Portugalsko

Portugalsko - rady na cestu

Na Zájezdy do Portugalska se lépe připravíte přečtením této webové stránky s informacemi.

Portugalsko: cestovní doklady:

Každý občan České republiky se může dovolávat práva svobodného pohybu a pobytu v jiném členském státě EU, a to na základě těchto ustanovení:
článku 45 Listiny základních práv Evropské unie
článku 3 Smlouvy o Evropské unii
článku 21 Smlouvy o fungování Evropské unie
Například článek 21 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že každý občan Evropské unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států s výhradou omezení a podmínek stanovených ve Smlouvách a v opatřeních přijatých k jejich provedení.
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů bude ukončena dnem 26. června 2012. Od tohoto data bude muset mít každý občan České republiky (tedy včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Portugalsko: celní předpisy:

Pro zboží dovážené ze třetích zemí (mimo EU) se uplatňují následující pravidla: Portugalské celní předpisy se vztahují na zboží nekomerční povahy převážené cestujícími jako osobní zavazadlo a maximální peněžní hodnota dováženého zboží činí 430 € v případě letecké a námořní přepravy a 300 € u pozemní dopravy, stejně jako v případě přepravy soukromými leteckými či námořními prostředky. Povolené množství zboží dováženého do Portugalska ze zemí mimo EU v osobním zavazadle činí 4 l vína a 16 l piva.
Pokud jde o tabák a alkoholické nápoje, občan ČS EU může nakoupit v jiných státech EU, kde zaplatí příslušnou sazbu spotřební daně, a to pro spotřebu svou nebo v rámci rodiny, tato množství produktů, aniž by musel platit příslušnou spotřební daň v Portugalsku:
Tabákové výrobky:
Cigarety – 800 kusů
Doutníčky (do 3 g/ks) – 400 kusů
Doutníky – 200 kusů
Alkoholické nápoje:
Lihové nápoje – 10 litrů
Lihoviny s nižším obsahem alkoholu – 20 litrů
Vína – 90 litrů (z toho max. 60 l šumivých vín)
Pivo – 110 litrů
Množství přesahující uvedené limity se považují za komerční dovoz a za ten se musí platit příslušná daň.

Portugalsko: důležité informace:

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SOS) - 112

Portugalsko se stává turisty velmi oblíbenou zemí. Zároveň s rozvojem turistiky stoupají některé ceny. Cenová úroveň je však stále srovnatelná s cenami ve Španělsku, vyšší pouze u některých druhů potravin. V Portugalsku zejména u moře v Algarve jsou velmi oblíbené rybí restaurace, kde najdete velké množství specialit. Jejich cenová úroveň se liší s úrovní restaurace. V malých rybářských hospůdkách pořídíte místní ryby a rybí jídla za ceny od cca 120 Kč. V luxusních restauracích je spíš mezinárodní kuchyně a ceny od 400 Kč výše. Cena hlavního jídla závisí na kategorii hotelu nebo restaurace, ve které je podáváno. V restauracích velkých měst a rekreačních center se za stravování platí vyšší ceny než v malých městech.

Banky: pondělí až pátek 8.30 - 15.00 hod.

Pošty: pondělí až pátek 9.00 - 18.00 hod. (ve větších městech), 9.00 - 13.00 a 14.00 - 18.00 hod. (v dalších městech)

Obchody: pondělí až pátek 9.00 - 13.00 a 15.00 - 19.00 hod., sobota 9.00 - 13.00 hod.

Potraviny: pondělí až pátek 9.00 - 20.00 nebo 21.00 hod., sobota 9.00 - 13.00 hod.

Muzea: úterý až neděle 10.00 - 12.30 a 14.00 - 17.00 hod.

Elektrické napětí: 220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Úředním jazykem je portugalština, kterou dnes mluví přes 200 milionů lidí po celém světě, mimo jiné v Angole, Brazílii a na Kapverdách. Na první poslech se podobá španělštině, ale je „šišlavější“. Mnoho Portugalců hovoří anglicky, především mladší generace. Naopak španělštinu nemají v oblibě. V turistických lokalitách a hotelích se běžně dorozumíte anglicky, francouzsky, německy a španělsky.

Odjet do Portugalska a neochutnat Portské víno by byl skutečný hřích. Vyjde tu totiž mnohem levněji, než kdekoliv jinde na světě. Vinho do Porto je dezertní víno se zhruba dvacetiprocentním obsahem alkoholu. Réva (na 40 odrůd!) se pěstuje na terasovitých vinicích v údolí řeky Douro mezi španělskou hranicí a malým městem Peso da Régua. Právě umístění vinic je důležité pro chuť vína - údolí má břidličný podklad, který zadržuje vlhkost a za chladných nocí vrací zpátky teplo nastřádané přes den. Kvašení sklizených hroznů se přerušuje přidáním lihu (odtud ten alkohol), a produkt se odveze do hlavního sklepa ve Vila Nova de Gaia. A tam se nechá léta zrát.

Jakkoliv nemusíte mít rádi historii, odjet do Portugalska a nepřečíst si alespoň něco o portugalských zámořských objevech, znamená totiž celou zemi nepochopit. Portugalsko totiž dodnes žije ze své někdejší slávy: mořeplavec Vasco da Gama a především pak král Jindřich Mořeplavec už navždy budou národními hrdiny. Sochy Jindřicha je možné potkat snad úplně všude. A když ne sochy, pak určitě ukázky manuelistického stylu, který se v Portugalsku zrodil v objevitelských dobách. Vyznačuje se přemírou ornamentů: z klasických gotických prvků se staly astroláby, propletená lana, kotvy, korály, mušle a houfy lodí.

Mezi oblíbené dárkové předměty patří také ručně malovaná keramika (od 170 Kč) a keramické kachle azulejos (od 300 Kč). Pokud máte rádi korek, v Portugalsku si přijdete na své – z tohoto přírodního materiálu se tu vyrábí spousta věcí.

Ceny potravin v Portugalsku:

Ceny v Portugalsku

Zastoupení ČR v Portugalsku

Portugalsko - Velvyslanectví Lisabon
Velvyslanectví České republiky v Portugalsku
Embaixada da República Checa
Rua Pero de Alenquer, 14, Lisboa 1400-294
Telefon 00351/21/3010487, sekretariát-00351/21/3001014 nebo 3001012
Fax 00351/21/3010629
czechembassylisbon@gmail.com
Web: www.mzv.cz/lisbon
Vedoucí úřadu Mgr. Stanislav KAZECKÝ, Ph.D.
Funkce VZÚ
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Portugalskou republiku
Časový posun -1 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 16.30
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Zájezdy do Portugalska

Portugalsko, Španělsko

náhled14-denní poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 22 290 Kč
Portugalsko sice nepatří k velkým evropským zemím, ale pro své významné kulturní zázemí, bohatství památek, krásu svých měst a překrásné pláže Atlantiku si Portugalsko zaslouží pozornost turistů. Ve Španělsku navštívíme malebnou oblast Andalusie s městy, jejichž nádherné památky připomínají dobu maurské nadvlády. Kromě toho vám Španělsko nabídne ve své centrální části nádherná historická města Madrid, Toledo a Salamanca.

Španělsko, Portugalsko - velký okruh letecky

náhled11-denní letecký poznávací zájezd - Španělsko, ceny od 29 990 Kč
Navštívíte všechna známá a turisty vyhledávaná místa Španělska a Portugalska jako v předešlém zájezdu a navíc si zkrátíte dlouhou cestu do Španělska letadlem. Portugalsko vám nabídne vynikající portské víno. V Portugalsku se můžete vykoupat na krásných plážích vyhlášeného Algarve. Portugalsko to jsou také klenoty gotické architektury klášterů Batalha, Alcobaca a Belém. Portugalsko je také zelený kraj u Atlantiku. Naproti tomu Španělsko nabízí ve své stepní střední části krásná historická města Madrid, Segovia, Toledo a Salamanca. Španělsko je i temperamentní Andalusie se slavnými maurskými památkami. Španělsko je země fiest, milých lidí a chutného jídla.

Madeira - exotický ráj na dosah, květinový ostrov věčného jara

náhled10-denní letecký poznávací zájezd - Portugalsko, ceny od 27 990 Kč
Hledáte ráj na Zemi? Potom určitě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira je často přezdívaná „květinovým ostrovem", protože ve zdejším subtropickém klimatu se daří i exotické květeně, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa. Madeira má i neobyčejně nádhernou přírodu. Pobřeží lemují vysoké rozeklané útesy, uvnitř ostrova se vypínají vysoké hory sopečného původu. K okrajům ostrova vybíhají divoké kaučuky porostlé bujnou vegetací. Díky subtropické poloze a vlivu Atlantického oceánu je na ostrově dostatek vláhy i tepla a Madeira získala i přívlastek „ostrov věčného jara". Je až s podivem, že takto nádherný kus exotické přírody Evropě „na dosah", není výrazně přelidněn. Madeira je pravým rájem pro turisty, mezi hlavní atrakce ostrova patří procházky v nádherné přírodě. Pro turistiku jsou dnes hojně využívány i zavlažovací kanály, takzvané „levady", plné zeleně a květů, které v husté síti protkávají celý ostrov.

Portugalsko - velký okruh letecky

Portugalsko8-denní letecký poznávací zájezd - Portugalsko, ceny od 24 990 Kč

Pokud se chystáte do Portugalska, najdete mnoho informací, historii a zajímavosti na našem pomocném webu Info Portugalsko

.

Zajímavosti a informace o květinovém ostrově Madeira najdete na našem webu Info Madeira

.