Nedoporučuje se individuální pohyb v noci, zvláště v málo frekventovaných oblastech, pohyb osamělých osob v noci je extrémně nebezpečnou záležitostí.
Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy se doporučuje přísně vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.
V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.
Pokud se občan ČR ocitne v Íránu ve zhoršené bezpečnostní situaci, MZV ČR doporučuje ihned kontaktovat Velvyslanectví ČR v Teheránu.
Při pohybu na veřejnosti je nezbytně třeba dodržovat místní zákonné předpisy týkající se oblékání: ženy jsou povinny nosit šátek zakrývající nejenom vlasy, ale i šíji, uši a krk, svrchní díl oděvu s dlouhými rukávy, bez výstřihu (případně výstřih zakrýt šátkem) a zakrývající boky a stehna (plášť či delší košile), obě pohlaví pak dlouhé kalhoty. Na veřejnosti je rovněž třeba se vyhýbat projevům tělesné intimity mezi osobami opačného pohlaví. Nerespektování těchto pravidel může v krajních případech vést k zatčení.
V celém Íránu jsou široce dostupné veškeré základní potraviny. Je zakázán prodej vepřového masa a konzumace alkoholu. Hygienická kvalita vody z vodovodní sítě se liší podle lokality, obecně se proto doporučuje pít pouze vodu balenou nebo převařenou.
Irán: zajímavosti i praktické rady pro návštěvníky
Výměna peněz: místní měny: měnou v Iránu je iránský riál (IRR). Zdůrazňujeme, že v Iránu není možné uplatnit platební karty ani cestovní šeky. Proto s sebou vezte hotovost v Eurech nebo USD, je jedno, kterou z těchto měn si s sebou vezmete. Výměna bude možná na letišti po příletu do Teheránu nebo pak na hotelích. Ceny bývají většinou uváděny v tumanech (1 tuman = 10 rijálů). Je lépe se při nakupování ujistit, v jakých penězích je cena uvedena. Nejvyšší bankovkou je 10 000 rijálů.
Orientační kurz k 30.1.2015:
1000 IRR = 0,893 Kč
Základní odlišností Předního Východu od evropských států je islámské náboženství. V Iránu jsou tato pravidla velice přísná, Irán je islámskou republikou, kde jediným státním náboženstvím je islám (ostatní náboženství jsou jen tolerována) a zákonem je náboženské právo šaría, a dodržování všech pravidel a nařízení jsou také kontrolovaná náboženskou policií. Nedodržení předpisů a zákazů se přísně trestá. Muslimové jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. Chtěli bychom upozornit na zákaz nejen pití alkoholických nápojů, ale také na přísný zákaz jejich dovozu do Iránu. Dále zde platí přísný zákaz v Evropě běžných společenských projevů, jako vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.
Obyvatelé Iránu jsou přátelští a pohostinní a komunikativní. V každém případě se vyplatí této pohostinnosti využít a v případě možnosti – pozvání na čaj, kávu, apod. – proniknout alespoň částečně do jejich života a poznat některé jejich zvyklosti a způsoby chování. Vhodné je revanšovat se malým dárkem, drobností (pohlednice, obrázek apod.). Zároveň není vhodné pohostinnosti zneužívat.
Elektrické napětí, internet, telefony:
220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér. Bez problému lze ale používat dvoukolíkové zástrčky, není problém dobíjet baterie do fotoaparátů a videokamer, mobilní telefony apod.
Dostupnost internetu je malá, lze navštívit internetové kavárny. Cena internetu se pohybuje kolem 2 USD za 1 hodinu připojení.
Čeští mobilní operátoři většinou s Iránem smlouvy nemají, nejlépe funguje v Iránu T-Mobile, který má na většině území Iránu relativně dobré pokrytí. Írán je územně rozdělen mezi 3 místní operátory. Aktuálně má roamingovou smlouvu se všemi podepsán pouze T-Mobile CZ. Pokrytí ale není souvislé. Uživatelé mobilních telefonů musí také počítat s vysokou cenou volání - Írán patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
Smlouvání: Smlouvání je v orientálních zemích nezbytností. Je pošetilé akceptovat první cenovou nabídku prodávajícího. Doporučuje se začínat na cca polovině ceny stanovené prodavačem. I po vypití čaje můžete klidně z obchodu odejít a zboží nekoupit. Jednou domluvená cena ale platí a nelze ji měnit. Totéž platí i v taxíku. Ve státních obchodech se nesmlouvá.
Jídlo a nápoje: Evropanům se nedoporučuje pít přímo vodu z vodovodu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. Ceny potravin apod. jsou uvedeny výše.
Fotografování: S výjimkou některých míst je možno fotografovat všude. Zákaz fotografování je v blízkosti vojenských zařízení, mostů, přístavů a skladišť. Vždy je vhodné předem požádat o možnost fotografování či natáčení lidí. Většinou se nechávají celkem ochotně vyfotografovat. Je možno fotografovat v mešitách, i uvnitř, ale ne během doby modlitby.
Ceny potravin v Iránu:
Příklady cen některých potravin, nápojů apod.: ceny jsou uváděny pro lepší přepočet v USD, ale je nutno mít vyměněnou místní měnu a platit v riálech.1,5 l voda v obchodě – 1 USD
0.5 l voda v obchodě – 0,3 – 0,5 USD
Arabský chléb - 0,3 – 0,4 USD
Falafel – 2 – 3 USD
Sklenice čaje – 1 USD
Sendvič – 4 – 5 USD
1 l džusu v obchodě – 2 – 3 USD
1,5 l láhev vody v restauraci – 1 USD
Cola, Sprite apod. v restauraci – 1 USD
Čerstvý džus v restauuraci – 1 USD
Káva, čaj v restauraci – 1 – 2 USD
1 kg jablka - 5 USD
1 kg banány – 5 – 6 USD
1 kg hroznového vína – 5 – 6 USD
Pohlednice – 0,5 – 1 USD
Známka na pohled do Evropy – 1 USD
WC - zdarma
Zastoupení ČR v Iránu:
Velvyslanectví České republiky v Íránu
Embassy of the Czech Republic
No. 56, Dr Lavasani Ave., Corner of Yas St., 1953764358 Teherán
P.O.Box 11155-4457
Telefon +9821/26118851,52,53,54
Fax +9821/22802079
Nouzová linka +98/9128174178, +98/9128128056
E-mail: teheran@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tehran
Vedoucí úřadu Mgr. Petr ŠTĚPÁNEK, Ph.D.
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Íránskou islámskou republiku
Časový posun +2,5 hod v době zimního času (od 23.9.-28.10. jen 1,5 hodiny-přechodné období), +2,5 hod v době letního času
Provozní hodiny úřadu neděle - středa 08.00 - 17.00, čtvrtek 08.00 - 14.30
úřední hodiny pro veřejnost: neděle - čtvrtek 09.00 - 12.00