Rakousko

Rakousko - rady na cestu

Před Zájezdy do Rakouska najdete různé rady a informace na této stránce níže.

Rakousko - důležité informace:

Cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Celní předpisy:
Pro dovoz a vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Občanům EU se doporučuje být finančně vybaven v závislosti na délce a charakteru pobytu. Výše finančních prostředků není pevně stanovena.

Doporučuje se dodržovat rakouské zákony. Za jejich porušení jsou stanovené finanční postihy, případně jiné sankce. Týká se to především porušení dopravních předpisů. Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět (např. vymontováno autorádio ap.). Při neuhrazení uložené pokuty nelze vyloučit její vymáhání právní cestou i v ČR.

Pro případ nutného standardního ošetření občana ČR v době jeho přechodného pobytu v Rakousku je k bezplatnému ošetření nezbytné předložit „Evropský průkaz zdravotního pojištění“ (tj. v pravém rohu v poli s hvězdičkami s označením CZ) a platný doklad totožnosti.
V místě ošetření musí pacient vyplnit „Prohlášení pacienta pojištěného v členském státu EU, EWR nebo ve Švýcarsku při použití odborných služeb během přechodného pobytu v Rakousku“ (tzv. Patientenerklärung).
Veškeré podklady o ošetření postupuje rakouské zdravotnické zařízení zdravotní pojišťovně ve Vídni tj. „Wiener Gebietskrankenkasse“ (WGKK), která následně uplatňuje nároky na finanční vyrovnání u příslušných zdravotních pojišťoven v ČR.
Důležitá telefonní čísla:
centrální tísňové volání – 112
záchranná služba – 141 nebo 144
policie – 133
požárníci – 122
poruchy vozidel (OAMTC a ARBÖ) - 120 nebo 123.

Rakousko je dražší zemí ve srovnání s Německem, je však levnější než Švýcarsko.
Houska stojí cca 0,25 – 0,4 €, chléb 1,6 – 2 €. V ceně polopenze nejsou nápoje, jeden běžný nápoj stojí cca 2 – 2,5 €.

S většími výlohami je třeba počítat za lanovky a vstupy. Často mívají slevu senioři (muži nad 65 let, ženy nad 60 let), nezapomeňte se tedy o ní přihlásit. Na všechny zájezdy do horských oblastí nezapomeňte s sebou horské boty (pevné botasky, pro zdatnější pohorky).

Obchody: ve všední dny obvykle 8 - 18 hod., v sobotu 8 - 12 nebo 13 hod.

Obchodní domy a obchody s potravinami: ve všední dny 7/8.30 – 12.30 (14.30) – 18.30, v sobotu 7/8.30 – 12.30

Banky: pondělí, úterý, středa, pátek 8.00-12.30, 13.30-15.00 hod., čtvrtek 8.00-12.30, 13.30-17.30 hod.

Pošty: pondělí-pátek 8.00-12.00 hod. a 14.00-18.00, v sobotu 8.00-10.00 hod.

Muzea a galerie: obvykle 9.00-17.00 hod.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnou zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4,8 mm a roztečí 19 mm. Zásuvka má pak dva otvory pro kolíky, kovové uzemňovací písky na horní a spodní straně a vodí zářezy po stranách. Zástrčka i zásuvka jsou symetrické. Tento typ zásuvky funguje bez problémů se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě (popis viz výše). Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Ceny potravin v Rakousku:

Ceny v Rakousku

Zastoupení ČR v Rakousku

Velvyslanectví České republiky v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzingerstrasse 11-13, Wien 1140
Telefon 00431/89958-0, 89958-999, sekretariát-89958170, KO-89958148
Fax 00431/8941200, KO-89958159
vienna@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/vienna
Vedoucí úřadu Ing. Jan Sechter
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Rakouskou republiku
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 10.30

Poznávací zájezdy Rakousko

Zájezdy do Rakouska

Rakouské a německé Alpy + Salzburg

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 890 Kč
Toužíte poznat rakouské a německé Alpy opravdu pohodově, projít se nádhernou alpskou krajinou s jedinečnými výhledy, ale také relaxovat v termálních lázních? Vydejte se s námi na náš nový zájezd. Ubytování jsme zajistili ve 4* hotelu Hubertus v nádherně položeném horském středisku Lofer. Hotel má vlastní wellness centrum (bazén a sauna). Lofer kromě toho přímo vybízí k procházkám jeho malebnými uličkami. Okolí Loferu je jako z reklamy na čokoládu „Milku“ – zelené horské louky s pasoucími se kravičkami a vysoké skalnaté štíty. Středisko Lofer je zároveň výhodně položené, na žádný z našich výletů to není příliš daleko a v autobuse nestrávíte mnoho času.

Relaxace v Alpách - Tyrolské Alpy

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 990 Kč
Tento rozmanitý zájezd Vás zavede do oblasti západního Tyrolska - oblasti ledovců a malebných údolí, jejichž krásu si budete moci vychutnat při výletech s lehkou pěší turistikou. Ubytování je zajištěno v pěkném ****hotelu v pokojích s vlastním příslušenstvím. Stravování je formou polopenze (snídaňový bufet a večeře o 3 chodech).

Malebné Korutany s korutanskou kartou

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 990 Kč
Korutanská oblast Rakouska vítá vstřícně turisty všech zemí k návštěvě svého půvabného kraje s horskými masivy, průzračnými jezery, čistými řekami, soutěskami a dalšími zajímavostmi. Pro zpříjemnění pobytu nabízí zakoupení „korutanské karty" (v ceně našeho zájezdu), která umožňuje turistům užití zdarma (nebo s velkou slevou) množství lanovek, mýtných silnic, muzeí, výletních lodí, koupališť aj. Program tohoto zájezdu byl vytvářen tak, aby zahrnoval co nejzajímavější atrakce (podle platnosti karty z roku 2010).

Relaxace v Alpách - Dachstein

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 7 990 Kč
Pobyt v oblasti jižní strany Dachsteinu. Zde podnikneme lehké výlety do údolí a na vyhlídky, odkud můžete obdivovat mohutné vápencové hory, zalesněná úbočí, půvabné pastviny i krásná jezera. Nad tím vším dominuje ohromný vrchol Dachsteinu pokrytý ledovcem. Také budete mít příležitost navštívit malebná alpská městečka v této oblasti.

Zillertálské Alpy, jezero Achensee a údolí Alpbachtal

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 8 990 Kč
Tento zájezd Vás zavede do jedné z nejhezčí a nejfotogeničtější oblasti rakouských Alp. Zillertálské Alpy i vedlejší Tuxerské Alpy mají působivou kulisu ledovců i dravých řek, jezero Achensee je romanticky obehnáno horami. Zájezd Vám zpříjemní „Albachtalská slevová karta“, která umožňuje využití lanovek v údolí Albachtal zdarma.

Pohádkový kraj Pyhrn - Priel se slevovou kartou

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 8 990 Kč
Tento zájezd vás zavede do pitoreskní krajiny v oblasti mezi NP Kalkalpen a pohoří Totes Gebirge. Zalesněné kopečky zde leží pod masivem vysokých Alp, mezi nimi leží malebná údolíčka. Pohled z některého vršku Vám, pokud zrovna projede vláček, připomíná dětský model železnice. Ubytování je v blízkosti městečka Windischgarsten, které si zachovalo starobylý ráz svého centra. Pobyt Vám zpříjemní „slevová karta“, která umožňuje použití lanovek zdarma a vstup do soutěsky a na pěkné přírodní koupaliště.

Rakouské Alpy a Salzburg se slevovou kartou

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 990 Kč
Tento zájezd Vás zavede do nejznámějšího národního parku Rakouska Vysoké Taury. NP Vysoké Taury je překrásná oblast kolem nejvyššího rakouského štítu Grossglockner. Vysoké Taury mají více než 300 vrcholů přesahujících 3 000 m a několik ledovců. Mezi turistické magnety patří i umělá jezera, která na jaře zadržují křišťálově čistou vodu z tajících ledovců a upravená lázeňská městečka (Bad Gastein, Zell am See aj.). Do pečlivě připravovaného programu byly zahrnuty jedinečné atrakce, které v roce 2009 umožňovala slevová karta zdarma (lanovky na vyhlídkové vrcholy, termální lázně, soutěska Lichtensteinklamm, muzea v Salzburgu).

Rakouské Alpy a Salzburg se slevovou kartou II

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 990 Kč
- lanovky, muzea a termální lázně v ceně. Protože se v loňském roce setkal se zájmem klientů zájezd od rakouských Alp se slevovou kartou, připravili jsme jeho pokračování opět do oblastí nádherné přírody.

Alpy čtyř zemí

náhled7-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 10 690 Kč
V tomto zájezdu budete mít možnost navštívit některé z nejatraktivnějších horských oblastí Rakouska, Německa, Švýcarska i Lichtenštejnska. Budete uchváceni malebnými horskými scenériemi- rozeklanými alpskými štíty s ledovci i krásnými průzračnými jezery. Ubytování je zajištěno v rakouském městečku St.Gallenkirch ve ***hotelu.

Zugspitze aréna

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 8 990 Kč
Nejvyšší hora Německa Zugspitze láká zejména horské turisty, kteří obdivují její skalní stěny. Na Zugspitze se lze dostat ale i pohodově pomocí lanovky. Německo a jeho jižní část Bavorsko nabízí také slavné zámky pohádkového krále Ludvíka II. v čele s romantickým zámkem Neuschwanstein.

Vysoké Taury

náhled9-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 9 990 Kč
Náš jižní soused Rakousko nabízí v oblasti sv nejvyšší hory Grossglockneru nepřeberné možnosti pěší turistiky. Uchvátí Vás jistě také výjezd vysokohorskou silnicí pod Grossglockner. Několika stupňové Krimmlerské vodopády jsou také jedinečným přírodním divem.

Divoké pohoří Wilder Kaiser a Kitzbühelské Alpy

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 8 690 Kč
Na našem zájezdu se vydáte do romantické oblasti pohoří Wilder Kaiser a Kitzbühelských Alp. Projdete se po lehkých panoramatických cestách s pěknými výhledy na stěny masivů těchto Alp. Pro zpestření zájezdu byly přidány zajímavé kulturní památky zámek Herrenchiemsee a městečko Kufstein.

Alpské vyhlídky

náhled3-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 3 990 Kč
Salzburg je jedním z nejkrásnějších historickýcha měst Rakouska. Mohutná pevnost, slavné kostely, nádherné uličky. Orlí hnízko Kehlstein v Berchtesgadenských Alpách. Krimmelské několikastupňové vodopády, kolem kterých se pohodově projdete. Na závěr vysokohorská silnice Grossglocknerhochalpenstrasse.

Krásy Solné komory a okolí

náhled3-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 3 990 Kč
Naše novinka do oblasti Solné komory (UNESCO) Vám umožní během prodlouženého víkendu poznat největší krásy této romantické alpské krajiny. Krátké pěší výlety, romantika starých hradů a malebných alpských městeček, ledová jeskyně, kouzelná modrá jezera, bohatá alpská květena.

Vídeň a zámek Schönbrunn

náhled2-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 2 190 Kč
Vídeň, metropole Rakouska a historické město, které se pyšní množstvím památek - Hofburg, Schönbrunn, Uměleckohistorické muzeum, Albertina, Císařská hrobka, Dóm sv. Štěpána. V adventních termínech navíc honosné a bohatě vyzdobené předvánoční trhy, zvláště ty u vídeňské Radnice patří k nejslavnějším.

Klenoty na Dunaji

náhled2-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 2 990 Kč
Víkendový zájezd do malebné vinařské oblasti Dunaje – Wachau mezi Lincem a Kremsem, která byla zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Cestou přes údolí Wachau budete míjet středověké hrady, malebná městečka a velkolepé kláštery a upravené vinice. Navštívíme také zámek a místo posledního odpočinku následníka trůnu Ferdinanda d’Este.

Metropole na Dunaji

náhled4-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 4 690 Kč
Navštivte s námi během tří dnů tři středoevropské metropole - Vídeň se slavnými památkami, Budapešť s Hradním vrchem a Parlamentem a Bratislavu s historickým centrem. Vídeň patří mezi nejkrásnější evropské metropole, kde můžete vidět obrovské množství památek z její dlouhé historie, sahající až do doby římské.

Pobyt v maďarských lázních Bük

náhled6-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 6 490 Kč
I během zájezdů do jiných sousedních zemí lze navštívit alespoň na jeden den metropoli Rakouska - Vídeň. Další z našich programů do Maďarska a maďarských termálních lázní Bük. Tentokrát je pro vás připraven vysloveně relaxační týdenní pobyt v maďarských termálních lázních, který je zpestřen výlety do zajímavých míst západní části Maďarska. Jistě oceníte i fakt, že tento zájezd do Maďarska je realizován bez nočních přejezdů!

Advent v Salcburku

náhled3-denní poznávací zájezd - Rakousko, ceny od 2 800 Kč
Druhý z našich adventních zájezdů, tentokrát nejen do Salzburgu, ale také do oblasti Berchtesgadenských Alp s možností prohlídky solného dolu nebo koupání v nádherných lázních Watzmann Therme.

Mnoho informací o hlavním městě Rakouska Vídni najdete na webových stránkách Info Vídeň

.

Kompelxní informace o Alpách a o zájezdech do této oblasti najdete na webu Info Alpy.

Další informace o mohutném horském masivu Alp najdete na webových stránkách Info Alpy 2.